ପାକିସ୍ତାନର ସୁପ୍ରିମ କୋର୍ଟରେ କେଜ୍ରିଓ୍ୱାଲଙ୍କ ନାଁ ନେଲେ ଇମ୍ରାନ ଖାନ୍

Published By : Prameya-News7 Bureau | June 07, 2024 IST

HT

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଜେଲରେ ଥିବା ପାକିସ୍ତାନର ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ତାଙ୍କ ସହ ହୋଇଥିବା ଅସଦାଚରଣ ସମ୍ପର୍କରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଭାରତର ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ପ୍ରଚାର ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲଙ୍କୁ ଜାମିନ ପ୍ରଦାନ ଉଦାହରଣ ସେ କୋର୍ଟରେ କହିଛନ୍ତି। ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଆକାଉଣ୍ଟେବିଲିଟି ଅର୍ଡିନାନ୍ସ ସଂଶୋଧନ ସହ ଜଡିତ ଏକ ମାମଲାରେ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି କାଜି ଫୈଇସାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ପାଞ୍ଚ ଜଣିଆ ଖଣ୍ଡପୀଠ ହୋଇଥିଲା। ଇମ୍ରାନ ହାଜର ହେବା ସମୟରେ ପାକିସ୍ତାନ ତେହେରିକ-ଇ-ଇନସାଫ ଦଳର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ବହିଷ୍କାର କରିବାକୁ ଦାବି କରିଥିଲେ। ସେବେଠାରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ହଇରାଣ କରାଯାଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ।

ଜଷ୍ଟିସ ଅମିନୁଦ୍ଦିନ ଖାନ, ଜଷ୍ଟିସ ଜମାଲ ଖାନ ମାଣ୍ଡୋଖେଲ, ଜଷ୍ଟିସ ଅଥର ମୀନାଲା ଏବଂ ଜଷ୍ଟିସ ସୟଦ ହାସନ ଅଜହର ରିଜଭି ମଧ୍ୟ ଏହି ବେଞ୍ଚରେ ଥିଲେ। ଜଷ୍ଟିସ ମୀନାଲା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ଜେଲରେ ଥିବାବେଳେ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ ଯେ ସେ ଏକ ବଡ ଦଳର ମୁଖ୍ୟ ଯେଉଁଥିରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ସମର୍ଥକ ଅଛନ୍ତି। ଇମ୍ରାନ ଖାନ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତରେ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ଦିଲ୍ଲୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲଙ୍କୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଜାମିନ ଦେଇଛନ୍ତି ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସେ ତାଙ୍କ ଦଳ ପାଇଁ ପ୍ରଚାର କରିପାରିବେ କିନ୍ତୁ ସେ (ଇମ୍ରାନ ଖାନ) ପାକିସ୍ତାନରେ ଅତ୍ୟାଚାରର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ।

ଇମ୍ରାନ ଖାନ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କୁ ଫେବୃଆରୀ ୮ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରଖିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ପାଞ୍ଚ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରାଯାଇଛି। ସେତେବେଳେ ବିଚାରପତି କହିଥିଲେ ଯେ ମୁଁ ରାଜନୈତିକ ଫାଇଦା ନେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲି। ମୁଁ କେଉଁ ରାଜନୈତିକ ସୁବିଧା ନେଇଛି ତାହା ମୁଁ ବୁଝିପାରୁନାହିଁ। "

ଏହା ଉପରେ ପାକିସ୍ତାନ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଚାରପତି ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଉପରେ କାହାକୁ ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ଦେବାକୁ ବାଧ୍ୟ ନୁହଁନ୍ତି। ଆପଣ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିର ସମୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଏକ ପିଟିସନ ଦାଖଲ କରିପାରିବେ।”

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.