scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

୨୦୩୦ ସୁଦ୍ଧା ଭାରତ ଦୁନିଆର ତୃତୀୟ ବୃହତ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ହେବ: S&P

5/12/2023 at 6:54 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତ ୨୦୩୦ ସୁଦ୍ଧା ଦୁନିଆର ତୃତୀୟ ସବୁଠୁ ବଡ଼ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ହେବ । ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ୨୦୨୬-୨୭ରେ ଦେଶର ଜିଡିପି ବୃଦ୍ଧି ସାତ ପ୍ରତିଶତ ଯାଏ ପହଞ୍ଚିବା ଅନୁମାନ ରହିଛି । ଏସଆଣ୍ଡପି ଗ୍ଲୋବାଲ ରେଟିଂ ମଙ୍ଗଳବାର ଏହା କହିଛି । ଗ୍ଲୋବାଲ୍ କ୍ରେଡିଟ୍ ଆଉଟଲୁକ୍ ୨୦୨୪ରେ ଏସଆଣ୍ଡପି ୨୦୨୪ ମାର୍ଚ୍ଚ ଯାଏ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ୬.୪ ପ୍ରତିଶତ ଜିଡିପି ବୃଦ୍ଧି ଅନୁମାନ କରାଯାଇଛି । ପୂର୍ବ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଏହା ୭.୨ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା । ରେଟିଂ ଏଜେନ୍ସି ଅନୁସାରେ ବୃଦ୍ଧି ହାର ଆସନ୍ତା ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ୨୦୨୪-୨୫ରେ ୬.୯ ପ୍ରତିଶତରେ ପହଞ୍ଚିବା ପୂର୍ବରୁ ୬.୪ ପ୍ରତିଶତରେ ସ୍ଥିର ହୋଇ ରହିବ । ୨୦୨୬-୨୭ରେ ସାତ ପ୍ରତିଶତରେ ପହଞ୍ଚିବ ।

ପଢନ୍ତୁ: ଭାରତର ଆର୍ଥିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଅନୁମାନକୁ ବଢାଇଲା S&P, ଚଳିତ ବର୍ଷ ୬.୨% ହାରରେ ବଢିବ

ଏଜେନ୍ସି କହିଛି, ‘ଆମେ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ୨୦୨୬-୨୭ରେ ଭାରତର ବୃଦ୍ଧି ସାତ ପ୍ରତିଶତ ଯାଏ ପହଞ୍ଚିବ । ଭାରତ ୨୦୩୦ ସୁଦ୍ଧା ତୃତୀୟ ସବୁଠୁ ବଡ଼ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ପାଲଟିବ । ଏହାସହ ଆଗାମୀ ତିନି ବର୍ଷରେ ସବୁଠୁ ଦ୍ରୁତଗତିରେ ବଢୁଥିବା ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିବ’। ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଆମେରିକା, ଚୀନ, ଜର୍ମାନୀ ଓ ଜାପାନ ପରେ ଭାରତ ଦୁନିଆର ପଞ୍ଚମ ସବୁଠୁ ବଡ଼ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ।

Also Read: ଟଙ୍କା ଦୁର୍ବଳ ହେବା ଯୋଗୁ ଲାଭବାନ ହୋଇଛନ୍ତି ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନୀ : S&P

   Related Posts