scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଖନନ ଦୁର୍ନୀତି ମାମଲାରେ ଆଇଏଏସ ବି.ଚନ୍ଦ୍ରକଳାଙ୍କୁ ସମନ ଜାରି କଲା ଇଡି

18/01/2019 at 2:03 PM

ହମିରପୁର ୧୮/୧ : ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ବାଲି ଖନନ ଦୁର୍ନୀତି ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବା ପରେ ଆଇଏଏସ ବି.ଚନ୍ଦ୍ରକଳାଙ୍କ ଲକ୍ଷ୍ନୌ ସ୍ଥିତ ବାସଭବନରେ ସିବିଆଇ ଚଢ଼ାଉ କରିଥିଲା | ଚଢ଼ାଉ ତାଙ୍କ ଘରର ଏବଂ ସମ୍ପତ୍ତିର ବିଭିନ୍ନ କାଗଜପତ୍ର ଜବତ କରିଥିଲା | ଦୁର୍ନୀତି ଅଭିଯୋଗରେ ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ ନିର୍ଦେଶାଳୟ ଚନ୍ଦ୍ରକଳାଙ୍କୁ ସମନ ଜାରି କରିଛି | ଖନନ ଦୁର୍ନୀତି ମାମଲାରେ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ହମିରପୁରର ପୂର୍ବତନ ଜିଲ୍ଲା ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ ବି.ଚନ୍ଦ୍ରକଳାଙ୍କୁ ସମନ ଜାରି କରିଛି |


ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଦୁର୍ନୀତି ମାମଲାରେ ତଦନ୍ତ ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରେ କରାଯିବ | ପଚରାଉଚୁରା ପାଇଁ ଚନ୍ଦ୍ରକଳାଙ୍କୁ ଜାନୁଆରୀ ୨୪ ତାରିଖରେ ହାଜିର ହେବାକୁ କୁହାଯାଇଛି | ଲକ୍ଷ୍ନୌସ୍ଥିତ ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ ନିର୍ଦେଶାଳୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ତାଙ୍କୁ ପଚରାଉଚୁରା କରାଯିବ | ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟିର ଏମଏଲସି ରମେଶ ମିଶ୍ର ମଧ୍ୟ ଏହି ମାମଲାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଅଛନ୍ତି | ତାଙ୍କୁ ଜାନୁଆରୀ ୨୮ ତାରିଖରେ ହାଜିର ହେବ ପାଇଁ ଇଡି ନୋଟିସ ଜାରି କରିଛି ଇଡି | ଇଡି ତରଫରୁ ୪ଜଣ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ପଚରାଉଚୁରା ପାଇଁ ନୋଟିସ ପଠାଯାଇଛି | ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ହମିରପୁର ମାମଲାରେ ଦାଖଲ କରାଯାଇଥିବା ଏଫଆଇଆର ଆଧାରରେ ଏଡି ଯାଞ୍ଚ କରିବ | ବର୍ତ୍ତମାନ ଇଡି ୧୧ ଜଣ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଯାଞ୍ଚ କରୁଛି |


ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଜାନୁଆରୀ ୫ତାରିଖରେ ଚନ୍ଦ୍ରକଳାଙ୍କ ବାସଭବନରେ ସିବିଆଇ ଚଢ଼ାଉ କରିଥିଲା | ଚନ୍ଦ୍ରକଳା ବୁଲନ୍ଦସହର, ହମିରପୁର, ମଥୁରା, ମିରଠ ଏବଂ ବିଜ୍ନେରରେ ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ ଥିଲେ | ଚନ୍ଦ୍ରକଳାଙ୍କ ଘର ତେଲେଙ୍ଗାନାର କରିମନଗରରେ | ସେ ୨୦୦୮ର ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ କ୍ୟାଡର ଆଇଏଏସ | ୨୦୧୪ ମସିହାରେ ବୁଲନ୍ଦସହରରେ ଥିବାବେଳେ ଚନ୍ଦ୍ରକଳାଙ୍କ ଏକ ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ ହୋଇଥିଲା | ତାଙ୍କର ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ ହେବାପରେ ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆରେ ବହୁତ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ହୋଇଯାଇଥିଲେ | ଖରାପ ରାସ୍ତା ଯୋଗୁଁ ସେ ଠିକାଦାର ଏବଂ ଇଂଜିନିୟରଙ୍କୁ ମଝି ରାସ୍ତାରେ ଗାଳି କରୁଥିବା ଭିଡିଓରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା |


୨୦୦୮ ବ୍ୟାଚ ଆଇଏଏସ ଅଧିକାରୀ ବି.ଚନ୍ଦ୍ରକଳା ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଯୋଜନା ଭବନ ପାଖରେ ସଫାୟାର ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟରେ ରୁହନ୍ତି | ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ଚନ୍ଦ୍ରକଳାଙ୍କ ପୋଷ୍ଟିଙ୍ଗ ହମିରପୁରରେ ହୋଇଥିଲା | ହମିରପୁର ଜିଲ୍ଲାରେ ୬୦ ଟି ମୋରମ ଖନନ ପଟ୍ଟା ଭୁଲ ତରିକାରେ ପାସ କରାଯାଇଥିଲା | ୨୦୧୨ ମସିହା ଜୁଲାଇରେ ହମିରପୁର ଜିଲ୍ଲାରେ ମୋରମ ଖନନର ପଟ୍ଟା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲେ ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି | ଇ-ଟେଣ୍ଡର ମାଧ୍ୟମରେ ମୋରମର ପଟ୍ଟାରେ ସ୍ୱୀକୃତି ଦେବାର ନିୟମ ରହିଥିଲା | କିନ୍ତୁ ଚନ୍ଦ୍ରକଳା ସମସ୍ତ ନିୟମ ଅଣଦେଖା କରିଥିଲେ | ୨୦୧୫ ମସିହାରେ ବେଆଇନ ମୋରମ ଖନନ ମାମଲାରେ ହାଇକୋର୍ଟରେ ଏକ ଆବେଦନ କରାଯାଇଥିଲା | ୨୦୧୫ ମସିହା ଅକ୍ଟୋବର ୧୬ ତାରିଖରେ ହାଇକୋର୍ଟ ହମିରପୁର ଜିଲ୍ଲାରେ ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ସମସ୍ତ ୬୦ ଟି ମୋରମ ଖନନ ପଟ୍ଟାକୁ ଅବୈଧ ଘୋଷଣା କରି ରଦ୍ଦ କରିଦେଇଥିଲେ |


ଏହ୍ଲାବାଦ ହାଇକୋର୍ଟ ନିର୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ, ସିବିଆଇ ଜାନୁଆରୀ ୫ ତାରିଖରେ ଚନ୍ଦ୍ରକଳାଙ୍କ ସମେତ ଅନ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ବାସଭବନରେ ଚଢ଼ାଉ କରିଥିଲା | ଜାନୁଆରୀ ୧ ତାରିଖରେ ସିବିଆଇର ଡେପୁଟି ଏସପି କେ.ପି.ଶର୍ମା ଖନନ ମାମଲାରେ ଚନ୍ଦ୍ରକଳାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ଦାଏର କରିଥିଲେ | ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ପାଖାପାଖି ୨୫୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଅବୈଧ ଖନନ ହୋଇଥିବା ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି |

   Related Posts