oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଇରାନ ବିମାନରେ ବୋମା ଆତଙ୍କ ପରେ ହାଇଆଲର୍ଟ, ଦିଲ୍ଲୀରେ ଅବତରଣ ଲାଗି ମିଳିଲାନି ଅନୁମତି
  • ||
  • ନଭେମ୍ବର ୩ରେ ଧାମନଗର ଉପନିର୍ବାଚନ, ଅକ୍ଟୋବର ୭ରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ବିଜ୍ଞପ୍ତି
  • ||
  • ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ: ଦୁର୍ଗାପୂଜା ପେଣ୍ଡାଲରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ୫ ମୃତ ଓ ଅନେକ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୬୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ମଣ୍ଡପରେ ପୂଜା ପାଉଛନ୍ତି ଦୁର୍ଗତିନାଶିନୀ, ପୀଠରେ ମହାନବମୀ ପୂଜା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ସୋମବାରଠୁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୮ ପରେ ପୁଣି ଏକ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ
  • ||
  • ବରଗଡ଼ : ପଦ୍ମପୁର ବିଧାୟକଙ୍କ ପରଲୋକ, ୬୪ ବର୍ଷରେ ଆଖିବୁଜିଲେ ବିଜୟ ରଞ୍ଜନ ସିଂ ବରିହା
  • ||

ମାଟି ତଳୁ ମିଳିଲା ୨୫୦ କିଲୋ ଓଜନର ୪ଟି ବୋମା, ସହର ଛାଡିଲେ ଲୋକମାନେ

14/01/2020 at 3:39 PM

ଦ୍ବିତୀୟ  ବିଶ୍ବଯୁଦ୍ଧ ସମାପ୍ତ ହେବାର ଇତିମଧ୍ୟରେ ୭୫ବର୍ଷ  ପୂରିସାରିଛି । କିନ୍ତୁ ଏତେ ସମୟ ପରେ ବି ମାଟି ତଳୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ବିଶ୍ବଯୁଦ୍ଧରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥିବା ବୋମା ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଉଛି । ଜର୍ମାନିର ଡୋର୍ଟମୁଣ୍ଡ ସହରର ମାଟି ତଳୁ ଚାରୋଟି ଓଜନିଆ ବୋମା ଉଦ୍ଧାର ହେବା ପରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଆତଙ୍କ ଖେଳିଯାଇଥିଲା । ମାଟି ତଳେ ବୋମା ଥିବା ଖବର ଶୁଣି ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ବସବାସ କରୁଥିବା ଲୋକମାନେ ସହର ଛାଡି ଚାଲିଯିବାର ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।

ଜର୍ମାନୀର ପଶ୍ଚିମ ସହରର ଡୋର୍ଟମୁଣ୍ଡରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ବିଶ୍ବଯୁଦ୍ଧ ସମୟର ଚାରୋଟି ବୋମା ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି । ଗୋଟିଏ ଗୋଟିଏ ବୋମାର ଓଜନର ୨୫୦କେଜି ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ବୋମା ଥିବାର ସୂଚନା ମିଳିବା ପରେ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀ ଓ ବୋମା ନିଷ୍କ୍ରିୟକାରୀ ଦଳ ପହଞ୍ଚି ବୋମାକୁ ନିଷ୍କ୍ରିୟ କରିଛନ୍ତି ।

ଡୋର୍ଟମୁଣ୍ଡ ସହରର ଲୋକମାନେ ମାଟି ତଳେ ବୋମା ଥିବାର ଖବର ଶୁଣିଛନ୍ତି । ତତ୍‌କ୍ଷଣତା ସେମାନେ ସହରକୁ ବାହାରକୁ ଯିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ରାସ୍ତା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରବଳ ଭିଡ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ଏବଂ ରାସ୍ତା ଗୁଡିକ ଜାମ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ସ୍ଥାନୀୟ ମିଡିଆ ଅନୁସାରେ ବିଶ୍ବ ଯୁଦ୍ଧକୁ ୭୫ବର୍ଷ ବିତିଯାଇଛି ।

ଜର୍ମାନୀରୁ ଲଗାତର ଭାବେ ମାଟି ତଳୁ ବୋମା ଜବତ ହେଉଛି । ଯାହାସବୁ ବିଶ୍ବ ଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିଲା ।  ଗୋଟିଏ ପଟେ ମାଟି ତଳେ ବୋମା ଥିବାର ଖବର ଶୁଣି ଲୋକମାନେ ସହରରୁ ବାହାରକୁ ଯାଉଥିଲେ, ସପଟେ ଅନ୍ୟମ କିଛି ଲୋକମାନେ ବୋମା ଦେଖିବାକୁ ଭିଡ ଲଗାଇଥିଲା । ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀ ମାନେ କୌଣସି ଅଘଟଣ ଆଶଙ୍କା କରି ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଘଟଣାସ୍ଥଳରୁ ଦୂରକୁ ଯିବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ । ଯେଉଁ ସ୍ଥାନରୁ ବୋମାଗୁଡିକ ମିଳିଥିଲା , ସେହି ସ୍ଥାନମାନଙ୍କରେ ସୁରକ୍ଷା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ୫୦୦ମିଟର ଦୂରତା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ବୋମା ଦ୍ବାରା ପ୍ରଭାବିତ ହେବାକୁ ଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସୂଚୀ ମଧ୍ୟ ଜାରି କରାଯାଇଥିଲା  ।

ଜର୍ମାନୀରୁ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ଏପରି ବୋମା ମିଳୁଛି । ୨ୟ ବିଶ୍ବଯୁଦ୍ଧ (୧୯୪୦-୧୯୪୫) ସମୟରେ ବୋମାମାଡ ହୋଇଥିଲା । ଜର୍ମାନୀ ୨ୟ ବିଶ୍ବଯୁଦ୍ଧ ପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଡ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣ ୨୦୧୭ରେ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ବିସ୍ଫୋରଣରେ ୬୫ହଜାର ଲୋକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିଲେ ।   

   Related Posts