scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଅଗ୍ନି-୫ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ, ଚୀନର ଯେକୌଣସି ସ୍ଥାନକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିବାର ରଖିଛି କ୍ଷମତା

15/12/2022 at 7:06 PM

ଭଦ୍ରକ: ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲା ଧାମରା ନିକଟସ୍ଥ ଅବଦୁଲ କଲାମ ଦ୍ୱୀପରୁ ଗୁରୁବାର ଅଗ୍ନି-୫ର ରାତ୍ରୀକାଳୀନ ପରୀକ୍ଷଣ ସଫଳ ହୋଇଛି । ସଂଧ୍ୟା ୫ଟା ୪୫ମିନିଟରେ ଏହାର ପରୀକ୍ଷଣ ସଫଳତାର ସହ ହୋଇଛି । ବ୍ରହ୍ମାସ୍ତ୍ର କୁହାଯାଉଥିବା ଅଗ୍ନି-୫ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ ପୂର୍ବରୁ ଅନେକ ଥର ହୋଇସାରିଛି ।

୨୦୧୨ ଏପ୍ରିଲ ୧୯ରେ ଏହାର ପ୍ରଥମ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା । ଏହା ପରଠୁ ଅନେକ ଥର ଅଗ୍ନି ୫ର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ ହୋଇଛି । ଏହା ହେଉଛି ଅନ୍ତଃମହାଦେଶୀୟ ବାଲାଷ୍ଟିକ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର । ୫୦୦୦ରୁ ୫,୫୦୦ କି.ମି. ରେଞ୍ଜ ଭିତରେ ଶତ୍ରୁର ମିସାଇଲକୁ ଧ୍ୱଂସ କରିବାର କ୍ଷମତା ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ରଖିଛି । ଏହାର ରେଞ୍ଜ ୮ ହଜାର କିଲୋମିଟର ଯାଏଁ ବୋଲି କିଛି ରିପୋର୍ଟରେ ଦାବି କରାଯାଉଛି।

ଏହା ଅଗ୍ନି ସିରିଜ୍‌ର ସବୁଠୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଭର୍ସନ। ଘଣ୍ଟାକୁ ପ୍ରାୟ ୩୦ ହଜାର କି.ମି. ବେଗରେ ଗତି କରିପାରୁଥିବା ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ୩ ସ୍ତରୀୟ ଇଞ୍ଜିନ ବିଶିଷ୍ଟ। ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଉଭୟ ଅଣୁ ଓ ପରମାଣୁ ଯୁଦ୍ଧାସ୍ତ୍ର ଧାରଣ କରିପାରିବ। ଏହାର ଓଜନ ୫୦ ହଜାର କି.ଗ୍ରା.। ଏହାର ଚଉଡା ୨ ମିଟର ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଉଚ୍ଚତା ୧୭. ୫ ମିଟର । ଏହା ନିକଟରେ ୧୩୬୦ କେଜି ଓଜନର ହତିଆର ନେବାର କ୍ଷମତା ରହିଛି । ଅଗ୍ନି-୫ ମିଶାଇଲ ଚୀନର ଯେକୌଣସି ସ୍ଥାନକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିପାରିବ ।

ଭାରତ ମହାସାଗରରେ ଥିବା ଚୀନର ଗୁପ୍ତଚର ଜାହାଜ ଉଆନ ଓ୍ବାଙ୍ଗ-୫ ଗତ ନଭେମ୍ବର ମାସରୁ ଭାରତ ମହାସାଗରରେ ରହିଥିଲା। ଗତ ମଙ୍ଗଳବାର ଏହି ଗୁପ୍ତଚର ଜାହାଜ ଭାରତ ମହାସଗରରୁ ପଛକୁ ହଟିଥିଲା। ଏଥିଯୋଗୁଁ ନଭେମ୍ୱରରେ ହେବାକୁ ଥିବା ପରୀକ୍ଷଣକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଥିଲା। ଏବେ ଏହାର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ ହୋଇଛି।

   Related Posts