oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର: ରେଶମ ସହରରେ ବେଧଡ଼କ ଚାଲିଛି ଧଳାଜହର କାରବାର, ଜଣେ ମହିଳା ଗିରଫ
  • ||
  • ରାୟଗଡା : ବନ୍ଦ ହେଲା ରାଜ୍ୟର ଦ୍ୱିତୀୟ ଝୁଲାପୋଲ, ସୁରକ୍ଷା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ପ୍ରଶାସନର ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ଏକ୍‌ଜିଟ୍ ପୋଲର ଆକଳନ, ଇଟାଲୀର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେବେ ମେଲୋନୀ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୬୪ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ସାଲେପୁର: ବିଳମ୍ୱିତ ରାତିରେ ମାତିଲେ ଲୁଟେରା, ମନ୍ଦିରରୁ ଲୁଟିନେଲେ ୩ କୋଟିର ଅଷ୍ଟଧାତୁ ମୂର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଯାଜପୁର: ଗଡିବ ମା’ ବିରଜାଙ୍କ ସିଂହଧ୍ଵଜ ରଥ, ୯ ଦିନ ଧରି ଭକ୍ତଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ ଦେବେ ଦେବୀ
  • ||
  • ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର କୁଲୁରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣା, ୭ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ମୃତ
  • ||
  • ସୋମବାରଠୁ ନବରାତ୍ର ପୂଜା, ମାଆଙ୍କ ଷୋଡ଼ଶ ପୂଜାପାଠରେ କମ୍ପୁଛି ଶକ୍ତିପୀଠ
  • ||
  • ମୋହନା : ଘାଟିରେ ଓଲଟିଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ୨୪ଯାତ୍ରୀ
  • ||

ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ ଝଟକା : ଆମେରିକାର ପ୍ରତିନିଧି ସଭାରେ ମହାଭିଯୋଗ ପ୍ରସ୍ତାବ ଗୃହୀତ, ଏବେ ସିନେଟ ଉପରେ ନଜର

19/12/2019 at 11:31 AM

ୱାଶିଂଟନ ୧୯।୧୨: ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ ବଡ ଝଟକା । ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆଗତ ମହାଭିଯୋଗ ପ୍ରସ୍ତାବ ସପକ୍ଷରେ ଅଧିକ ସିନେଟର ରଖିଛନ୍ତି ମତ । କ୍ଷମତାର ଦୂରପୋଯୋଗ ଏବଂ  ଆମେରିକାନ କଂଗ୍ରେସକୁ ବିଭ୍ରାନ୍ତ କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ ନେଇ ୪୩୫ ସଦସ୍ୟ ବିଶିଷ୍ଟ ଯୁଏସ୍ ହାଉସ ଅଫ୍ ରିପ୍ରେଜେଣ୍ଟେଟିଭ୍ ବା ପ୍ରତିନିଧିସଭାରେ ଆଗତ ମହାଭିଯୋଗ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ସମର୍ଥନ କରିଛନ୍ତି ସଂଖ୍ୟାଧିକ ସଦସ୍ୟ । ପ୍ରତିନିଧି ସଭାରେ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆଗତ  ଦୁଇଟି ମହାଭିଯୋଗ ପ୍ରସ୍ତାବ ୨୩୦-୧୯୭ ଏବଂ  ୨୨୯- ୧୯୮ ଭୋଟରେ ଗୃହୀତ ହୋଇଛି ।ଏହା ଫଳରେ ଆମେରିକାର ୨୪୩ ବର୍ଷର ଇତିହାସରେ ଟ୍ରମ୍ପ ହେଉଛନ୍ତି ତୃତୀୟ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଯାହାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସାଂଘାତିକ ଅପରାଧ ତଥା ଅନୁଚିତ ବ୍ୟବହାରର ଅଭିଯୋଗ ଆସିଛି । ପୂର୍ବରୁ ବିଲ୍‌ କ୍ଲିଣ୍ଟନ ଏବଂ ଆଣ୍ଡ୍ରିୟୁ ଜନସନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏପରି ଇମ୍ପିଚମେଣ୍ଟ ଆସିଥିଲା ।

