scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

କିପରି ଗାୟବ ହେଉଛି ସଂରକ୍ଷିତ କୀର୍ତ୍ତିରାଜି ?

6/01/2023 at 11:12 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତୀୟ ପତ୍ନତତ୍ତ୍ୱ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ସଂରକ୍ଷିତ ୫୦ ଐତିହାସିକ ସ୍ମାରକ ଗାୟବ ହୋଇଯାଇଛି ବୋଲି ସରକାର କହିଛନ୍ତି । ତେବେ କିପରି ଗାୟବ ହେଉଛି ସ୍ମାରକ ? ସଂସ୍ମୃତି ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ନିକଟରେ ସଂସଦର ଏକ କମିଟିକୁ କହିଛି ଯେ ସାରା ଦେଶରେ ଏଏସଆଇ ଦ୍ୱାରା ସଂରକ୍ଷିତ ୩,୬୯୩ ଐତିହାସିକ କିର୍ତ୍ତୀରାଜି ମଧ୍ୟରୁ ୫୦ ସ୍ମାରକ ଗାୟବ ହୋଇଯାଇଛି । ତେବେ ସ୍ମାରକ ଗୁଡିକ କିପରି ଗାୟବ ହେଉଛି ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିବା ସ୍ୱଭାବିକ ?

ଜାବବରେ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ବିସ୍ତୃତ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି । ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଅନୁସାରେ ଏହି ୫୦ କୀର୍ତ୍ତିରାଜି ମଧ୍ୟରେ ୧୪ଟି ସହରକରଣ ଯୋଗୁଁ ଲୁପ୍ତ ହୋଇଗଲା, ୧୨ଟି ଜଳାଶୟ ଏବଂ ବନ୍ଧ ତଳେ ବୁଡି ଯାଇଛନ୍ତି ଏବଂ ୨୪ଟିର ସନ୍ଧାନ ମିଳିପାରୁ ନାହିଁ ।

ମନ୍ତ୍ରାଳୟ କହିଛି ଯେ ଏହି ବିଷୟ ଉପରେ ଗତ ୧୦ ବର୍ଷରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଉଛି । ୨୦୧୩ରେ ସିଏଜି ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଦେଇଥିଲା, ଏହା ଅନୁସାରେ ସେହି ସମୟରେ ଦେଶରେ ୯୨ କୀର୍ତ୍ତିରାଜି ଗାୟବ ହୋଇଥିଲା । ଏହାପରେ ସ୍ମାରକ ଗୁଡିକୁ ଖୋଜିବା ପାଇଁ ଅନେକ ଉଦ୍ୟମ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହାପରେ କିଛିର ସନ୍ଧାନ ମିଳିପାରିଛି ।

ଏହି ୯୨ ସ୍ମାରକ ମଧ୍ୟରୁ ୪୨ର ସନ୍ଧାନ ମିଳିପାରିଛି ଏବଂ ଅନ୍ୟ ୫୦ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ କାରଣରୁ ଗାୟବ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି । ଗାୟବ ୫୦ କୀର୍ତ୍ତିରାଜି ମଧ୍ୟରୁ ଯେଉଁ ୨୪ର କୌଣସି ସନ୍ଧାନ ନାହିଁ ସେଥିରେ ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀର ମଧ୍ୟରେ ସ୍ଥିତ ବାରାଖମ୍ୱା କବ୍ରସ୍ତାନ ଏବଂ ଇଞ୍ଚଳା ବାଲି ଗୁମଟି ସାମିଲ ରହିଛି । କିଛି ପ୍ରାଚୀନ ମନ୍ଦିର, ଶିଳାଲେଖ ଏବଂ ପଶ୍ଚିମ ବଙ୍ଗର ନଦିଆ ଜିଲ୍ଲାରେ ଏକ କିଲର ଭଗ୍ନାବଶେଷ ସାମିଲ ଅଛି । କିନ୍ତୁ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ୨୦୧୩ ପରେ ଏହା ଜାଣିବାକୁ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇ ନାହିଁ ଯେ ଏଏସଆଇ ଦ୍ୱାରା ସଂରକ୍ଷିତ ମୋଟ ୩,୬୯୩ ସ୍ମାରକ ସୁରକ୍ଷିତ ଅଛି କି ନାହିଁ । ସବୁ ସଂରକ୍ଷିତ କୀର୍ତ୍ତିରାଜିର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୭ ହଜାର ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି, କିନ୍ତୁ ବଜେଟ୍ ଅଭାବ ଯୋଗୁଁ ବିଭାଗ କେବଳ ୨,୫୭୮ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀଙ୍କୁ ନିୟୋଜତ କରିଛି । ଏହି ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀ ମୋଟ ୩,୬୯୩ ସ୍ମାରକ ମଧ୍ୟକୁ କେବଳ ୨୪୮(୬.୭ ପ୍ରତିଶତ)ରେ ନିୟୋଜିତ ଅଛନ୍ତି ।  

   Related Posts