scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଅନଲାଇନ ମନି ଗେମ୍ସ ଉପରେ ରହିବ ନଜର, ଅଭ୍ୟାସରେ ପରିଣତକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତାରେ ସରକାର

4/12/2022 at 7:31 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତରେ ସବୁ ଅନଲାଇନ୍ ମନି ଗେମ୍ସ ସରକାରଙ୍କ ନଜରରେ ରହିବ । ପ୍ରଥମେ ଖବର ଥିଲା ଯେ ସ୍କିଲ୍ ବେସଡ୍ ଏବଂ ଚାନ୍ସ ବେସଡ୍ ଖେଳ ଉପରେ ଅଲଗା-ଅଲଗା ଭାବେ ନଜର ରଖାଯିବ । କିନ୍ତୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରୁ ମିଳିଥିବା ମାର୍ଗଦର୍ଶିକା ଅନୁସାରେ, ସବୁ ଅନଲାଇନ ଗେମ୍ସ ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ନିୟମ ଲାଗୁ ହେବ । ରିସର୍ଚ୍ଚ ଫର୍ମ ରେଡସିୟର ଅନୁସାରେ ୨୦୨୬ ମସିହା ସୁଦ୍ଧା ଭାରତରେ ଅନଲାଇନ ଗେମ୍ସ ବଜାର ୭ ବିଲିୟନ ଡଲାର ହୋଇଯିବ । ଏହି ଦୃଷ୍ଟିରୁ ନିୟମର ଗୁରୁତ୍ୱ ଅଧିକ ବଢିଯାଇଛି । ସୂତ୍ର ଅନୁସାରେ ମୋଦୀ ସରକାର ଏହି ପ୍ଲାଟଫର୍ମର ଅଭ୍ୟାସରେ ପରିଣତ ହେବାକୁ ମଧ୍ୟ ଚିନ୍ତାରେ ଅଛି ।

ଅଗଷ୍ଟରେ ଅନଲାଇନ ଗେମ୍ସ ଉପରେ ଆଇନ କରାଯାଇଥିଲା, ଏଥିରେ ଗୋଟିଏ ପ୍ରସ୍ତାବ ରଖାଯାଇଥିଲା । ଏଥିରେ ଖେଳ ଗୁଡିକୁ ଦକ୍ଷତା ଏବଂ ଚାନ୍ସ ଆଧାରରେ ଅଲଗା କରିବା କଥା କୁହାଯାଇଥିଲା । ଏହାସହ ଉଭୟ ପାଇଁ ଭିନ୍ନ-ଭିନ୍ନ ଆଇନ କଥା ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥିଲା । ଚାନ୍ସ ଗେମ୍ସ ଗୁଡିକ ଗ୍ୟାମଲିଂ ସହ ଜଡିତ ରହିଛି, ଯାହା ସାରା ଭାରତରେ ବ୍ୟାନ ରହିଛି । ଏହି ଖେଳ ଗୁଡିକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ନିରୀକ୍ଷଣରେ ରଖାଯିବାର ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଅକ୍ଟୋବର ୨୬ରେ ସରକାରୀ ବୈଠକରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ଅଧିକାରୀ ଏହା ଉପରେ ଆପତ୍ତି ଉଠାଇଥିଲେ ।

ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଦସ୍ତାବିଜ ଅନୁସାରେ ସ୍କିଲ ଏବଂ ଚାନ୍ସ ଗେମ୍ସକୁ ଅଲଗା କରିବା ଅନେକ କାରଣରୁ ସହଜ ନଥିଲା । ଏଥିରେ ଆଇନର ସ୍ପଷ୍ଟତା, କୋର୍ଟଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ସହ ଜଡିତ ବାଧା ରହିଥିଲା । ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କାର୍ଡ ଗେମ ରମି ଏବଂ କିଛି ଅନ୍ୟ ଫାଣ୍ଟାସୀ ଗେମ୍ସକୁ ସ୍କିଲ ବେସଡ୍ ଗେମ୍ କହି ଏହାକୁ ଆଇନ ସମ୍ମତ କହିଥିଲେ ।  ଅନ୍ୟପଟେ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟର କୋର୍ଟରେ ପୋକର ପରି ଖେଳକୁ ନେଇ ଅଲଗା ଅଲଗା ରାୟ ରହିଛି । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନର ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ନୂଆ ଆଇନରେ ଏହି ଅନଲାଇନ ଖେଳ ଗୁଡିକ ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ଦାୟିତ୍ୱ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ରହିବ । ଅନ୍ୟପଟେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଗ୍ୟାମଲିଂ ଅବା ଚାନ୍ସ ଗେମ୍ସ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲାଗୁ କରିପାରିବେ।

   Related Posts