oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର: ରେଶମ ସହରରେ ବେଧଡ଼କ ଚାଲିଛି ଧଳାଜହର କାରବାର, ଜଣେ ମହିଳା ଗିରଫ
  • ||
  • ରାୟଗଡା : ବନ୍ଦ ହେଲା ରାଜ୍ୟର ଦ୍ୱିତୀୟ ଝୁଲାପୋଲ, ସୁରକ୍ଷା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ପ୍ରଶାସନର ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ଏକ୍‌ଜିଟ୍ ପୋଲର ଆକଳନ, ଇଟାଲୀର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେବେ ମେଲୋନୀ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୬୪ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ସାଲେପୁର: ବିଳମ୍ୱିତ ରାତିରେ ମାତିଲେ ଲୁଟେରା, ମନ୍ଦିରରୁ ଲୁଟିନେଲେ ୩ କୋଟିର ଅଷ୍ଟଧାତୁ ମୂର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଯାଜପୁର: ଗଡିବ ମା’ ବିରଜାଙ୍କ ସିଂହଧ୍ଵଜ ରଥ, ୯ ଦିନ ଧରି ଭକ୍ତଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ ଦେବେ ଦେବୀ
  • ||
  • ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର କୁଲୁରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣା, ୭ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ମୃତ
  • ||
  • ସୋମବାରଠୁ ନବରାତ୍ର ପୂଜା, ମାଆଙ୍କ ଷୋଡ଼ଶ ପୂଜାପାଠରେ କମ୍ପୁଛି ଶକ୍ତିପୀଠ
  • ||
  • ମୋହନା : ଘାଟିରେ ଓଲଟିଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ୨୪ଯାତ୍ରୀ
  • ||

ଚୀନକୁ ଏସବୁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଜୋରଦାର ଝଟକା ଦେଲାଣି ଭାରତ, ଦେଖନ୍ତୁ ଲମ୍ବା ତାଲିକା

5/07/2020 at 9:40 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୫।୦୭: ପୂର୍ବ ଲଦାଖର ଗଲଓ୍ଵାନ ଉପତ୍ୟକତାରେ ଜୁନ ୧୫ ରାତିରେ ଯାହା କିଛି ଘଟିଲା ଏହା ପରଠୁ ଭାରତ ସରକାର ଚୀନ ବିରୋଧରେ କଡା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି। ସାମରିକ ଆଲୋଚନା ସହିତ ଚୀନକୁ ରଣନୈତିକ ଭାବେ ଘେରିବାକୁ କ୍ରମାଗତ ପ୍ରୟାସ ଜାରି ରହିଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଭାରତ ଚୀନ ଉପରେ ଆର୍ଥିକ ମୋର୍ଚ୍ଚାରେ ସର୍ଜିକାଲ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍‌ କରିଛି। ଏଥିରେ ଡ୍ରାଗନକୁ ବହୁତ କ୍ଷତି ସହିବାକୁ ପଡୁଛି।

ଚୀନରୁ ଆସୁଥିବା ନିବେଶ, ଚାଇନିଜ୍ କମ୍ପାନୀ, ଚାଇନିଜ୍ ଆପ୍ସ, ଚୀନରୁ ଆସିବାକୁ ଥିବା ଏଫଡିଆଇ ଓ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ପ୍ରକଳ୍ପର ପ୍ରବେଶ ଉପରେ ସରକାର ତୀକ୍ଷ୍ଣ ନଜର ରଖିଛନ୍ତି। ଭାରତର ଏହି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନରେ ଚୀନ ଚିହିଁକି ଉଠିଛି। ସେ ବିଶ୍ଵ ବାଣିଜ୍ୟ ସଂଗଠନ ଓ ମୁକ୍ତ ବାଣିଜ୍ୟର ନିୟନ କାନୁନ ଦେଖାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି।

