scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

Corona virus ଆମଦାନୀକାରୀ ରାଷ୍ଟ୍ରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ଆଗରେ, Topରେ ଅଛନ୍ତି ଜାପାନ ଓ ଥାଇଲ୍ୟାଣ୍ଡ

9/02/2020 at 5:38 PM

ଯେଉଁ ଦେଶମାନଙ୍କୁ ବାହାରୁ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଆସିବାର ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ବିପଦ ରହିଛି ସେଥିରେ ଭାରତ  ରହିଛି ସପ୍ତଦଶ ସ୍ଥାନରେ । ବର୍ଲିନରେ ହମବୋଲ୍ଟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ରବର୍ଟ କୋଚ୍ ଇଂଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌ର ଗବେଷକମାନେ ସଂକ୍ରମଣ ଆମଦାନୀକାରୀ ୩୦ ଦେଶଙ୍କ ଏକ ମଡେଲ ବିକଶିତ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ଚୀନ ବାହାରେ କରୋନା ଭାଇରସ ଆମଦାନୀ କରିବାରେ ଥାଇଲ୍ୟାଣ୍ଡ, ଜାପାନ ଓ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ସବୁଠୁ ଆଗରେ ଥିବା ଜଣାପଡିଛନ୍ତି।

ମଡେଲରୁ ଭାରତର ଦିଲ୍ଲୀ ବିମାନ ବନ୍ଦରରେ ଲୋକେ ଅଧିକ ସଂକ୍ରମିତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ନେଇ ଆଶଙ୍କା ବ୍ୟକ୍ତ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ପଛକୁ ମୁମ୍ବାଇ ଓ କୋଲକାତା ବିମାନ ବନ୍ଦରକୁ ଗବେଷକମାନେ ସଂକ୍ରମଣର ସ୍ଥାନ ଭାବେ ଚିହ୍ନଟ କରିଛନ୍ତି। ଯଦିଓ ଭାରତରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରୋନା ବିଶେଷ ବ୍ୟାପ୍ତ ହୋଇ ନାହିଁ ତେବେ ଚିକିତ୍ସା ଗେବଷଣା ପରିଷଦ ଲାବୋରେଟରୀରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧ହଜାର ୪୮୬ଟି ନମୁନାର ପରୀକ୍ଷା ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରାଳୟଙ୍କ ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଏବେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୩ ଜଣ ଭାରତୀୟଙ୍କ ଠାରେ କରୋନା ପଜେଟିଭ ଥିବାର ପ୍ରମାଣ ମିଳିଛି।

ଇିତିମଧ୍ୟରେ କେରଳ କୋଚ୍ଚିର ୧୫ ଜଣ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଚୀନର ହୁବେଇରୁ ଏୟାର ଏସିଆ ବିମାନ ଯୋଗେ ଭାରତ ଅଣାଯାଇଛି। ସେମାନଙ୍କୁ ବିମାନ ବନ୍ଦରରୁ ସିଧା ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଯୋଗେ ମେଡିକାଲ କଲେଜ୍ ହସ୍ପିଟାଲକୁ ପଠେଇ ଦିଆଯାଇଛି। ସେହିପରି ଚୀନ, ହଙ୍ଗକଙ୍ଗ, ଶିଙ୍ଗାପୁର ଓ ଥାଇଲ୍ୟାଣ୍ଡରୁ ଆସୁଥିବା ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ୨୧ଟି ସ୍ଥାନରେ ଯାଞ୍ଚ ଲାଗି ଭାରତ ସରକାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧ ହଜାର ୬୩୬ ଉଡାଣରୁ ୧ଲକ୍ଷ ୭୬ ହଜାର ୭୦୩ ଜଣ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ସ୍କ୍ରିନିଂ କରାଯାଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

   Related Posts