scan steel
web-baneer-728x90
krs-728-90-banner (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ISROର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କୁ କେତେ ଦରମା ମିଳେ? ଜାଣନ୍ତୁ ଏହା ବିଷୟରେ…

25/08/2023 at 9:28 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୫।୦୮: ISRO ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଚନ୍ଦ୍ର ଭୂମିରେ ଚନ୍ଦ୍ରୟାନ -୩କୁ ଅବତରଣ କରି ବିଶ୍ୱରେ ନିଜର ଦବ୍‌ଦବା ବଢାଇଛନ୍ତି। ବିଶେଷକରି ଯେଉଁଠାରେ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେହି ପହଞ୍ଚି ନାହାଁନ୍ତି । ଏହି କାରଣରୁ ଲୋକମାନେ ଇଣ୍ଟରନେଟରେ ଏହି ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ସହ ଜଡିତ ସମସ୍ତ ଜିନିଷ ଖୋଜୁଛନ୍ତି । ଆଜି ଆମେ ଏହି ଆର୍ଟିକିଲରେ, ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ISROର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କେତେ ଦରମା ପାଆନ୍ତି ।

ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କେତେ ଦରମା ପାଆନ୍ତି?

ଲୋକମାନେ ଭାରତୀୟ ମହାକାଶ ଗବେଷଣା ସଂଗଠନରେ ଅର୍ଥାତ୍ ଅନେକ ସ୍ତରରେ ISROରେ ଚାକିରି ପାଆନ୍ତି। ପିଅନ୍ ଠାରୁ ବୈଜ୍ଞାନିକ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ଏଠାରେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ତରର ପରୀକ୍ଷା ଅଛି । ବିଭିନ୍ନ ପଦବୀ ପାଇଁ ଏଠାରେ ଦରମା ମଧ୍ୟ ଭିନ୍ନ ଅଟେ । ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଇଞ୍ଜିନିୟର ଭାବରେ ISRO ରେ ଯୋଗ ଦିଅନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଦରମା ୩୭,୪୦୦ ରୁ ୬୭,୦୦୦ ମଧ୍ୟରେ ରହିଥାଏ । ଯେତେବେଳେ କି, ଯଦି ଆପଣ ISRO ରେ ସିନିୟର ସାଇଣ୍ଟିଷ୍ଟ ପଦ ପାଇଁ ନିଯୁକ୍ତ ହୁଅନ୍ତି। ତେବେ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଦରମା ୭୫,୦୦୦ ରୁ ୮୦,୦୦୦ ମଧ୍ୟରେ ରହିବ । ହେଲେ ଏଥିରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଭତ୍ତା ଯୋଗ କରାଯାଏ। ତେବେ ଏହା ପ୍ରାୟ ଏକ ଲକ୍ଷରେ ପହଞ୍ଚିବ ।

ISRO ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ବେତନ ସହିତ ଅନେକ ସୁବିଧା ପାଆନ୍ତି । ଯାହାକୁ ଆପଣ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଚାକିରିରେ ପାଇବେ ନାହିଁ । ସାଧାରଣ ସରକାରୀ ଚାକିରିରେ ମଧ୍ୟ ଏଭଳି ସୁବିଧା ଉପଲବ୍ଧ ନାହିଁ। ଏଥିରେ ଘର, ପରିବହନ, ସୁରକ୍ଷା ଭଳି ଜିନିଷ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରାଯାଇଛି । ଏହା ସହିତ ସେମାନେ ସିଧାସଳଖ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଅଧୀନରେ କାମ କରନ୍ତି। ତେଣୁ ସେମାନଙ୍କର ଦରମା ମଧ୍ୟ ଠିକ୍ ସମୟରେ ଆସିଥାଏ ।

ଏହି ଲୋକମାନଙ୍କର ଦରମା ଥାଏ ସର୍ବାଧିକ –

ISROରେ କିଛି ପୋଷ୍ଟ ଅଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଚାକିରୀ ଖୋଜୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ସର୍ବାଧିକ ବେତନ ପାଆନ୍ତି । ଏହି ଦରମା ଯେକୌଣସି IAS କିମ୍ବା IPS ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ । କହିବାକୁ ଗଲେ, ବୈଜ୍ଞାନିକ/ ଇଞ୍ଜିଜିନିୟର- SF, ବୈଜ୍ଞାନିକ / ଇଂଜିନିୟର- SG, ବୈଜ୍ଞାନିକ/ ଇଞ୍ଜିଜିନିୟର ଏମଜି ବୈଜ୍ଞାନିକ/ ଇଞ୍ଜିଜିନିୟର ଏଚ୍, ଆଉଟ୍‌ଷ୍ଟାଣ୍ଡିଙ୍ଗ୍‌ ବୈଜ୍ଞାନିକ । ଯେଉଁ ପଦବୀଗୁଡ଼ିକ ସର୍ବାଧିକ ଦରମା ହୋଇଥାଏ।

ଡିଷ୍ଟିବିଶଡ୍‌ ବୈଜ୍ଞାନିକ ୨,୦୫,୪୦୦

ଆଉଟଷ୍ଟାଡିଂଗ୍ ବୈଜ୍ଞାନିକ ୧,୮୨,୨୦୦

ବୈଜ୍ଞାନିକ/ ଇଞ୍ଜିନିୟର – H ୧,୪୪,୨୦୦

ବୈଜ୍ଞାନିକ / ଇଞ୍ଜିନିୟର – SG ୧,୩୧,୧୦୦

ବୈଜ୍ଞାନିକ / ଇଞ୍ଜିନିୟର – SF ୧,୮,୫୦୦

   Related Posts