ନିବେଶ ରୋକିଲା ଜୋମାଟୋ

ଗତ ଦିନରେ ମୋଦୀ ସରକାର ଚୀନରୁ ଆସୁଥିବା ନିବେଶରେ ଏଫଡିଆଇର ନିୟମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଥିଲେ। ଏବେ ଭାରତରେ ନିବେଶ କରୁଥିବା ଚୀନ କମ୍ପାନୀକୁ ସରକାରଙ୍କ ମଞ୍ଜୁରୀ ଦରକାର। ଏହା ପରେ ଭାରତ ସରକାର ଫୁଡ୍ ଡେଲିଭରୀ ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍‌ ଜୋମାଟୋରେ ଚୀନର ନିବେଶକ ଆଣ୍ଟ ଫାଇନାନସିଆଲ ଦ୍ଵାରା ୧୫୦ ମିଲିୟନ ଡଲାରରୁ ୧୦୦ ମିଲିୟନ ଡଲାର(ପ୍ରାୟ ୭୫୦ କୋଟି)ର  ନିବେଶକୁ ରୋକି ଦେଇଛି।

୫୯ ଚାଇନିଜ୍ ଆପ୍ସ ନିଷିଦ୍ଧ

ଏହା ସହିତ ଭାରତ ସରକାର ଚୀନକୁ ଆର୍ଥିକ ମୋର୍ଚ୍ଚାରେ ମଧ୍ୟ ବଡ ଝଟକା ଦେଇଛନ୍ତି। ସରକାର ଗତ ସପ୍ତାହରେ ୫୯ ଚାଇନିଜ୍ ଆପ୍ସ ନିଷିଦ୍ଧ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ଟିକ୍‌ଟକ୍‌, ୟୁସି ବ୍ରାଉଜର, ସେୟାର ଇଟ୍ ପରି ଲୋକପ୍ରିୟ ଆପ୍ସ ସାମିଲ ଥିଲା। ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ଚାଇନିଜ୍ କମ୍ପାନୀ ଟିକ୍‌ଟକ୍‌ର ପ୍ରାୟ ୪୫ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା କ୍ଷତି ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

ହାଇଓ୍ଵେ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟରେ ଚାଇନିଜ୍‌ କମ୍ପାନୀକୁ ପ୍ରବେଶ ମନା

ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତିନ ଗଡକରୀ କହିଛନ୍ତି, ହାଇଓ୍ଵେ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟରେ ଚାଇନିଜ୍‌ କମ୍ପାନୀ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ MSME ସେକ୍ଟରରେ ମଧ୍ୟ ଚୀନର ନିବେଶ ଉପରେ ରୋକ୍ ଲଗାଯାଇଛି।

ହିରୋ ସାଇକେଲ୍ ଦେଲା ୯୦୦ କୋଟିର ଝଟକା

ହିରୋ ସାଇକେଲ୍ ମଧ୍ୟ  ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇ ଚୀନଠୁ ୯୦୦  କୋଟି ଟଙ୍କାର କାରବାର ରଦ୍ଦ କରିଛି। ଏହି କାରବାର ଆଗାମୀ ତିନି ମାସରେ ହେବାର ଥିଲା। ଆତ୍ମ ନିର୍ଭର ଭାରତ ଅଭିମୁଖେ ପାଦ ବଢାଇ ବଢାଇ କମ୍ପାନୀ ଲୁଧିଆନାରେ ସାଇକେଲ୍‌ ଭ୍ୟାଲି କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛି।

