ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆସୁଛି ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ ! ୮ରୁ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ପଦ୍ମପୁର ଉପନିର୍ବାଚନ : ନେତା ବାଛିବେ ଜନତା, ଭୋଟ ଦେବେ ୨ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଭୋଟର
  • ||

ସରକାରଙ୍କ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି : ଏସି ଆମଦାନୀ ଉପରେ ଲାଗିଲା ରୋକ୍

16/10/2020 at 10:11 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୬।୧୦: କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ରେଫ୍ରିଜିରାଣ୍ଟସ ସହିତ ଏୟାର କଣ୍ଡିସନର ଆମଦାନୀ ଉପରେ ତତ୍କାଳ ପ୍ରଭାବରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛନ୍ତି । ଏଣିକି ଦେଶ ବାହାରୁ ରେଫ୍ରିଜିରାଣ୍ଟସ ସହିତ ଏୟାର କଣ୍ଡିସନର ଆମଦାନୀ ହୋଇପାରିବନାହିଁ । ଏଥିପାଇଁ ଗୁରୁବାର ଦିନ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରାଯାଇଛି । ଘରୋଇ ଉତ୍ପାଦନକୁ ବଢାଇବା ପାଇଁ ଅଣ-ଆବଶ୍ୟକୀୟ ସାମଗ୍ରୀର ଆମଦାନୀ କମାଇବା ପାଇଁ ଏଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି ।

ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ (ଡିଜିଏଫଟି) ଏକ ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ କହିଛି ଯେ, ରେଫ୍ରିଜିରାଣ୍ଟସ ସହିତ ଏୟାର କଣ୍ଡିସନର ଆମଦାନୀକୁ ନେଇ ନୀତି ସଂଶୋଧନ କରାଯାଇଛି । ଏହା ଅଧିନରେ ଏହାକୁ ମାଗଣା ବର୍ଗରୁ ହଟାଇ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ତାଲିକାରେ ରଖାଯାଇଛି । ସରକାର ଘରୋଇ ଉତ୍ପାଦନ ବଢାଇବା ପାଇଁ ଏବଂ ଅଣଆବଶ୍ୟକୀୟ ସାମଗ୍ରୀର ଆମଦାନୀ କମାଇବା ପାଇଁ ଏଭଳି ଚରମ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ।

ଜୁନ୍ ମାସରେ ସରକାର କାର୍, ବସ୍ ଏବଂ ମୋଟରସାଇକେଲରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଥିବା ନୂଆ ନ୍ୟୁମୋନିଟି ଟାୟାରର ଆମଦାନୀ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଥିଲେ ।

ସେହିପରି ଜୁଲାଇରେ ସରକାର କଲର ଟିଭି ସେଟ୍ ଆମଦାନୀ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଥିଲେ। ଚୀନରୁ ବହୁ ପରିମାଣରେ କଲର ଟିଭି ଆମଦାନୀ ହୋଇଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଏହାର ଆମଦାନୀ ଉପେର ତତ୍କାଳ ପ୍ରଭାବରେ ସରକାର ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଦେଇଥିଲେ ।

   Related Posts