AKK 2023
Hari omm 2
AKK2023
hari om films
WEB_F-8
HARI-OMM_728X90_B
WEB_F-9
Showcase2022
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଝାରସୁଗୁଡା:୮ ଦିନ ପରେ ବି ନବ ଦାସଙ୍କ ହତ୍ୟା ଘଟଣାରେ ପୋଲିସର ହାତ ଖାଲି
  • ||
  • ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ତୁର୍କୀ, ରିକ୍ଟର ସ୍କେଲରେ ୭.୮ର ତ୍ରୀବତା ରେକର୍ଡ
  • ||

କିପରି ଗାୟବ ହେଉଛି ସଂରକ୍ଷିତ କୀର୍ତ୍ତିରାଜି ?

6/01/2023 at 11:12 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତୀୟ ପତ୍ନତତ୍ତ୍ୱ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ସଂରକ୍ଷିତ ୫୦ ଐତିହାସିକ ସ୍ମାରକ ଗାୟବ ହୋଇଯାଇଛି ବୋଲି ସରକାର କହିଛନ୍ତି । ତେବେ କିପରି ଗାୟବ ହେଉଛି ସ୍ମାରକ ? ସଂସ୍ମୃତି ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ନିକଟରେ ସଂସଦର ଏକ କମିଟିକୁ କହିଛି ଯେ ସାରା ଦେଶରେ ଏଏସଆଇ ଦ୍ୱାରା ସଂରକ୍ଷିତ ୩,୬୯୩ ଐତିହାସିକ କିର୍ତ୍ତୀରାଜି ମଧ୍ୟରୁ ୫୦ ସ୍ମାରକ ଗାୟବ ହୋଇଯାଇଛି । ତେବେ ସ୍ମାରକ ଗୁଡିକ କିପରି ଗାୟବ ହେଉଛି ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିବା ସ୍ୱଭାବିକ ?

ଜାବବରେ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ବିସ୍ତୃତ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି । ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଅନୁସାରେ ଏହି ୫୦ କୀର୍ତ୍ତିରାଜି ମଧ୍ୟରେ ୧୪ଟି ସହରକରଣ ଯୋଗୁଁ ଲୁପ୍ତ ହୋଇଗଲା, ୧୨ଟି ଜଳାଶୟ ଏବଂ ବନ୍ଧ ତଳେ ବୁଡି ଯାଇଛନ୍ତି ଏବଂ ୨୪ଟିର ସନ୍ଧାନ ମିଳିପାରୁ ନାହିଁ ।

ମନ୍ତ୍ରାଳୟ କହିଛି ଯେ ଏହି ବିଷୟ ଉପରେ ଗତ ୧୦ ବର୍ଷରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଉଛି । ୨୦୧୩ରେ ସିଏଜି ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଦେଇଥିଲା, ଏହା ଅନୁସାରେ ସେହି ସମୟରେ ଦେଶରେ ୯୨ କୀର୍ତ୍ତିରାଜି ଗାୟବ ହୋଇଥିଲା । ଏହାପରେ ସ୍ମାରକ ଗୁଡିକୁ ଖୋଜିବା ପାଇଁ ଅନେକ ଉଦ୍ୟମ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହାପରେ କିଛିର ସନ୍ଧାନ ମିଳିପାରିଛି ।

ଏହି ୯୨ ସ୍ମାରକ ମଧ୍ୟରୁ ୪୨ର ସନ୍ଧାନ ମିଳିପାରିଛି ଏବଂ ଅନ୍ୟ ୫୦ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ କାରଣରୁ ଗାୟବ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି । ଗାୟବ ୫୦ କୀର୍ତ୍ତିରାଜି ମଧ୍ୟରୁ ଯେଉଁ ୨୪ର କୌଣସି ସନ୍ଧାନ ନାହିଁ ସେଥିରେ ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀର ମଧ୍ୟରେ ସ୍ଥିତ ବାରାଖମ୍ୱା କବ୍ରସ୍ତାନ ଏବଂ ଇଞ୍ଚଳା ବାଲି ଗୁମଟି ସାମିଲ ରହିଛି । କିଛି ପ୍ରାଚୀନ ମନ୍ଦିର, ଶିଳାଲେଖ ଏବଂ ପଶ୍ଚିମ ବଙ୍ଗର ନଦିଆ ଜିଲ୍ଲାରେ ଏକ କିଲର ଭଗ୍ନାବଶେଷ ସାମିଲ ଅଛି । କିନ୍ତୁ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ୨୦୧୩ ପରେ ଏହା ଜାଣିବାକୁ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇ ନାହିଁ ଯେ ଏଏସଆଇ ଦ୍ୱାରା ସଂରକ୍ଷିତ ମୋଟ ୩,୬୯୩ ସ୍ମାରକ ସୁରକ୍ଷିତ ଅଛି କି ନାହିଁ । ସବୁ ସଂରକ୍ଷିତ କୀର୍ତ୍ତିରାଜିର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୭ ହଜାର ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି, କିନ୍ତୁ ବଜେଟ୍ ଅଭାବ ଯୋଗୁଁ ବିଭାଗ କେବଳ ୨,୫୭୮ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀଙ୍କୁ ନିୟୋଜତ କରିଛି । ଏହି ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀ ମୋଟ ୩,୬୯୩ ସ୍ମାରକ ମଧ୍ୟକୁ କେବଳ ୨୪୮(୬.୭ ପ୍ରତିଶତ)ରେ ନିୟୋଜିତ ଅଛନ୍ତି ।  

   Related Posts