ISROର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କୁ କେତେ ଦରମା ମିଳେ? ଜାଣନ୍ତୁ ଏହା ବିଷୟରେ…

Published By : Prameya-News7 Bureau | August 25, 2023 IST

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୫।୦୮: ISRO ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଚନ୍ଦ୍ର ଭୂମିରେ ଚନ୍ଦ୍ରୟାନ -୩କୁ ଅବତରଣ କରି ବିଶ୍ୱରେ ନିଜର ଦବ୍‌ଦବା ବଢାଇଛନ୍ତି। ବିଶେଷକରି ଯେଉଁଠାରେ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେହି ପହଞ୍ଚି ନାହାଁନ୍ତି । ଏହି କାରଣରୁ ଲୋକମାନେ ଇଣ୍ଟରନେଟରେ ଏହି ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ସହ ଜଡିତ ସମସ୍ତ ଜିନିଷ ଖୋଜୁଛନ୍ତି । ଆଜି ଆମେ ଏହି ଆର୍ଟିକିଲରେ, ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ISROର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କେତେ ଦରମା ପାଆନ୍ତି ।

ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କେତେ ଦରମା ପାଆନ୍ତି?

ଲୋକମାନେ ଭାରତୀୟ ମହାକାଶ ଗବେଷଣା ସଂଗଠନରେ ଅର୍ଥାତ୍ ଅନେକ ସ୍ତରରେ ISROରେ ଚାକିରି ପାଆନ୍ତି। ପିଅନ୍ ଠାରୁ ବୈଜ୍ଞାନିକ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ଏଠାରେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ତରର ପରୀକ୍ଷା ଅଛି । ବିଭିନ୍ନ ପଦବୀ ପାଇଁ ଏଠାରେ ଦରମା ମଧ୍ୟ ଭିନ୍ନ ଅଟେ । ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଇଞ୍ଜିନିୟର ଭାବରେ ISRO ରେ ଯୋଗ ଦିଅନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଦରମା ୩୭,୪୦୦ ରୁ ୬୭,୦୦୦ ମଧ୍ୟରେ ରହିଥାଏ । ଯେତେବେଳେ କି, ଯଦି ଆପଣ ISRO ରେ ସିନିୟର ସାଇଣ୍ଟିଷ୍ଟ ପଦ ପାଇଁ ନିଯୁକ୍ତ ହୁଅନ୍ତି। ତେବେ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଦରମା ୭୫,୦୦୦ ରୁ ୮୦,୦୦୦ ମଧ୍ୟରେ ରହିବ । ହେଲେ ଏଥିରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଭତ୍ତା ଯୋଗ କରାଯାଏ। ତେବେ ଏହା ପ୍ରାୟ ଏକ ଲକ୍ଷରେ ପହଞ୍ଚିବ ।

ISRO ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ବେତନ ସହିତ ଅନେକ ସୁବିଧା ପାଆନ୍ତି । ଯାହାକୁ ଆପଣ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଚାକିରିରେ ପାଇବେ ନାହିଁ । ସାଧାରଣ ସରକାରୀ ଚାକିରିରେ ମଧ୍ୟ ଏଭଳି ସୁବିଧା ଉପଲବ୍ଧ ନାହିଁ। ଏଥିରେ ଘର, ପରିବହନ, ସୁରକ୍ଷା ଭଳି ଜିନିଷ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରାଯାଇଛି । ଏହା ସହିତ ସେମାନେ ସିଧାସଳଖ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଅଧୀନରେ କାମ କରନ୍ତି। ତେଣୁ ସେମାନଙ୍କର ଦରମା ମଧ୍ୟ ଠିକ୍ ସମୟରେ ଆସିଥାଏ ।

ଏହି ଲୋକମାନଙ୍କର ଦରମା ଥାଏ ସର୍ବାଧିକ -

ISROରେ କିଛି ପୋଷ୍ଟ ଅଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଚାକିରୀ ଖୋଜୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ସର୍ବାଧିକ ବେତନ ପାଆନ୍ତି । ଏହି ଦରମା ଯେକୌଣସି IAS କିମ୍ବା IPS ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ । କହିବାକୁ ଗଲେ, ବୈଜ୍ଞାନିକ/ ଇଞ୍ଜିଜିନିୟର- SF, ବୈଜ୍ଞାନିକ / ଇଂଜିନିୟର- SG, ବୈଜ୍ଞାନିକ/ ଇଞ୍ଜିଜିନିୟର ଏମଜି ବୈଜ୍ଞାନିକ/ ଇଞ୍ଜିଜିନିୟର ଏଚ୍, ଆଉଟ୍‌ଷ୍ଟାଣ୍ଡିଙ୍ଗ୍‌ ବୈଜ୍ଞାନିକ । ଯେଉଁ ପଦବୀଗୁଡ଼ିକ ସର୍ବାଧିକ ଦରମା ହୋଇଥାଏ।

ଡିଷ୍ଟିବିଶଡ୍‌ ବୈଜ୍ଞାନିକ ୨,୦୫,୪୦୦

ଆଉଟଷ୍ଟାଡିଂଗ୍ ବୈଜ୍ଞାନିକ ୧,୮୨,୨୦୦

ବୈଜ୍ଞାନିକ/ ଇଞ୍ଜିନିୟର - H ୧,୪୪,୨୦୦

ବୈଜ୍ଞାନିକ / ଇଞ୍ଜିନିୟର - SG ୧,୩୧,୧୦୦

ବୈଜ୍ଞାନିକ / ଇଞ୍ଜିନିୟର - SF ୧,୮,୫୦୦

wp:embed {"url":"https://www.prameyanews7.com/pm-modi-to-visit-bengaluru-on-aug-26-to-congratulate-isro-team/","type":"wp-embed","providerNameSlug":"prameya-news-7"}
https://www.prameyanews7.com/pm-modi-to-visit-bengaluru-on-aug-26-to-congratulate-isro-team/
/wp:embed

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Rath Yatra

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.