suno sunao
Hari omm 2
hari om films
suno sunao new
HARI-OMM_728X90_B
Showcase2022
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟାଙ୍ଗୀ: ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଜଣେ ମୃତ, ଧାନ ଗଦା ସଜାଡି ରଖୁଥିବାବେଳେ ଦଳିଦେଲା ଦନ୍ତା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ: ବହିରା ଛକରେ ସିରିଜ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା, ୫ ବାଇକ୍‌କୁ ପିଟି ହୋଟେଲରେ ପଶିଲା ସ୍କର୍ପିଓ
  • ||

LPGର ମୂଲ୍ୟ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖିବା ପାଇଁ ବଡ଼ ପଦକ୍ଷେପ ନେବେ ସରକାର, ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ

12/09/2022 at 10:28 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଇଣ୍ଡେନ ଅଏଲ କର୍ପୋରେସନ ପରି ସରକାରୀ ଫୁଏଲ କମ୍ପାନିକୁ ପ୍ରାୟ ୨୦,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରୁଛନ୍ତି । ଏହାଦ୍ୱାରା ଫୁଏଲ ରିଟେଲର୍ସଙ୍କ କ୍ଷତିକୁ କମାଇ ରୋଷେଇ ଗ୍ୟାସର ମୂଲ୍ୟକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖିବାକୁ ସରକାରଙ୍କ ଯୋଜନା ରହିଛି । ସରକାରୀ ତେଲ କମ୍ପାନି ଗୁଡିକୁ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମୂଲ୍ୟରେ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ କିଣିବାକୁ ପଡିଥାଏ ଏବଂ ପ୍ରାଇସ-ସନସିଟିଭ୍ ବଜାରରେ ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ।

ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ୨୮୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବି କରିଛି । କିନ୍ତୁ ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପ୍ରାୟ ୨୦୦ ବିଲିୟନ ଟଙ୍କାର କ୍ୟାଶ ପେଆଉଟ୍  କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି । ଆଲୋଚନା ପରବର୍ତ୍ତି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ରହିଛି, କିନ୍ତୁ ଏହା ଉପରେ ଚୂଡାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇ ନାହିଁ । ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ୩ ବଡ଼ ସରକାରୀ ଇନ୍ଧନ ରିଟେଲର୍ସ ମିଳିତ ରୂପେ ଭାରତର ୯୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ତେଲ ଉପଲବ୍ଧ କରାଉଛନ୍ତି।

ଭାରତ ନିଜର ଆବଶ୍ୟକତାର ପ୍ରାୟ ଅଧା ଲିକ୍ୱଫାଇଡ୍ ପେଟ୍ରୋଲ ଆମଦାନୀ କରିଥାଏ । ଏହାର ବ୍ୟବହାର ସାଧାରଣତ ରୋଷେଇରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏ । ସାଉଦି କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟର ମୂଲ୍ୟ ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷରେ ୩୦୩ ପ୍ରତିଶତ ବଢିଛି । ସାଉଦି କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟ ପ୍ରାଇସ୍, ଭାରତରେ ଏଲପିଜିର ଆମଦାନୀ ପାଇଁ ବେଞ୍ଚମାର୍କ ଅଟେ ।

   Related Posts