oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଟକ : ଶାଶୂ ଘର ଛାଡିଲେ ଅଭିନେତ୍ରୀ ବର୍ଷା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ, ୩୦ ସୁଦ୍ଧା ଘର ଛାଡିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ ହାଇକୋର୍ଟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୩୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ମୁମ୍ଵାଇ : ଠକେଇର ଶିକାର ହେଲେ ଅନ୍ନୁ କପୁର, KYC ଅପଡେଟ୍ ବାହାନାରେ ଲୁଟି ନେଲେ ୪.୩୬ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ରାଜ୍ୟ ବାହାରକୁ ହେଉଥିଲା ଚାଲାଣ, ଚେକିଂ ବେଳେ କାର୍‌ରୁ ବାହାରିଲା ୧୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜଧାନୀର ବିଭିନ୍ନ ବାର୍‌ରେ ରେଡ୍‌, କଟକଣା ପରେ ବି ମାନୁନଥିଲେ ମାଲିକ
  • ||
  • ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ : ରକ୍ତ ରଞ୍ଜିତ ହେଲା ଖେଳ ପଡ଼ିଆ; ଫୁଟବଲ ମ୍ୟାଚ୍ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଦଙ୍ଗା, ୧୨୭ ମୃତ, ଏକାଧିକ ଆହତ
  • ||

ବିଶ୍ୱରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ଜମଜ ସନ୍ତାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା, ଜାଣନ୍ତୁ କଣ ରହିଛି ସ୍ଥିତି ଏବଂ କାହିଁକି ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ଜନ୍ମ ହାର

12/03/2021 at 3:31 PM

ପ୍ୟାରିସ୍‌, ୧୨/୦୩: ଦିନକୁ ଦିନ ବିଶ୍ୱରେ ଯାଆଁଳା ସନ୍ତାନଙ୍କ ଜନ୍ମ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି । କିଛିଦିନ ପୂର୍ବେ କରାଯାଇଥିବା ସର୍ବେକ୍ଷଣର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ୧୯୮୦ ମସିହା ପରେ ଜମଜ ସନ୍ତାନଙ୍କ ହାର ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ରହିଛି । ପ୍ରତି ୪୨ ଜଣ ଶିଶୁଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗୋଟିଏ ଯାଆଁଳା ଶିଶୁ ଜନ୍ମ ହେଉଛନ୍ତି ।

ବିଜ୍ଞାନକୁ ନେଇ ଖବରକାଗଜରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ଜର୍ଣ୍ଣାଲ୍‌ ହ୍ୟୁମାନ ରିପ୍ରଡକ୍ସନରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଗତ ୪୦ ରୁ ୫୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଯାଆଁଳା ଶିଶୁଙ୍କ ଜନ୍ମ ହାର ଦ୍ରୁତ ଗତି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ପାଖାପାଖି ୧.୬ ମିଲିୟନ୍‌ରୁ ଅଧିକ ଯମଜ ଶିଶୁ ଜନ୍ମ ହେଉଛନ୍ତି ।

୨୦୧୦ରୁ ୨୦୧୫ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ୧୩୫ଟି ଦେଶକୁ ନେଇ ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ କରାଯାଇଥିଲା । ମହିଳାମାନଙ୍କ ଗର୍ଭନିରୋଧକ ବ୍ୟବହାର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିବା ବେଳେ ସେମାନେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ପରିବାର ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ଏବଂ ସେତେବେଳକୁ କମ୍ ସାମଗ୍ରିକ ଶିଶୁ ଜନ୍ମ କ୍ଷମତା ହ୍ରାସ ଏହି ଘଟଣାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହୋଇଥିବା ଏହି ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ।

ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁସାରେ ଆଫ୍ରିକାରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଯମଜ ଶିଶୁ ଜନ୍ମ ନେଇଥାନ୍ତି । ଏହାପରେ ଉତ୍ତର ଆମେରିକାରେ ୭୧ ପ୍ରତିଶତ, ୟୁରୋପରେ ୬୦ ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ ଏସିଆରେ ୩୨ ପ୍ରତିଶତ ଶିଶୁ ଯାଆଁଳା ଭାବେ ଜନ୍ମ ନିଅନ୍ତି ।

ଅଧ୍ୟୟନକାରୀମାନଙ୍କ ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, କେବଳ ” ଫାଟରନାଲ୍‌ ଯାଆଁଳା” ଶିଶୁଙ୍କ ଜନ୍ମ ରେକର୍ଡ ସଂଖ୍ୟାରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ଯାହା ଦୁଇଟି ପୃଥକ ଫର୍ଟିଲାଇଜଡ୍ ଅଣ୍ଡାରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଏହାକୁ ମୋନୋଜାଇଗୋଟସ୍ ବୋଲି କୁହାଯାଏ ।

ତେବେ ଯାଆଁଳା ଶିଶୁ ଜନ୍ମର ବୃଦ୍ଧି ୧୯୭୦ ଦଶକରୁ ବିକଶିତ ଦେଶମାନଙ୍କରେ ସହାୟକ ପ୍ରଜନନ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା (ART) ର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ହୋଇଥିଲା ବୋଲି ଏହି ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ।

   Related Posts