ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଠମଲ୍ଲିକ: ଦନ୍ତା ହାତୀର ମୃତଦେହ ଠାବ, ଶରୀରରେ ରହିଛି ଅନେକ କ୍ଷତଚିହ୍ନ
  • ||
  • ସମ୍ୱଲପୁର: ଜଳିଗଲା ଘରୋଇ ବସ୍ ନାଗରାଜ୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଗଲେ କଣ୍ଡକ୍ଟର
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ: ନାଳରୁ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ପାଖରେ ପଡିଛି ବାଇକ ଓ ମଦବୋତଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ବରିଷ୍ଠ ଅଭିନେତ୍ରୀଙ୍କ ବିୟୋଗରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଶୋକ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ: ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡରେ ଜଳିଗଲା ୧୫ ବଖରା, ୨ ଗୋ-ମାତା ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ
  • ||
  • କଟକ: ବରିଷ୍ଠ ଅଭିନେତ୍ରୀ ଝରଣା ଦାସଙ୍କ ପରଲୋକ, ୮୨ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଦେହାନ୍ତ
  • ||

ମଦ ପିଅ, କରେଣ୍ଟ ଖାଅ..ତାପରେ ବିବାହ : ଏକ ଅଦ୍‌ଭୂତ ପରମ୍ପରା

28/12/2019 at 4:48 PM

ବିବାହକୁ ଦୂନିଆରେ ସବୁଠାରୁ ପବିତ୍ର ବନ୍ଧନ ବୋଲି ଧରାଯାଇଥାଏ । ବିବାହ ହେଉଛି ଏକ ଏପରି ପରମ୍ପରା ଯାହା ପୁରୁଷ ଓ ମହିଳାଙ୍କ ମିଳନ ନୁହେଁ, ବରଂ ଏହା ଦୁଇଟି ଆତ୍ମାର ମିଳନ ଏବଂ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ପରିବାରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଦୃଢ ଓ ଅଭିନ୍ନ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରିଥାଏ । ତେବେ ବିବାହ ବନ୍ଧନ ଓ ଏବଂ ବୈବାହିକ ସମ୍ପର୍କ ପୂର୍ବରୁ ଅନେକ ଦେଶରେ ଅଦଭୂତ ଓ ଅଜବ ପରମ୍ପରା , ରୀତିନୀତି , ପରୀକ୍ଷା-ନିରୀକ୍ଷା ରହିଛି । ବିଶେଷକରି ଝିଅମାନଙ୍କ ସତୀତ୍ବ, ପୁରୁଷମାନଙ୍କ ପୌରୁଷତ୍ବ ଅଥବା ଚରିତ୍ର ଗତ ପବିତ୍ରତା ବା ଇଂରାଜୀରେ ଭର୍ଜିନିଟି ଇତ୍ୟାଦି କଥା ରହିଛି ।

କିନ୍ତୁ ଅଧିକାଂଶ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଝିଅ ବା ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ନିୟମ ଥିବା ବେଳେ ,  ଆପଣ ଶୁଣି ଆଶ୍ଟର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ, ଯେ ଦୁନିଆରେ ଏପରି ଦେଶ ଅଛି,  ଯେଉଁଠାରେ ବିବାହ ପୂର୍ବରୁ ପୁରୁଷଙ୍କୁ ନିଜର ପୌରୁଷତ୍ବ ପ୍ରମାଣ କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ । ପୁରୁଷ ମାନେ ଏହିପରି ପରୀକ୍ଷାରେ ପାସ୍‌ ହେଲେ ଯାଇ ଜଣେ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ବିବାହ କରିପାରିବେ ।

ପୁରୁଷଙ୍କୁ ନିଜ ପୌରୁଷତ୍ବ ପ୍ରମାଣ ଦେବା ଏକ ବିରଳ ପରମ୍ପରା  । ଦକ୍ଷିଣ ଆମେରିକାର ଏକ ଜନଜାତି ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଏପରି  ପରମ୍ପରା  ପାଳନ କରନ୍ତି ।  ସେହି ପରମ୍ପରା ଅନୁସାରେ ଯୁବତୀମାନେ ନିଜ ବିବାହ ପୂର୍ବରୁ ପସନ୍ଦ ପୁରୁଷଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ  ପୌରୁଷତ୍ବର ପ୍ରମାଣ ମାଗିଥାନ୍ତି । ପୁରୁଷଙ୍କୁ ନିଜ ପୌରୁଷତ୍ବର ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଏକ ଅଜବ ନିୟମ ରହିଛି। ଏହି ନିୟମନୁସାରେ ପ୍ରଥମେ ପୁରୁଷକୁ ମଦ ପିଇବାକୁ ଦିଆଯାଏ, କିଛି ସମୟ ପରେ ସେହି ପୁରୁଷଙ୍କୁ ୧୨୦ଭୋଲ୍ଟର ବିଦ୍ୟୁତ ଆଘାତ ସହିବାକୁ ପଡିଥାଏ । ଯଦି ସେ ବିଦ୍ୟୁତ ଆଘାତ ସହିଯାଆନ୍ତି ତେବେ ସେ ପୌରୁଷତ୍ବ ପରୀକ୍ଷାରେ ପାସ୍ ହୋଇଥାନ୍ତି । ଏହାପରେ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ପୁରୁଷ ସହିତ ବିବାହ କରିଥାନ୍ତି । ଯଦି ପୁରୁଷ ଏପରି କାମ କରିବାରେ ଅସଫଳ ରୁହେ, ତେବେ ଯୁବତୀ ତାଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥାଏ ।

   Related Posts