scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଚୀନ୍‌ ଉଇଘରରେ ମୁସଲିମ୍‌ଙ୍କ ସ୍ଥିତି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ଫସିଗଲେ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ- ଦେଲେ ଏପରି ଉତ୍ତର

17/01/2020 at 3:37 PM

ଇସଲାମାବାଦ ୧୭।୦୧ – ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ଧାରା ୩୭୦ ଉଚ୍ଛେଦକୁ ନେଇ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମାରାନ୍‌ ଖାନ ଏକ ବିଦେଶୀ ଟିଭି ଚ୍ୟାନେଲ୍‌ରେ ନିଜର ମତ ରଖୁଥିଲେ । ସେ ଭାରତର ମୋଦି ସରକାରଙ୍କୁ ସମାଲୋଚନା କରିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବା ବେଳେ ନିଜେ ସେହି ଫାଶରେ ଫସିଯାଇଛନ୍ତି ।

PHOTO COURTESY-AP

ଜର୍ମାନର ଟିଭି ଚ୍ୟାନେଲ୍‌ ଡିଡବ୍ଲୁକୁ ସେ ଏକ ସାକ୍ଷାତକାର ଦେଉଥିଲେ । ଇରାନ୍‌ ସାଉଦୀ ସଂଘର୍ଷ ସହ ବିଭଇନ୍ନ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ନିଜର ତନ ରଖିଥିଲେ ।

ଚୀନ୍‌ର ଉଇଘରରେ ମୁସଲିମ୍‌ଙ୍କୁ ନଜର ବନ୍ଦ ରଖାଯିବା ସହ ଦୁଷ୍କର୍ମ କରାଯାଉଥିବା ଅଭିଯୋଗର ଆସୁଥିବା ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ସେ ଦୋମୁହାଁ ନୀତି ଆପଣେଇଥିଲେ । କାଶ୍ମୀର ସଂଘର୍ଷ ଉପରେ ସାରା ଦୁନିଆ ନଜର ଦେଉ ନଥିବା ସେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ହଙ୍ଗକଙ୍ଗ୍‌ରେ ପ୍ରଦର୍ଶନକୁ ସାରା ଦୁନିଆରେ ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର କରାଯାଉଥିବା ବେଳେ କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ଅଣଦେଖା କରାଯାଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ।
ଭାରତରେ ପଶ୍ଚିମଦେଶ ବ୍ୟବସାୟୀକ ଲାଭ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଭାରତର ବିରୋଧ କରୁ ନାହାନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଚୁପ ରହୁଛନ୍ତି ବୋଲି ସେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ।

ପାକିସ୍ତାନ ଅଧିକୃତ କାଶ୍ମୀରରେ ପାକିସ୍ତାନ ସେନା ଯେଉଁ ଦମନ ଲୀଳା ଚଳାଇଛି ସେ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ଆଘ ଭାରକରେ ଥିବା କାଶ୍ମୀରର ଅବସ୍ଥା ଦେଖନ୍ତୁ ପରେ ଏଠାରେ ଥିବା କାଶ୍ମୀର କଥା ଦେଖିବେ ଏହା ଭଲ ସ୍ଥିତିରେ ଅଛି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ।

ଚୀନ୍‌ର ଉଇଘର ମୁସଲିମ୍‌ଙ୍କ କଥାରେ ଘାବରେଇ ଯାଇଥିଲେ ଇମରାନ୍‌ । ସାରା ଦୁନିଆଁର ମୁସିଲମ୍‌ଙ୍କ କଥା କହୁଥିବା ବେଳେ ଚୀନ୍‌ ଉଇଘରରେ ଥିବା ମୁସଲିମ୍‌ଙ୍କୁ ଯେଉଁ ଅକଥନୀୟ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଦିଆ ଯାଉଥିବା ସେ ବିଷୟରେ କିଛି କହି ନଥିଲେ । କାଶ୍ମୀର ତୁଳନାରେ ଉଇଘରରେ କିଛିବି ଯନ୍ତ୍ରଣା ଦିଆଯାଉ ନାହିଁ । ଚୀନ୍‌ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଯୋଗାଇ ଆସୁଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ଚୀନ୍‌ ପାକିସ୍ତାନର ଦୁର୍ଦିନରେ ସହାୟତା କରିଛି । ଏଥିପାଇଁ ଆମେ ଚୀନ୍‌ ସହ ଭଲରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରୁଛୁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ।

   Related Posts