ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଠମଲ୍ଲିକ: ଦନ୍ତା ହାତୀର ମୃତଦେହ ଠାବ, ଶରୀରରେ ରହିଛି ଅନେକ କ୍ଷତଚିହ୍ନ
  • ||
  • ସମ୍ୱଲପୁର: ଜଳିଗଲା ଘରୋଇ ବସ୍ ନାଗରାଜ୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଗଲେ କଣ୍ଡକ୍ଟର
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ: ନାଳରୁ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ପାଖରେ ପଡିଛି ବାଇକ ଓ ମଦବୋତଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ବରିଷ୍ଠ ଅଭିନେତ୍ରୀଙ୍କ ବିୟୋଗରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଶୋକ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ: ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡରେ ଜଳିଗଲା ୧୫ ବଖରା, ୨ ଗୋ-ମାତା ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ
  • ||
  • କଟକ: ବରିଷ୍ଠ ଅଭିନେତ୍ରୀ ଝରଣା ଦାସଙ୍କ ପରଲୋକ, ୮୨ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଦେହାନ୍ତ
  • ||

ଆଇସିଏମଆର ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଘୋଷଣା : ‘ମଙ୍କିପକ୍ସ ପାଇଁ ପୁରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିଛି ଭାରତ, ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ଦେଶରେ ନାହିଁ ଗୋଟିଏବି ମାମଲା’  

27/05/2022 at 7:42 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୭/୦୫ : ସାରା ଦୁନିଆର ଏବେ ବିଭିନ୍ନ ଦେଶରେ ମଙ୍କିପକ୍ସ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଶୁକ୍ରବାର ଭାରତୀୟ ଆୟୁର୍ବିଜ୍ଞାନ ଗବେଷଣା ପରିଷଦ (ଆସିଏମଆର)ର ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଅନ୍ୟ ଦେଶମାନଙ୍କରେ ବଢ଼ୁଥିବା ସଂକ୍ରମଣକୁ ଦେଖି ଭାରତ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇ ରହିଛି। କିନ୍ତୁ ଆମ ଦେଶରେ ମଙ୍କି ପକ୍ସର କୌଣସି ମାମଲା ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିନାହିଁ।

ଖବର ସରବରାହ ସଂସ୍ଥା ‘ଏଏନଆଇ’କୁ ସାକ୍ଷାତକାର ଦେବା ସମୟରେ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଡାକ୍ତର ଅପର୍ଣ୍ଣା ମୁଖାର୍ଜୀ କହିଛନ୍ତି ୟୁରୋପ, ଆମେରିକା ଓ ଅନ୍ୟ ଦେଶମାନଙ୍କରେ ମଙ୍କି ପକ୍ସ ସଂକ୍ରମଣ ଦୃତ ଗତିରେ ବ୍ୟାପୁଛି। ଭାରତ ଏଥିପାଇଁ ପୁରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇ ରହିଛି। ଅସାମାନ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ଉପରେ ତିକ୍ଷ୍ଣ ଦୃଷ୍ଟି ଦେବାକୁ ଡାକ୍ତର ମୁଖାର୍ଜୀ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଛନ୍ତି। ଯେଉଁ ଲୋକମାନେ ମଙ୍କିପକ୍ସ ପ୍ରଭାବିତ କୌଣସି ଦେଶରୁ ଭାରତକୁ ଫେରୁଛନ୍ତି ସେମାନେ ବିଶେଷ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।  

ଡାକ୍ତର ମୁଖାର୍ଜୀ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେଉଁ ଲୋକମାନେ ଲକ୍ଷଣ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି ସୋମାନେ ତୁରନ୍ତ ପରୀକ୍ଷା କରାଇନେବା ଉଚିତ। ଏଥିରେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଭୟବିତ ହେବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ ଓ ମଙ୍କି ପକ୍ସ ପଜିଟିବ ଆସିଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କର ସଂସ୍ପର୍ଷରେ ନଆସି ତାଙ୍କ ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଏହି ରୋଗ ବହୁତ ଘନିଷ୍ଠ ସମ୍ପର୍କରୁ ବ୍ୟାପିଥାଏ  ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଆସିଏମଆର ତରଫରୁ ଏହି ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଗାଇଡଲାଇନ ଜାରି କରାଯାଇଛି ।

   Related Posts