scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

୩ ହଜାର ବିଲିୟନ ଡଲାରର ବିକଶିତ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ପାଇଁ ଭିଜନ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ

29/11/2023 at 8:55 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ୨୦୪୭ ସୁଦ୍ଧା ଭାରତକୁ ପ୍ରାୟ ୩ ହଜାର ବିଲିୟନ ଡଲାରର ଏକ ବିକଶିତ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି ଏକ ଭିଜନ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ। ‘ଭିଜନ ଇଣ୍ଡିଆ@2047’ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟର ଡ୍ରାଫ୍ଟରେ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ତଥା ଗଠନମୂଳକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଏବଂ ସଂସ୍କାର ବିଷୟରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯିବ ଯାହାକି ୨୦୪୭ ସୁଦ୍ଧା ଦେଶ ଏକ ବିକଶିତ ରାଷ୍ଟ୍ର ହେବା ଆବଶ୍ୟକ ହେବ। ଏନେଇ ବୁଧବାର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ନିତି ଆୟୋଗ ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ (ସିଇଓ) ବି.ଭି.ଆର ସୁବ୍ରମଣ୍ୟମ୍।

ଶିଳ୍ପ ସଂସ୍ଥା FICCIର ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ସୁବ୍ରମଣ୍ୟମ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତକୁ ବିକଶିତ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ପାଇଁ ଏକ ‘ଭିଜନ୍‌ ପ୍ଲାନ’ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି। ଜାନୁଆରୀରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏହି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ପ୍ରକାଶ କରିବେ। ” ୨୦୨୩ ମସିହାରେ ‘ବିକଶିତ ଭାରତ@2047’ ଲକ୍ଷ୍ୟ ପାଇଁ ୧୦ଟି ଆଞ୍ଚଳିକ ଥିମେଟିକ୍ ଆଭିମୁଖ୍ୟକୁ ମିଶାଇ ମିଳିତ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାର ଦାୟିତ୍ୱ NITI ଆୟୋଗଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିଲା।

ଏହା ସହିତ ସୁବ୍ରମଣ୍ୟମ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସରକାରୀ କଲେଜରେ ପାଠ ପଢୁଥିବା ଯୁବକମାନଙ୍କର ନାମଲେଖା ହାରକୁ ୨୭ ପ୍ରତିଶତରୁ ୫୦-୬୦ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଏହା ସହିତ କଲେଜ ଯାଉଥିବା ଛାତ୍ରଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଚାରି କୋଟିରୁ ୮-୯ କୋଟିକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ। ଏଥିପାଇଁ ଆମକୁ ନୂଆ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ହଜାରେରୁ ଅଧିକ ନୂତନ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଆବଶ୍ୟକତା ପଡ଼ିବ।

ସୁବ୍ରମଣ୍ୟମ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ ଆର୍ଥିକ ଚାପର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। ତେଣୁ ନୂତନ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବାକୁ ଘରୋଇ କ୍ଷେତ୍ରରୁ ପାଣ୍ଠି ଆଣିବାକୁ ପଡିବ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବୋଷ୍ଟନ୍ ଏବଂ ସାନ ଫ୍ରାନ୍ସିସକୋ ପରି ସହର ସୃଷ୍ଟି କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ଗବେଷଣା ଏବଂ ବିକାଶ ହୋଇପାରିବ।

ଭାରତରେ ଜନସଂଖ୍ୟାର ପ୍ରାୟ ଅର୍ଦ୍ଧାଧିକ ବୟସ ୨୯ ବର୍ଷରୁ କମ୍। ଏନେଇ NITI ଆୟୋଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତର ଜନସଂଖ୍ୟା ସମ୍ଭାବନାକୁ ଉପଯୋଗ କରିବାକୁ ଆମ ପାଖରେ ୨୫ ବର୍ଷ ସମୟ ଅଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ହେଉଛି ବିଶ୍ୱ ଅଗ୍ରଣୀ। ଭାରତର ସର୍ବବୃହତ କର୍ମଜୀବୀ ପ୍ରଦାନକାରୀ ହେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ଯେହେତୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ୧୩ ଲକ୍ଷ ଭାରତୀୟ ଛାତ୍ର ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ସମାପ୍ତ କରିବାକୁ ଭାରତ ବାହାରକୁ ଯାଆନ୍ତି। ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଭାରତକୁ ଆକର୍ଷିତ କରିବା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବା ଉଚିତ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

   Related Posts