ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ମହିଳା ଉଦ୍ୟୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ହେବ ଶିଳ୍ପ ପାର୍କ, ମେକ୍‌ ଇନ୍‌ ଓଡିଶା କନ୍‌କ୍ଲେଭ୍‌ରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଘୋଷଣା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଇଡିରେ ହାଜର ହେଲେ ଶିବ ପ୍ରସାଦ, ଅର୍ଚ୍ଚନାଙ୍କ ସହ ଟଙ୍କା କାରବାର ନେଇ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ହାଜିରା
  • ||
  • କୋଣାର୍କ: ଦର୍ଶକଙ୍କ ମନ ମୋହୁଛି ମହୋତ୍ସବ, ଦ୍ୱିତୀୟ ସଂଧ୍ୟାରେ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କଲା ମଣିପୁରୀ ନୃତ୍ୟ
  • ||
  • ଉମରକୋଟ : ଗଛକୁ ପିଟିଲା କାର୍‌ , ତିନି ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||

ହାତ ଟେକିଦେଲା ପାକିସ୍ତାନ : ବିଦେଶରେ ବସିଥିବା ନାଗରିକଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ସାହାଯ୍ୟ ଭିକ୍ଷା କଲେ ଇମ୍ରାନ

25/03/2020 at 2:56 PM

କରାଚୀ ୨୫/୦୩ : ପାକିସ୍ତାନରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୯୯୦ରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଏହି କାରଣରୁ ସାରା ଦେଶରେ ୭ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ପାକିସ୍ତାନୀ ଖବରକାଗଜ ଦି ଡନ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିବା ସିନ୍ଧ ଯେଉଁଠାରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୪୧୦ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି । ପଞ୍ଜାବରେ ୨୯୬, ବାଲୁଚିସ୍ତାନରେ ୧୧୦, ଗୁଲାମ କାଶ୍ମୀରରେ ୮୧, ଖାଇବର ପାଖ୍ଟନଖୱା ୭୮ ଏବଂ ଇସଲାମାବାଦରେ ୧୫ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଛନ୍ତି | ଦେଶର ଅନେକ ପ୍ରଦେଶରେ ଲକଡାଉନ କରାଯାଇଛି। ତଥାପି ଲୋକମାନେ ଏହାର ନିୟମ ଅନୁସରଣ କରୁନାହାଁନ୍ତି। ଅସୁବିଧା ହେତୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ଏକ ଦୃଢ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଏସବୁ ଚାଲିଥିବା ଏବଂ ଲୋକମାନେ ନିଜ ଅଭ୍ୟାସ ନ ଛାଡ଼ିବେ ତାହେଲେ ଦେଶରେ କର୍ଫ୍ୟୁ ଘୋଷଣା କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେବେ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ବିକଳ୍ପ ରହିବ ନାହିଁ | କରୋନା ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ସେ ବିଦେଶରେ ବସିଥିବା ନାଗରିକଙ୍କଠାରୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ମଧ୍ୟ ମାଗିଛନ୍ତି।

ଦି ଡନ୍ ଖବରକାଗଜ ଅନୁଯାୟୀ, ଇମ୍ରାନ ଖାନ ଟିଭିରେ ଏକ ସାକ୍ଷାତକାର ସମୟରେ ଏହି କଥା କହିଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେ ପୁଣି ଥରେ ଦେଶର ଖରାପ ଆର୍ଥିକ ଅବସ୍ଥା ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ ଏବଂ ବିଶ୍ୱ ତାଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଦେବା ଉଚିତ୍ ବୋଲି କହିଥିଲେ। ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଯେ ସେମାନଙ୍କ ଦେଶର ଅବସ୍ଥା ଇଟାଲୀ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶମାନଙ୍କ ପରି ନୁହେଁ, ଯେଉଁଠାରେ କର୍ଫ୍ୟୁ ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ଲୋକଙ୍କୁ ସବୁକିଛି ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇପାରିବ। ଏହିଭଳି କଠିନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ସେ ବିଦେଶର ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ମଧ୍ୟ ଏହି ସାକ୍ଷାତକାରରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଲୋକମାନେ ବାଧ୍ୟ ହୁଅନ୍ତି ତେବେ ସେ ଦେଶରେ କର୍ଫ୍ୟୁ ଘୋଷଣା କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେବେ | କିନ୍ତୁ ଗରିବଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇପାରେ |  କିନ୍ତୁ ଆଉ କୌଣସି ବିକଳ୍ପ ନାହିଁ ବୋଲି ଇମ୍ରାନ କହିଛନ୍ତି | ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି କର୍ଫ୍ୟୁ ସମୟରେ ମଧ୍ୟ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ହ୍ରାସ ନପାଇ ତା’ହେଲେ ଆଉ କୌଣସି ବିକଳ୍ପ ରହିବ ନାହିଁ।

ଇମ୍ରାନ ଖାନ ଦେଶରେ ବାରମ୍ବାର ତାଲା ପକାଇବାକୁ ଏଡ଼ାଇ ଆସୁଛନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ସେମାନେ ଦେଶର ଆର୍ଥିକ ଅବସ୍ଥାକୁ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ଦାୟୀ କରୁଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଏହି ମହାମାରୀର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଭାରତ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୫ ତାରିଖରୁ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ତାଲା ପକାଇବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛି।

ଇମ୍ରାନ ଖାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତି କେତେ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ ତାହା କେହି ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ। ତାଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଏହା ଛଅ ମାସ ଲାଗିପାରେ। ଜାତୀୟ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ଗୋଷ୍ଠୀ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରୁଛି। ଏଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ୮ କୋଟି ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ସେମାନଙ୍କୁ ୮୦  କୋଟି ଟଙ୍କା ଅଧିକ ଦିଆଯିବ |

   Related Posts