scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ରତ୍ନ ପଥର ଚୋରା କାରବାରର ଅଭୟାରଣ୍ୟ ସୋନପୁରର ମହାନଦୀ ପଠା, ସବୁଜାଣି ବି ପୋଲିସ ନୀରବ

9/03/2019 at 3:57 PM

ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ୯|୩ (ଧୀରେନ୍ଦ୍ର ଦାନୀ) : କିଏ ନ ଜାଣଛି  ହୀରା  ଦୁର୍ଲ୍ଲଭ ବୋଲି   । କିଏ ନ ଚାହେଁ ହୀରା ଭଳି ସବୁଠୁଁ ମୂଲ୍ୟବାନ ପଦାର୍ଥ । ଯାହାକି  ଭୀକାରି ଟିଏ କୁ ବି କରିଦିଏ କୋଟିପତି ।  ଏହି ଅମୂଲ୍ୟ  ରତ୍ନ ବେଡଧକ ଭାବେ ଚେରାଚାଲାଣ ହେଉଛି ରାଜ୍ୟ ଏବଂ ଦେଶ ବାହାରକୁ  । ମହାନଦୀ ପଠାରେ ମିଳୁଛି ମୂଲ୍ୟବାନ ହୀରା ଓ ରତ୍ନ ପଥର  । ଏହି ବହୁମୁଲ୍ୟ ହୀରାର ଦିନ ରାତି ଚାଲିଛି ସନ୍ଧାନ  । ମହାନଦୀରେ ପାଣି କମିଯିବା ପରେ ଦିନ ରାତି ଏକ କରି ଏହି ହୀରା ଖୋଜୁଛନ୍ତି ଲୋକେ  । ପ୍ରଶାସନର ନାକ ତେଳେ ବେଧଡକ ଚାଲିଛି ଏହି ବେଆଇନ ରତ୍ନ ପଥର ବ୍ୟାପାର  । କିଛି ସ୍ଥାନୀୟ ଦଲାଲ ଜରିଆରେ ବାହାର ରାଜ୍ୟ ରାଜସ୍ତାନ, ମିରଟ, ସୁରାଟକୁ ଚାଲାଣ ହେଉଛି ଏହି ରତ୍ନ ପଥର  । ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲ୍ଲା ଦେଇ ପ୍ରବାହିତ ମହାନଦୀରେ ବିନିକା ଠାରୁ ସୁବଳୟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲଛି ଏହି ରତ୍ନ ପଥର ସନ୍ଧାନ  ।

ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲ୍ଲାରେ ଦେଇ ବହିଯାଇଛି ମହାନଦୀ  । ଏହି ମହାନଦୀର ଶୁଖିଲା ଅବବାହିକାରେ ମିଳୁଛି ମୂଲ୍ୟବାନ ହୀରା ଓ ରତ୍ନ ପଥର   । ଏହି ମୂଲ୍ୟବାନ ହୀରା ଏବଂ ରତ୍ନ ପଥର ସନ୍ଧାନରେ ଲାଗିପଡିଛନ୍ତି ଲୋକେ  । ମହାନଦୀର ଯୁଆଡେ ଗଲେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ ଏହି ପରି ଦୃଶ୍ୟ  । ଶହ ଶହ ଲୋକ ନଦୀ ଭିତର କୁଡିଆ ଘର କରି ଏହି ପରି ଭାବରେ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଖୋଜି  ଚାଲିଛନ୍ତି ଏହି ମୂଲ୍ୟବାନ ରତ୍ନ ପଥର  । ଏବେ ମହାନଦୀରେ ପାଣି କମି କମି ଆସୁଥିବାରୁ ପୁଣି ଲୋକେ ଲାଗିପଡିଛନ୍ତି ରତ୍ନ ପଥର ଖୋଜିବାରେ  । ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲ୍ଲା ଦେଇ ପ୍ରବାହିତ ମହାନଦୀରେ ବିନିକା ଠାରୁ ସୁବଳୟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲଛି ଏହି ରତ୍ନ ପଥର ସନ୍ଧାନ    ।ପ୍ରଶାସନର ନାକ ତଳେ ବେଧଡକ ଚାଲିଛି ଏହି ବେଆଇନ ରତ୍ନ ପଥର ବ୍ୟାପାର  । ଆଜି ବି ହୀରା ଭଳି ଅନେକ ମୂଲ୍ୟବାନ ପଥର ବାହାରକୁ ଚୋରାଚାଲାଣ ହେଉଛି । 

ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲ୍ଲାର ଏହି ମହାନଦୀ ପଠାରେ ମିଳିଥାଏ ନାନାପ୍ରକାର ମୂଲ୍ୟବାନ ରତ୍ନପଥର  ।ପୋଖରାଜ,ନୀଳା,ମାଣିକ,ଟୋପାଜ ଭଳି ରତ୍ନ ପଥର ସବୁଠୁ ମୂଲ୍ୟବାନ    । ଏହି ରତ୍ନ ପଥର ସଂଗ୍ରହ କରିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି ମାଫିଆମାନେ  । ସ୍ଥାନୀୟ ଦଲାଲ ଜରିଆରେ ବାହାର ରାଜ୍ୟ ରାଜସ୍ଥାନ, ମିରଟ, ସୁରାଟକୁ ଚାଲାଣ ହେଉଛି ଏହି ରତ୍ନ ପଥର   । ବେଧଡକ ଏହି ବେଆଇନ ବ୍ୟବସାୟ ଚାଲିଥିବାବେଳେ ସରକାର କିମ୍ବା ପ୍ରଶାସନର ଏହା ଉପରେ କୌଣସି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ନାହିଁ  ।  ଖୁ୍ଲ୍ଲମଖୁଳ୍ଲା ଚାଲିଥିବା ଏହି ରତ୍ନ ପଥର ଏବଂ ହୀରା ବ୍ୟବସାୟକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରୁଛନ୍ତି ମାଫିଆମାନେ  ।

ଏହି ଚୋରା ରତ୍ନ ପଥର ବ୍ୟାପାର ବାହାର ରାଜ୍ୟକୁ ଚେର ଲମ୍ବିଥିଲେ ବି ମାଫିଆ ମାନେ ଧରା ପଡୁନାହାନ୍ତି  । କିଛି ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କୁ ଏହି ରତ୍ନ ପଥର ଖୋଜିବା ପାଇଁ ନିୟୋଜିତ କରିଥାନ୍ତି ମାଫିଆ। ତାଙ୍କଠାରୁ ଶାଗ ମାଛ ଦରରେ କିଣି ନେଇଥାନ୍ତି ବେପାରୀମାନେ  । ଏହି ବେଆଇନ ରତ୍ନପଥର ବ୍ୟବସାୟରେ ପ୍ରଶାସନ ଆଙ୍କୁଶ ନ ଥିବାରୁ ଖୋଲା ଖୋଲି ଭାବରେ ଦିନକୁ ଦିନ ବଢିଚାଲିଛି  । ଅନ୍ୟପଟେ ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଏସ.ପିଙ୍କୁ ଏହି ବିଷୟରେ ପଚାରିବାରୁ ଏହିପରେ ବେଆଇନ ବ୍ୟବସାୟୀ କରୁଥିବା ବ୍ୟାବସାୟୀଙ୍କ ଉପରେ ଆଇନ ଗତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନୁ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ବୋଲି  କହିଛନ୍ତି  ।

   Related Posts