JSW ଗ୍ରୁପ୍ ଦେଲା ୩୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଝଟକା

JSW ଗ୍ରୁପର ସହଯୋଗୀ କମ୍ପାନୀ ଜେଏସଡବ୍ଲ୍ୟୁ ସିମେଣ୍ଟର ପରିଚାଳକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ପାର୍ଥ ଜିନ୍ଦଲ କହିଛନ୍ତି, ତାଙ୍କ କମ୍ପାନୀ ଚୀନରୁ ୩୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ସାମଗ୍ରୀ ଆମଦାନୀ କରିଥାଏ। ଏବେ କମ୍ପାନୀ ଚୀନ ସହ ବାଣିଜ୍ୟିକ ସମ୍ବନ୍ଧ ବାତିଲ୍ କରିଛି। କମ୍ପାନୀ ଚୀନରୁ ଆଉ କୌଣସି ସାମଗ୍ରୀ ଆମଦାନୀ ନକରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ଆଗାମୀ ୨୪ ମାସରେ ଚୀନୀ ଆମଦାନୀ ଶୂନ୍ୟକୁ ଆଣିବାକୁ କମ୍ପାନୀ ସଂକଳ୍ପ ନେଇଛି।

କାନପୁର-ଆଗ୍ରା ମେଟ୍ରୋ ପାଇଁ ଚାଇନିଜ୍ କମ୍ପାନୀ ରିଜେକ୍ଟ

ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ମେଟ୍ରୋ ରେଲ କର୍ପୋରେସନ(UPMRC) ବୈଷେୟିକ ତ୍ରୁଟି କାରଣରୁ କାନପୁର, ଆଗ୍ରା ମେଟ୍ରୋ ପାଇଁ ଚୀନୀ କମ୍ପାନୀ ରେଣ୍ଡରକୁ ବାତିଲ୍  କରିଛି। ମେଟ୍ରୋ କର୍ପୋରେସନ୍ କାନପୁର ଓ ଆଗ୍ରା ମେଟ୍ରୋ କର୍ପୋରେସନ ପ୍ରକଳ୍ପ ହେତୁ ଏହାର ଠିକା ବାମ୍ବାଡିୟର  ଟ୍ରାନ୍ସପୋର୍ଟ ଇଣ୍ଡିଆ ପ୍ରାଇଭେଟ୍ ଲିମିଟେଡ୍‌କକୁ ଦେଇଛି।

ଟେଣ୍ଡର ବାତିଲ୍ କଲା BSNL

ବିଏସଏନଏଲ ଓ ଏମଟିଏନଏଲ ଚୀନ ଉତ୍ପାଦିତ ଉପକରଣ ବ୍ୟବହାର ନକରିବାକୁ କହିଛି। ବିଏସଏନଏଲ ୨୦୨୦ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୩ରେ ଯେଉଁ  ଟେଣ୍ଡର ଜାରି କରିଥିଲା, ତାହା ବାତିଲ୍ କରିଛି। ଏବେ ମେକ୍ ଇନ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ଗୁରୁତ୍ଵ ଦିଆଯାଇଛି।

ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସରକାର ୫ ହଜାର କୋଟି ପ୍ରକଳ୍ପ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଲେ

ଚୀନକୁ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ବଡ ଝଟକା ଲାଗିଛି। ଉଦ୍ଧବ ସରକାର ଚୀନୀ କମ୍ପାନୀ ସହିତ କରିଥିବା ଚୁକ୍ତିକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଛନ୍ତି। ତିନୋଟି ପ୍ରକଳ ପାଇଁ ଚୀନ କମ୍ପାନୀ ସହିତ ୫ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର ଚୁକ୍ତି ହୋଇଥିଲା।

୪୭୧ ଟଙ୍କାର ରେଲଓ୍ଵେ ଚୁକ୍ତି ବାତିଲ

ଗଲଓ୍ଵାନରେ ସଂଘର୍ଷ ପରେ ପରେ ରେଲଓ୍ଵେ ଚୀନ କମ୍ପାନୀର ଠିକାକୁ ରଦ୍ଦ କରିଥିଲା। ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପରେ ପ୍ରାୟ ୪୭୧ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବଜେଟ୍ ଥିଲା। ଏହାର ଟେଣ୍ଡର ଚୀନ କମ୍ପାନୀ ବେଜିଂ ନ୍ୟାସନାଲ ରେଲଓ୍ଵେ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଆଣ୍ଡ ଡିଜାଇନ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁୟଟ୍ସ ପାଖରେ ଥିଲା।

   Related Posts