scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେଉଛି ଭାରତ, ବ୍ରହ୍ମୋସ୍ ସୁପରସୋନିକ୍ ଜାହାଜ ବିଧ୍ୱଂସୀ ମିସାଇଲର ପରୀକ୍ଷଣ ସଫଳ

1/12/2020 at 3:05 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୦୧/୧୨:    ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ମଙ୍ଗଳବାର ବ୍ରହ୍ମୋସ୍ ସୁପରସୋନିକ କ୍ରୁଜ୍ ମିସାଇଲର ଆଣ୍ଟି ସିପ୍ ବା ଜାହାଜ ବିଧ୍ୱଂସୀ ଭର୍ସନକୁ ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ କରିଛି । ଆଣ୍ଡାମାନ ନିକୋବର ଦ୍ୱୀପରୁ ଏହାର ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହାପୂର୍ବରୁ ନଭେମ୍ବର ୨୪ରେ ଆକାଶରୁ ଆକାଶକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟଭେଦ କରିପାରୁଥିବା ସୁପରସୋନିକ୍ କ୍ରୁଜ୍ ମିସାଇଲ ବ୍ରହ୍ଲୋସର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ ହୋଇଥିଲା ।

ଏଲଏସିରେ ଲାଗି ରହିଥିବା ଉତ୍ତେଜନା ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ନିଜର ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ପ୍ରୟାସ ଜାରି ରଖିଛି । ଗତ ୩ ମାସରେ ଭାରତ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ କ୍ରୁଜ୍ ଓ ବାଲିଷ୍ଟିକ୍ ମିସାଇଲରର ପରୀକ୍ଷଣ କରଥିଲା । ଭାରତ ଓ ଋଷର ମିଳିତ ଉଦ୍ୟମରେ ସୁପରସୋନିକ୍ କ୍ରୁଜ ମିସାଇଲ ବ୍ରହ୍ମୋସର ବିଭିନ୍ନ ସଂସ୍କରଣର ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଇଛି ।

ବ୍ରହ୍ମୋସ ନିଜ ଶ୍ରେଣୀରେ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଦ୍ରୁତ ପରିଚାଳନା ପ୍ରଣାଳୀ ଅଟେ । ଏହା ଡିଆରଡିଓ ଦ୍ୱାରା ବିକଶିତ ହୋଇଛି । ଏହାର ଲକ୍ଷ୍ୟଭେଦ କ୍ଷମତା ୨୯୦ରୁ ୪୫୦ କିମିକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି । ଏହାର ନୌସେନା ସଂସ୍କରଣକୁ ଅକ୍ଟୋବର ୧୮ରେ ଆରବ ସାଗରରେ ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଇଥିଲା ।

ପରୀକ୍ଷଣରେ ବ୍ରହ୍ସୋର ୪୦୦ କିମିର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଭେଦ କରିଥିଲା । ଏହାପରେ ନଭେମ୍ବର ୨୪ରେ ଆଣ୍ଡାମାନ ନିକୋବର ଦ୍ୱୀପରୁ ସୁପରସୋନିକ କ୍ରୁଜ ମିସାଇଲ ବ୍ରହ୍ମୋସର ଲ୍ୟାଣ୍ଡ୍ ଆଟାକ୍ ଭର୍ସନର ପରୀକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟ ସଫଳ ହୋଇଥିଲା । ମଙ୍ଗଳବାର ସୁପରସୋନିକ କ୍ରୁଜ୍ ମିସାଇଲ ବ୍ରହ୍ମୋସର ଆଣ୍ଟି ସିପ୍ ଭର୍ସନର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ ହୋଇଛି । ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ଓ ନୌସେନାରେ ଆଗାମୀ କିଛି ମାସରେ ବ୍ରହ୍ମୋସର ନୂଆ ସଂସ୍କରଣର ପରୀକ୍ଷଣ ହେବ ।  

   Related Posts