scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ILSର ଗବେଷଣା, ସମୁଦ୍ର କୂଳିଆ ଲୁଣିପାଣି ଅଞ୍ଚଳରେ ହୋଇ ପାରିବ ଧାନ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଚାଷ

14/07/2021 at 8:44 PM

ଖଲିକୋଟ, ୧୪/୦୭: ସମୁଦ୍ର କୂଳିଆ ଲୁଣିପାଣି ଅଞ୍ଚଳରେ ହୋଇ ପାରିବ ଧାନ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଚାଷ । ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷମତା ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ ଫିଟିଛି ବାଟ । ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ ଲାଇଫ ସାଇନ୍ସ ବା ILS ଏନେଇ ଗବେଷଣା କରିଛି । ହେନ୍ତାଳ ଗଛର ଜେନୋମ ସିକ୍ୟୁଏନ୍ସରୁ ILSକୁ ମିଳିଛି ବଡ଼ ସଫଳତା । ହେନ୍ତାଳ ଗଛ ଜିନ୍‌ରୁ ନୂଆ ପ୍ରଜାତିର ଧାନ ବିହନ ସୃଷ୍ଟି ହେବ । ଉପକୂଳର ଚାଷୀମାନେ ଏନେଇ ଉପକୃତ ହୋଇପାରିବେ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି ।

ଲୁଣି ପାଣି ଅଞ୍ଚଳରେ ହୋଇ ପାରିବ ଧାନ ଚାଷ। ଯେଉଁ ଅଞ୍ଚଳରେ ସମୁଦ୍ର ପାଣି ମାଡ଼ି ଆସେ ସେ ଅଞ୍ଚଳରେ ମଧ୍ୟ ଧାନ ସହ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଫସଲ ହୋଇ ପାରିବ । ଏନେଇ Institute of Life Science ଗବେଷଣା କରିଛି । ସମୁଦ୍ରକୂଳରେ ବଢୁଥିବା ହେନ୍ତାଳ ବଣକୁ ଦେଖିବା ପରେ ଭୁବନେଶ୍ବର ସ୍ଥିତ ଜୀବ ବିଜ୍ଞାନ ସଂସ୍ଥା ଏହା ଉପରେ ଗବେଷଣା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା । ଲୁଣି ପାଣିରେ କେମିତି ହେନ୍ତାଳ ଗଛ ବଢ଼ୁଛି ସେନେଇ ଜେନୋମ ସିକ୍ୟୁଏନ୍ସ କରାଯାଇଥିଲା । ଯେଉଁଥିରୁ ମିଳିଛି ଉତ୍ତର ।

ହେନ୍ତାଳ ଗଛକୁ ନେଇ ଅନେକ କିଛି ଗବେଷଣା ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ଆଇଏଲଏସ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ କହିଛନ୍ତି । ହେନ୍ତାଳ ଗଛ ଜିନ୍‌ର ଗବେଷଣାରୁ ନୂଆ ପ୍ରଜାତିର ଧାନ ବିହନ ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଇପାରିବ । ଏହି ବିହନର ଲୁଣି ପାଣି ସହିବାର କ୍ଷମତା ରହିବ । ଓଡ଼ିଶାରେ ୪୮୦ କିଲୋମିଟର ଲମ୍ବ ସୁଦୀର୍ଘ ଉପକୂଳ ରହିଛି । ସମୁଦ୍ର ପାଣି ମାଡି ଆସିବା ଯୋଗୁ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଶହ ଶହ ହେକ୍ଟର ଚାଷ ନଷ୍ଟ ହେଉଛି । ତେଣୁ ଆଇଏଲଏସର ନୂଆ ଗବେଷଣା ଭବିଷ୍ୟତରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଆଶ୍ବସ୍ତି ଦେବ । ଧାନ ସହ ଅନ୍ୟ ଫସଲ ଉତ୍ପାଦନ କରିବାରେ ସହାୟକ ହେବ । ହୋନ୍ତାଳ ଗଛର ବିଭିନ୍ନ କିସମକୁ ନେଇ ଗବେଷଣା କରାଯାଇଛି । ୯୮.୭ ପ୍ରତିଶତ ଜିନୋମ ସିକ୍ୟୁଏନ୍ସ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛି ଆଇଏଲଏସ ।

   Related Posts