 ଏବେ ପାରମ୍ପରିକ ପଦ୍ଧତି ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ମହାଭିଯୋଗଟି ୧୦୦ ସଦସ୍ୟ ବିଶିଷ୍ଟ ସିନେଟକୁ ଯିବ । ସେଠାରେ ଅଭିଯୋଗର ବିଚାର ସହ ସେ ଦୋଷ ମୁକ୍ତ ହେବେ କିମ୍ବା କ୍ଷମତାରୁ ବିଦାହେବେ ତାହାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ହେବ । ଯଦିଓ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ବିରୋଧରେ ହାଉସ ଅଫ୍ ରିପ୍ରେଜେଣ୍ଟେଟିଭ୍ ରେ ମହାଭିଯୋଗ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଣିଥିବା ଡେମୋକ୍ରାଟ ସଦସ୍ୟମାନେ ସିନେଟରେ ରିପବ୍ଲିକାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଗରିଷ୍ଠତା ସତ୍ତ୍ବେ ମହାଭିଯୋଗରୁ ଟ୍ରମ୍ପ ଦୋଷମୁକ୍ତ ହେବାରେ ବିଫଳ ହେବେ ବୋଲି ଆଶା ରଖିଛନ୍ତି ।

ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମହାଭିଯୋଗ ପ୍ରସ୍ତାବ  କାରଣ ହେଲା କ୍ଷମତାର ଅପବ୍ୟବହାର ଏବଂ କଂଗ୍ରେସକୁ ବିଭ୍ରାନ୍ତ କରିଛନ୍ତି ସେ । ୨୦୨୦ ନିର୍ବାଚନରେ ତାଙ୍କ ପ୍ରତିଦ୍ବନ୍ଦୀ ହେବାକୁ ଥିବା ଜୋଏ ବିଡେନଙ୍କୁ ଅଟକାଇବା ଲାଗି ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ତଦନ୍ତ ଲାଗି ଯୁକ୍ରେନ ଉପରେ ଚାପ ପକାଇଥିଲେ ଟ୍ରମ୍ପ । ତାସହ ୭୩ ବର୍ଷୀୟ ରିପବ୍ଲିକାନ କଂଗ୍ରେସକୁ ବିଭ୍ରାନ୍ତ କରିବା ସହ ବିବାଦୀୟ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ଥିଲେ । ହାଉସ ଅଫ୍ ରିପ୍ରେଜେଣ୍ଟେଟିଭ୍ ବାଚସ୍ପତି ତଥା ଡେମୋକ୍ରାଟ ସଦସ୍ୟ ନାନସି ପେଲୋସୀ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏହି ସବୁ ଅଭିଯୋଗ ସହ ମହାଭିଯୋଗ ବା ଇମ୍ପିଚିମେଣ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଣିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଟ୍ରମ୍ପ ସବୁ ଅଭିଯୋଗକୁ ଅସ୍ବୀକାର କରିବାସହ, ତାହାକୁ ‘ୱିଚ୍‌ହଣ୍ଟ‘ ଆଖ୍ୟା ଦେଇଥିଲେ ।

ଏବେ ମହାଭିଯୋଗ ପ୍ରସ୍ତାବଟି ସିନେଟକୁ ଯିବ । ସେଠାରେ ରିପବ୍ଲିକାନ ପାର୍ଟିର ସଂଖ୍ୟା ଗରିଷ୍ଠତା ରହିଥିବାରୁ ଟ୍ରମ୍ପ ଦୋଷ ମୁକ୍ତ ହେବା ସମ୍ଭାବନା ବେଶି । କାରଣ ଅତିବେଶିରେ ୨୦ ଜଣ ରିପବ୍ଲିକାନ ସଦସ୍ୟ ଡେମୋକ୍ରାଟିକ ପାର୍ଟ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଆଗତ ଟ୍ରମ୍ପ ବିରୋଧି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ସମର୍ଥନ ଦେଇପାରନ୍ତି ।  ତଥାପି ରିପବ୍ଲିକାନ ଏବଂ ଟ୍ରମ୍ପ ସମର୍ଥକ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ଦୋଷ ମୁକ୍ତ କରିବାରେ ସମର୍ଥ ହୋଇପାରନ୍ତି । ତାଛଡା ଆମେରିକାର ୨୪୩ ବର୍ଷର ଇତିହାସରେ କୌଣସି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ତାଙ୍କ ପଦବୀରୁ ବିଦା ହୋଇନଥିବାରୁ ଏବଂ ସେପରି ପରମ୍ପରା ନଥିବାରୁ ଟ୍ରମ୍ପ ବି ତାଙ୍କ ପଦବୀ ବଜାୟ ରଖିବାରେ ସମର୍ଥ ହେବେ ବୋଲି ଆଶା ।

   Related Posts