vridhi excotica
ori homes
vridhi excotica
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୂର୍ବ ୟୁକ୍ରେନରେ ଋଷର ଘନଘନ ଆକ୍ରମଣ, ଲୁହାଂସ୍କକୁ କବଜା କଲା ପୁଟିନ ସେନା
  • ||
  • ସେୟାର ବଜାରରେ ଉତ୍ସାହ : ଆରମ୍ଭରୁ ସବୁଜ ରଙ୍ଗରେ ଖୋଲିଲା ସେନସେକ୍ସ ଓ ନିଫ୍ଟି
  • ||
  • ‘ଶିବସେନାକୁ ଶେଷ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଚି ବିଜେପି’ : ଗୁରୁତର ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ଉଦ୍ଧବ
  • ||
  • କାହିଁକି ମ୍ୟାଚରେ ପଛେଇଗଲା ଭାରତ ? କାରଣ କହିଲେ ବ୍ୟାଟିଂ କୋଚ୍
  • ||
  • ଭୂମିକମ୍ପରେ ଥରିଲା ଆଣ୍ଡାମାନ-ନିକୋବର, ରିକ୍ଟର ସ୍କେଲରେ ତୀବ୍ରତା ୫.୦
  • ||
  • ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବରେ ୪ ଦିନ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ଅଧିକ ଭିଜିବ ଏହି ସବୁ ଜିଲ୍ଲା
  • ||
  • ବୁମରାହଙ୍କ ପଡିଆ ଛାଡିବା ଟିମ୍‌କୁ ପଡିଲା ମହଙ୍ଗା, ଦୁଇଟି ରିଭ୍ୟୁ ବରବାଦ କଲେ ପନ୍ତ
  • ||

ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ ଆଶ୍ବସ୍ତି : ଭାରତରୁ ଆମେରିକାରେ ପହଁଚିଲା ହାଇଡ୍ରୋକ୍ଲୋରୋକ୍ୱିନ ଔଷଧ

12/04/2020 at 12:05 PM

ୱାସିଂଟନ ୧୨/୦୪ : ଶନିବାର ଦିନ ଭାରତରୁ ଆମେରିକାକୁ ହାଇଡ୍ରୋ କ୍ଲୋରୋକ୍ୱିନ ଔଷଧ ପହଞ୍ଚିଛି | କରୋନା ଉପଚାର ପାଇଁ ହାଇଡ୍ରୋକ୍ଲୋରୋକ୍ୱିନକୁ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଔଷଧ ରୂପେ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି | ଆମେରିକା ଓ ଅନ୍ୟ କିଛି ଦେଶକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଏହି ଔଷଧ ଉପରେ ଉପରେ ଲାଗିଥିବା କଟକଣାକୁ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଛି | ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ଚଳିତ ସପ୍ତାହରେ ଭାରତ ଆମେରିକାକୁ ହାଇଡ୍ରୋକ୍ଲୋରୋକ୍ୱିନର ୩୫.୮୨ ଲକ୍ଷ ବଟିକା ଯୋଗେଇ ଦେବା ପାଇଁ ରାଜି ହୋଇଥିଲା | ଏହାସହ ଔଷଧ ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ୯ ଟନ ଫାର୍ମାସ୍ୟୁଟିକଲ ସାମଗ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ପଠାଇଛି |

ଆମେରିକାରେ ଭାରତର ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ତରଣଜିତ ସିଂହ ସନ୍ଧୁ ଟ୍ୱିଟ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, “କରୋନା ବିରୋଧରେ ଜାରି ଥିବା ଯୁଦ୍ଧରେ ଆମ ସହଯୋଗୀଙ୍କୁ ଆମେ ପୁରା ସାହାଯ୍ୟ କରିବୁ | ଭାରତରୁ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ହାଇଡ୍ରୋକ୍ଲୋରୋକ୍ୱିନ ଔଷଧ ଆଜି ନ୍ୟୁୟର୍କ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ପହଞ୍ଚିଛି |”

ଟ୍ରମ୍ପ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ମୋଦିଙ୍କୁ ଫୋନ କରି ଆମେରିକାକୁ ହାଇଡ୍ରୋ କ୍ଲୋରୋକ୍ୱିନ ଔଷଧ ପଠାଇବା ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ | ଏହାପରେ ଏପ୍ରିଲ ୭ ତାରିଖରେ ଏହି ଔଷଧ ରପ୍ତାନି ଉପରେ ଲାଗିଥିବା ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ହଟାଇ ଦେଇଥିଲେ | ଭାରତ ବିଶ୍ୱରେ ଏହି ଔଷଧର ମୁଖ୍ୟ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ | ଭାରତ ପୁରା ଦୁନିଆର ୭୦ ପ୍ରତିଶତ ହାଇଡ୍ରୋକ୍ଲୋରୋକ୍ୱିନ ଉତ୍ପାଦନ କରିଥାଏ |

ଆମେରିକା ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଔଷଧ ପ୍ରସାଧନ କରୋନା ଉପଚାର ପାଇଁ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଔଷଧ ରୂପେ ହାଇଡ୍ରୋକ୍ଲୋରୋକ୍ୱିନକୁ ଚିହ୍ନଟ କରି ନ୍ୟୁୟର୍କରେ ୧୫୦୦ ରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପୀଡିତଙ୍କ ଉପରେ ପରୀକ୍ଷା କରୁଛି | ଆମେରିକୀୟ ଏହି ଔଷଧ ରପ୍ତାନିକୁ ସ୍ୱାଗତ ଜଣାଇଛନ୍ତି | ନ୍ୟୁୟର୍କରେ ରହୁଥିବା ରିୟଲ ଏଷ୍ଟେଟ ପରାମର୍ଶଦାତା ଏବଂ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ସମର୍ଥକ ଅଲ ମେସନ କହିଛନ୍ତି ଯେ, “ଭାରତର ଏହି ମହାନ ମାନବୀୟ ସହଯୋଗକୁ ଆମେରିକା କେବେ ହେଲେ ଭୁଲିବନି | ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ରମ୍ପ ଓ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଦୁନିଆର ଦୁଇଟି ସବୁଠାରୁ ବଡ ଲୋକତନ୍ତ୍ର ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ନିକଟତର ରହିଛି |”

   Related Posts