ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଉପରେ ଡ୍ରୋନ୍‌ ଉଡାଇବା ଘଟଣା : ଅପଲୋଡ ଭିଡିଓ ଡିଲିଟ୍‌ କଲେ ୟୁଟ୍ୟୁବର, ଆଉ ହାତଯୋଡି କ୍ଷମା ବି ମାଗିଲେ…
  • ||
  • ଅର୍ଚ୍ଚନା ନାଗ ଗିରଫ ମାମଲା, ଇଡିକୁ ସବୁ ତଥ୍ୟ ଦେଲା କମିଶନରେଟ୍‌ ପୋଲିସ
  • ||
  • ଧର୍ମଗଡ଼ : ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ଟ୍ୟାଙ୍କରରୁ ଗ୍ୟାସ୍‌ ଲିକ୍‌, ଯାତାୟତ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ
  • ||

ଜି-୨୦ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀ ଆୟୋଜନ ପାଇଁ ଭାରତର ପ୍ରସ୍ତୁତି, ୫୫ ସହରରେ ହେବ ୨୦୦ ବୈଠକ

17/10/2022 at 5:42 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ୨୦୨୩ ମସିହାରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଜି-୨୦ ବାର୍ଷିକ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀର ଆୟୋଜନ କରିବ ଭାରତ । ଏଥିପାଇଁ ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଏବଂ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ସମସ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଲାଗିଛନ୍ତି । ଦେଶର ମେଟ୍ରୋ ସହର ସହ ଛୋଟ ଛୋଟ ସହରରେ ଜି-୨୦ ବୈଠକର ଆୟୋଜନ କରାଯିବ । ସାରା ଦେଶରେ ୫୫ ଐତିହାସିକ ସ୍ଥାନରେ ଏହି ବୈଠକର ଆୟୋଜନ କରାଯିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି । ଏଥିରେ ହାମ୍ପି ଏବଂ ଖଜୁରାହୋ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ଅଛି ।

ସଂସ୍କୃତି ଏବଂ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଏହି ବୈଠକ ପାଇଁ ଐତିହାସିକ ସ୍ଥଳୀ ଗୁଡିକର ଚୟନ କରାଯାଉଛି । ଏହି କୀର୍ତ୍ତିରାଜି ଗୁଡିକ ପ୍ରତି ବିଶ୍ୱର ଧ୍ୟାନ ଆକର୍ଷଣ କରିବାକୁ ଏହି ଯୋଜନା କରାଯାଇଛି ।

ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ଜି-୨୦ର ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିବା ସମୟରେ ଭାରତ ବର୍ଷ ତମାମ ପ୍ରାୟ ୨୦୦ ବୈଠକ ଆୟୋଜନ କରିବ । ବାର୍ଷିକ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀର ଉଦଯାପନ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ୱର ୯ ଏବଂ ୧୦ରେ ହେବ।

ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅନୁସାରେ, ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟର ୫୫ ସ୍ଥାନରେ ଏହି ବୈଠକ ଆୟୋଜନ କରିବାକୁ ଯୋଜନା ରହିଛି । ମହାନଗର, ରାଜ୍ୟର ରାଜଧାନୀ, ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳୀ ସହ ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନରେ ଆୟୋଜନ କରାଯିବ । ଏହାସହ ସାଂସ୍କୃତିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ବହନ କରୁଥିବା ଟିୟର-୨ ଏବଂ ଟିୟର-୩ ସହରକୁ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ କରାଯିବ । କଚ୍ଛର ରଣ, ଶିଲିଗୁଡି, ହାମ୍ପି ଏବଂ ଖଜୁରାହୋ ପରି ସ୍ଥାନରେ ଆୟୋଜନ କରାଯିବ ।

   Related Posts