suno sunao
Hari omm 2
hari om films
suno sunao new
HARI-OMM_728X90_B
Showcase2022
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ବରିଷ୍ଠ କିରାଣୀ, ଲାଞ୍ଚ ନେବାବେଳେ ମାଡ଼ି ବସିଲେ ଅଧିକାରୀ
  • ||
  • ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି: ଜୁଏଲାରୀ ଦୋକାନରୁ ଚୋରି, ତାଲା ଭାଙ୍ଗି ଲୁଟିନେଲେ ୧୯ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ସୁନା ଗହଣା
  • ||
  • ପୁରୀ: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଶ୍ରୀଜିଉଙ୍କ ନୀତି ବିଳମ୍ବ, ଦର୍ଶନ ନପାଇ ଭକ୍ତ ଅସନ୍ତୋଷ
  • ||

ଜାଣନ୍ତୁ ଲଙ୍କାପତି ରାବଣଙ୍କ କେତେ ପତ୍ନୀ ଥିଲେ : କିଏ ଥିଲେ ସବୁଠାରୁ ପବିତ୍ର

18/04/2020 at 3:50 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୮/୦୪ : ଲଙ୍କାପତି ରାବଣ ମହାଜ୍ଞାନୀ ଥିଲେ ଏହା ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣିଛୁ | କିନ୍ତୁ ନିଜ ଅହଙ୍କାର ଯୋଗୁଁ ତାଙ୍କର ସର୍ବନାଶ ହୋଇଥିଲା | ରାବଣ ଶିବଙ୍କ ପରମ ଭକ୍ତ ଥିଲେ | ତପସ୍ୟା ବଳରେ ସେ ଅନେକ ଶକ୍ତି ଅର୍ଜନ କରିଥିଲେ | ରାବଣଙ୍କ ଭଳି ତାଙ୍କର ଅନ୍ୟ ଭାଇ ଓ ପୁତ୍ରମାନେ ମଧ୍ୟ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଥିଲେ | କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ଆଚରଣ ଭଲ ନଥିଲା, ସେ ବହୁତ ଅତ୍ୟାଚାରୀ ଥିଲେ | ତାଙ୍କ ଅତ୍ୟାଚାର ଲଗାତାର ବଢି ବଢି ଚାଲିଥିଲା ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀ ରାମଙ୍କ ଅବତାର ନେଇ ରାବଣକୁ ବଧ କରିଥିଲେ |  

ବାଲ୍ମୀକି ରାମାୟଣରେ ରାବଣଙ୍କୁ ଅଧର୍ମୀ ଅତ୍ୟାଚାରୀ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି | ରାବଣ ଜ୍ଞାନୀ ହୋଇ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ଧର୍ମ ପାଳନ କରୁନଥିଲେ | ଏହା ତାଙ୍କର ସବୁଠାରୁ ଖରାପ ଗୁଣ ଥିଲା | ଯୁଦ୍ଧରେ ରାବଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ମନ୍ଦୋଦରୀ ବିଳାପ କରି କହିଥିଲେ ଯେ ଯେଉଁମାନେ ଅନେକ ଯଜ୍ଞ ନଷ୍ଟ କରିଥିବା ଯୋଗୁଁ, ଧାର୍ମିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଭାଙ୍ଗିଥିବା ଯୋଗୁଁ, ଦେବ-ଅସୁର ଏବଂ ମଣିଷଙ୍କ କନ୍ୟାଙ୍କୁ ହରଣ କରିଥିବା ଯୋଗୁଁ , ନିଜର ସମସ୍ତ ପାପ କର୍ମ ଯୋଗୁଁ ହିଁ ଆଜି ତୋର ବଧ ହୋଇଛି |

ଲଙ୍କାପତି ରାବଣଙ୍କ ୩ ପତ୍ନୀ ଥିଲେ | ତୃତୀୟ ପତ୍ନୀଙ୍କ ନାଁ ଥିଲା ଅଜ୍ଞାତ | ତୃତୀୟ ପତ୍ନୀ ସମ୍ପର୍କରେ କିଛି ଉଲ୍ଲେଖ ନାହିଁ | ରାବଣଙ୍କ ପ୍ରଥମ ପତ୍ନୀ ଥିଲେ ମନ୍ଦୋଦରୀ | ମନ୍ଦୋଦରୀ ରାକ୍ଷସରାଜ ମାୟାସୁରଙ୍କ ପୁତ୍ରୀ ଥିଲେ | ରାବଣଙ୍କ ଦ୍ୱିତୀୟ ପତ୍ନୀ ଥିଲେ ଧନ୍ୟମାଳିନୀ | ରାବଣ ନିଜ ତୃତୀୟ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଦେଇଥିଲେ ବୋଲି କୁହାଯାଏ | ଇନ୍ଦ୍ରଜିତ, ମେଘନାଦ, ମହୋଦର, ପ୍ରହସ୍ତ, ବିରୁପାକ୍ଷ ଭିକମ ବୀର ମନ୍ଦୋଦରୀଙ୍କ ପୁତ୍ର ଥିଲେ | ଅତିକ୍ୟା ଓ ତ୍ରିଶିସାର ଧନ୍ୟମାଳିନୀଙ୍କ ଦୁଇ ପୁତ୍ର ଥିଲେ | ତୃତୀୟ ପତ୍ନୀଙ୍କ ଠାରୁ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ ପ୍ରହସ୍ଥା ନରନ୍ତକା ଓ ଦେବତାକା |

 

   Related Posts