suno sunao
Hari omm 2
hari om films
suno sunao new
HARI-OMM_728X90_B
Showcase2022
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଗହମ ରପ୍ତାନୀ ଉପରେ କଟକଣା ଲଗାଇଲା କେନ୍ଦ୍ର, ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ସରକାର ନେଲେ ନିଷ୍ପତ୍ତି

14/05/2022 at 10:52 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୪।୦୫: ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଗହମ ରପ୍ତାନୀ ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଇଲେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର । ଏହି ରୋକ୍‌କୁ ତୁରନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଶୁକ୍ରବାର ମଧ୍ୟ ରାତ୍ରରେ ଜାରି ହୋଇଥିବା ଅଧିସୂଚନାରେ ବିଶ୍ୱର ଦ୍ୱିତୀୟ ବୃହତ୍‌ ଗହମ ଉତ୍ପାଦକ ରାଷ୍ଟ୍ର ଭାରତରୁ ଅନ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ରକୁ ଗହମ ରପ୍ତାନୀ ଉପରେ ରୋକ ଲାଗିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । କିନ୍ତୁ ପୂର୍ବରୁ ଜାରି ହୋଇଥିବା ଲେଟର ଅଫ୍‌ କ୍ରେଡିଟ୍‌ ପାଇଁ ଗହମର ସିପ୍‌ମେଣ୍ଟକୁ ଅନୁମିତି ଥିବା ସରକାର କହିଛନ୍ତି ।

ଫେବୃଆରୀ ମାସରୁ ଋଷ୍‌ ୟୁକ୍ରେନ୍‌ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଆସୁଛି । ଏହି କାରଣରୁ କୃଷ୍ଣ ସାଗର କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ବାଣିଜ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି । ଯାହାଫଳରେ ବିଶ୍ୱର ଗହମ ଅବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ଅନ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ର ଭାରତ ପହଞ୍ଚୁଛନ୍ତି । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ବାଣିଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ପିୟୁଷ ଗୋୟଲ୍‌ ୧୫ ଏପ୍ରିଲ୍‌ରେ ଏକ ଟ୍ୱିଟ୍‌ କରି କହିଥିଲେ ଭାରତୀୟ କୃଷକ ଦୁନିଆର ପେଟ ଭରୁଛନ୍ତି ।

ବିଶ୍ୱରେ ବଢ଼ୁଥିବା ଚାହିଦାକୁ ଦେଖିଲେ ଅର୍ଥିକ ବର୍ଷ ୨୦୨୨-୨୩ରେ ଗହମ ରପ୍ତାନୀ ୧୦୦ ଟନ୍‌ ପାର କରିଯିବ ।କିନ୍ତୁ ଏବେ ଦେଶର ସ୍ଥିତି ବଦଳିଯାଇଛି । ଏମ୍‌ଏସ୍‌ପି ଠାରୁ ଅଧିକ ଦାମ୍‌ରେ ଗହମ କିଣା ଏବଂ ଉତ୍ପାଦନ କମ୍‌ କାରଣରୁ ସରକାରୀ କ୍ଷେତ୍ରରେ କିଣା ପରିମାଣ କମିଛି। ତେଣୁ ସରକାର ଏବେ ରପ୍ତାନୀ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛନ୍ତି ।

   Related Posts