ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଫିରୋଜାବାଦରେ ଛାତିଥରା ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜିଅନ୍ତା ଜଳିଗଲେ ପରିବାରର ୬ଜଣ
  • ||
  • କୁହୁଡ଼ି ନେଲା ଜୀବନ; ରାସ୍ତା ଦେଖାନଯିବାରୁ ବସ୍‌କୁ ପିଟିଲା ଟ୍ରକ୍, ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଚାଲିଗଲା ୬ ଜୀବନ
  • ||
  • ଇଡିରେ ହାଜର ହେଲେ ଅବିନାଶ ପ୍ରିୟଦର୍ଶୀ, ସୁପ୍ରିମ ଅଟୋ ମୋବାଇଲ ମୁଖ୍ୟ ପରିଚାଳକ ହେଲେ ଅବିନାଶ
  • ||

ଧୋନି-ଗାଙ୍ଗୁଲି ଯାହା କରିନାହାଁନ୍ତି ତାହା କରିଦେଖାଇବେ ବିରାଟ, ଏଥର ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ପାଇଁ ସୁବର୍ଣ୍ଣ ସୁଯୋଗ

19/12/2021 at 12:09 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୯/୧୨: ୨୬ ଡିସେମ୍ବରରୁ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷରେ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳ ପ୍ରଥମ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିବ । ଏଥର ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି କରିବାର ସୁଯୋଗ ରହିଛି । ୧୯୯୨ ମସିହାରେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଆଫ୍ରିକା ଗସ୍ତ କରିଥିଲା । ଗତ ୨୯ ବର୍ଷରେ, ଭାରତ ଆଫ୍ରିକୀୟ ମାଟିରେ ସାତୋଟି ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜ୍ ଖେଳିଥିଲା ​​କିନ୍ତୁ ବିଜୟୀ ହେବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲା ।

ଭାରତର ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଅଧିନାୟକ ସୌରଭ ଗାଙ୍ଗୁଲି ଏବଂ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନି ମଧ୍ୟ ସେଠାରେ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜ ଜିତିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲେ । ନିଜ ମାଟିରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାକୁ ପରାସ୍ତ କରିବା କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ କିନ୍ତୁ ବିରାଟ ଇତିହାସ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିପାରନ୍ତି । ଆଫ୍ରିକୀୟ ଦଳ ଆଜିକାଲି ପରିବର୍ତ୍ତନର ଏକ ସମୟ ଦେଇ ଗତି କରୁଛି । ୨୦୧୩ ପରଠାରୁ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଆଫ୍ରିକୀୟ ଦଳ ହାସିମ ଆମଲା, ଏବି ଡି ଭିଲିୟର୍ସ ଏବଂ ଫାଫ ଡୁ ପ୍ଲେସିସଙ୍କୁ ଦଳ ମିସ୍ କରିବ ।

ଦେଶ ତଥା ବିଦେଶରେ ଅନେକ ଟେଷ୍ଟ ଜିତିବା ସହିତ ଏହି ଆଫ୍ରିକାକୁ ଅନେକ ଥର ପରାଜୟରୁ ରକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି ଏହି ତିନି ଖେଳାଳି । ଆମଲା, ଡି ଭିଲିୟର୍ସ ଏବଂ ଡୁ ପ୍ଲେସିସ୍ ୨୪ ଟି ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିଛନ୍ତି । ଯେଉଁଥିରେ ଆଫ୍ରିକୀୟ ଦଳ ୧୭ ଥର ଅପରାଜିତ ରହିଥିଲା । ଏବି ଡି ଭିଲିୟର୍ସଙ୍କ ଅବସର ପୂର୍ବରୁ ଆଫ୍ରିକୀୟ ଦଳ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ, ପାକିସ୍ତାନ ଏବଂ ଭାରତକୁ ଦୁଇଥର ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜରେ ଥରେ ପରାସ୍ତ କରିଛି । ତେବେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ବ୍ୟାଟିଂ ଦୁର୍ବଳ ଥିବା ସ୍ପଷ୍ଟ ହେଉଛି । ଦଳର ଅଧିନାୟକ ଡିନ ଏଲଗାର ଭାରତ ବିପକ୍ଷରେ ହାରାହାରି ୩୩ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି ।

୨୦୦୧ରେ ସୌରଭ ଗାଙ୍ଗୁଲିଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ଭାରତ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଗସ୍ତରେ ଯାଇଥିଲା । ତେବେ ସେମାନେ ଦୁଇଟି ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜକୁ ୧-୦ରେ ହରାଇଥିଲେ । ଏଥିସହିତ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନିଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ଭାରତ ଦୁଇଥର ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଗସ୍ତ କରିଛି । ୨୦୧୦-୧୧ ମସିହାରେ ଧୋନିଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଆଫ୍ରିକୀୟ ମାଟିରେ ଏକ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜ୍ ଡ୍ର କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲା ।

   Related Posts