scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଡ୍ରାଗନକୁ କାଉଣ୍ଟର୍ ଦେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଭାରତ, ବ୍ରହ୍ମପୁତ୍ର ନଦୀ ଉପରେ ନିର୍ମାଣ ହେବ ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ଲମ୍ବା ରାସ୍ତା

1/12/2020 at 9:36 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୦୧/୧୨:   ଭାରତର ସୀମାରେ ମଜବୁତ ରାସ୍ତା ନିର୍ବାଣ ପରେ ଏବେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଚୀନକୁ ଆଉ ଏକ ବଡ ଝଟକା ଦେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛନ୍ତି । ବ୍ରହ୍ମପୁତ୍ର ନଦୀରେ ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ଲମ୍ବା ସଡକ ତିଆରି କରିବ ଭାରତ । ଆସାମ ଓ ମେଘାଳୟୁ ଯୋଡୁଥିବା ଏହି ବ୍ରିଜର ଲମ୍ବ ୧୮ କିମିରୁ ଅଧିକ ହେବ । ଏହାଫଳରେ ଚୀନ ସୀମାରୁ ବାଂଲାଦେଶ ସୀମା ଯାଏଁ ସୁଦୀର୍ଘ ରାସ୍ତା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଯିବ । ସାମାଜିକ ଓ ସାମରିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଏହି ବ୍ରିଜ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ । ଏହି ରାସ୍ତା ଦେଇ ସୈନ୍ୟ ବାହାନ, ରାସନ ସାମଗ୍ରୀ ଓ ବ୍ୟବସାୟିକ ବାହାନ ଆଦି ଚଳାଚଳ କରିବ । ଏହାସହ ପୂ୍ରବୋତ୍ତର ରାଜ୍ୟକୁ ଅଧିକ ଗତିବିଧି ମିଳିପାରିବ ।

ସଡକ ଓ ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଆସାମର ଧୁବରୀରୁ ମେଘାଳୟର ଫୁଲବାରୀ ଯାଏଁ ବ୍ରହ୍ନପୁତ୍ର ନଦୀ ରୋଡ ବ୍ରିଜ୍ ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି । ଅତିଶୀଘ୍ର ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ କାମ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ନୂଆ ବର୍ଷରୁ ଏହି କାମ ଆରମ୍ଭ ହେବ ବୋଲି ଲକ୍ଷ୍ୟ ରହିଛି । ୨୦୨୬-୨୭ ସୁଦ୍ଧା ଏହାର ନିରାମଣ କାମ ସରିଯିବ । ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୫୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ ।  ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପରେ ନଦୀ ଉପରେ ୧୨.୬୨ କିମିର ବ୍ରିଜ ଓ ଧୁବରୀରେ ୩.୫ କିମି ରାସ୍ତା ଓ ଫୁଲବରୀରେ ୨.୨ କିମିର ରାସ୍ତା ତିଆରି ହେବ ।

ଏହି ନଦୀ ପୋଲ ନିର୍ମାଣ ପରେ ଆସାମ, ମେଘାଳୟ, ତ୍ରିପୁରା ଆଦିକୁ ଗମନାଗମନ ସହଜ ହେବ । ଏବେ ଡଙ୍ଗାରେ ବ୍ରହ୍ମପୁତ୍ର ନଦୀ ପାରି ହେବାକୁ ୩ ଘଣ୍ଟା ଲାଗି ଯାଉଛି । ବର୍ଷା ଦିନେ ଯୋଗାଯୋଗ ବିଛିନ୍ନ ହୋଇଯାଏ ।ଲୋକମାନେ ୨୫୦ କିମି ବୁଲି କରି ଆସନ୍ତି । ବ୍ରିଜ୍ ନିର୍ମାଣ ପରେ ଆଉ ଏ ଅସୁବିଧା ହେବ ନାହିଁ । ଏବି ରାସ୍ତାରେ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୧୦୦ କିମି ବେଗରେ ଗାଡି ଚଳାଚଳ କରିବ ।

ପୂର୍ବରୁ ଖବର ଆସିଥିଲା ଯେ, ଚୀନ୍ ଜଳ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ପରିଯୋଜନା ନାମରେ ବ୍ରହ୍ମପୁତ୍ର ନଦୀରେ ଏକ ବିଶାଳ ବନ୍ଧ ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ଯାଉଛି । ବନ୍ଧ ନିର୍ମାଣର ଦାୟିତ୍ବ ନେଇଥିବା ଚୀନ୍ ର ଏକ କମ୍ପାନୀର ମୁଖ୍ୟଙ୍କ ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ ଚୀନ୍ ମିଡିଆ କହିଛି ଯେ, ଚୀନ୍ ତିବ୍ଦତରେ ବ୍ରହ୍ମପୁର ନଦୀରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ବନ୍ଧର ନିର୍ମାଣ କରିବ । ଆଗାମୀ ବର୍ଷରୁ ଲାଗୁ ହେବାକୁ ଥିବା ୧୪ତମ ପଞ୍ଚବାର୍ଷିକ ଯୋଜନାରେ ଏହା ସମ୍ବନ୍ଧିତ ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ବିଚାର କରାଯାଇସରିଛି ।

ଗ୍ଲୋବାଲ ଟାଇମ୍ସର ଖବର ଅନୁସାରେ ପାଓ୍ବାର କନଷ୍ଟ୍ରକସନ କର୍ପୋରେସନ ଅଫ୍ ଚାଇନାର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ୟାଙ୍ଗ ଜିୟୋଙ୍ଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଚୀନ୍ ୟାରଲୁଙ୍ଗ ଜଙ୍ଗବୋ ନଦୀ (ବ୍ରହ୍ମପୁତ୍ରର ତିବ୍ଦତୀୟ ନାମ) ର ନିମ୍ନସ୍ତରରେ ଜଳ ବିଦ୍ୟତ୍ ଉପଯୋଗ ପରିଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିବ । ଏହି ପରିଯୋଜନା ଜଳ ସଂସାଧନ ଏବଂ ଘରୋଇ ସୁରକ୍ଷାକୁ ମଜବୁତ କରିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇପାରେ ।

   Related Posts