ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚାନ୍ଦବାଲି: କଇଥଖୋଲା ବଜାରରେ ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳିଗଲା ୧୦ରୁ ଅଧିକ ଦୋକାନ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ପୁଣି ରାଗିଂ ଅଭିଯୋଗ, ଘରୋଇ ସ୍କୁଲରେ ଜୁନିୟରଙ୍କୁ ପିଟିଲେ ସିନିୟର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଗୁମର ଖୋଲିଛି ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳୀ, ଇଡି ହାତରେ ଲାଗିଛି ବିସ୍ଫୋରକ ତଥ୍ୟ
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲି: କଇଥଖୋଲା ବଜାରରେ ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳିଗଲା ୧୦ରୁ ଅଧିକ ଦୋକାନ
  • ||

ତିଆରି ହେଉଛି ହାଇପରସୋନିକ ବିମାନ : ଗୋଟିଏ ଘଣ୍ଟାରେ ମୁମ୍ବାଇରୁ ପହଞ୍ଚିଯିବେ ଲଣ୍ଡନ

2/06/2019 at 12:46 PM

ମୁମ୍ବାଇରୁ ଲଣ୍ଡନ କିଏ ଗୋଟିଏ ଘଣ୍ଟାରେ ପହଂଚିପାରିବ କି ? ଆପଣ ଭାବିବେ ଏହା କେବଳ ସ୍ବପ୍ନରେ ହିଁ ସତ ହୋଇପାରିବ । ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଏହା ସତରେ ସମ୍ଭବ । ଏହା ସତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ମୁମ୍ବାଇରୁ ଲଣ୍ଡନ ଯିବା ପାଇଁ ୮ ଘଣ୍ଟାରୁ ୧୧ ଘଣ୍ଟା ସମୟ ଲାଗିଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଇଂଲଣ୍ଡର ଗୋଟିଏ କମ୍ପାନୀ ଦାବି କରିଛି ଯେ, ସେ ଏମିତି ଏକ ହାଇପରସୋନିକ ବିମାନ ତିଆରି କରୁଛି ଯେଉଁଥିରେ ଆପଣଙ୍କର ଅନେକ ସମୟ ବଞ୍ଚିଯିବ ଏବଂ ଆପଣ ମୁମ୍ବାଇରୁ ଲଣ୍ଡନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦୂରତା କେବଳ ଘଂଟାଏରେ ପହଂଚିପାରିବେ ।

ଇଂଲଣ୍ଡ କମ୍ପାନୀ ରିଆକ୍ସନ ଇଂଜିନ ଲିମିଟେଡ଼ ଏମିତି ଏକ ହାଇପରସୋନିକ ବିମାନ ତିଆରି କରିବାରେ ଲାଗିଛି । ଏହା ଏକ ଡାଇରେକ୍ଟ ବିମାନ । ଯେଉଁଥିରେ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ କୌଣସି ପ୍ରକାର ଅସୁବିଧା ହେବନାହିଁ ।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ହାଇପରସୋନିକ ବିମାନର ସ୍ପିଡ଼ ଘଣ୍ଟାକୁ ପାଖାପାଖି ୬୨୦୮୦ କି:ମି ଅର୍ଥାତ ୩୮୮୦୦ ମାଇଲ ରହିବ । ଏହାର ଇଂଜିନ କୁଲିଙ୍ଗ ସିଷ୍ଟମର ଯାଞ୍ଚ ସଫଳାତାପୂର୍ବକ କରାଯାଇଛି । ହୈପର୍ଶନିକ ବିମାନର ସବୁଠାରୁ ବଡ ସମସ୍ୟା ହେଲା ଏହାର ଇଂଜିନ ବହୁତ ଗରମ ହୋଇଯାଇଥାଏ । ଏହାକୁ କାମ କରିବା ପାଇଁ ଇଂଜିନିୟର ଓ ବୈଜ୍ଞାନିକ ସମ୍ପୂର୍ଣ ସଫଳ ହୋଇପାରିନାହାନ୍ତି । 

ଏହି ହାଇପରସୋନିକ ବିମାନର ମୂଲ୍ୟ ଆରମ୍ଭରୁ ଟିକିଏ ଅଧିକ ରହିବ । କିନ୍ତୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ଏହା ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଶସ୍ତା ହୋଇଯିବ ।

   Related Posts