ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଠମଲ୍ଲିକ: ଦନ୍ତା ହାତୀର ମୃତଦେହ ଠାବ, ଶରୀରରେ ରହିଛି ଅନେକ କ୍ଷତଚିହ୍ନ
  • ||
  • ସମ୍ୱଲପୁର: ଜଳିଗଲା ଘରୋଇ ବସ୍ ନାଗରାଜ୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଗଲେ କଣ୍ଡକ୍ଟର
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ: ନାଳରୁ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ପାଖରେ ପଡିଛି ବାଇକ ଓ ମଦବୋତଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ବରିଷ୍ଠ ଅଭିନେତ୍ରୀଙ୍କ ବିୟୋଗରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଶୋକ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ: ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡରେ ଜଳିଗଲା ୧୫ ବଖରା, ୨ ଗୋ-ମାତା ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ
  • ||
  • କଟକ: ବରିଷ୍ଠ ଅଭିନେତ୍ରୀ ଝରଣା ଦାସଙ୍କ ପରଲୋକ, ୮୨ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଦେହାନ୍ତ
  • ||

ହାତୀକୁ ଜଗିଛି ଘୋଡ଼ା, ୮୦ ଏକରର ଫାର୍ମ ହାଉସର ସୁରକ୍ଷା ରହସ୍ୟ କ’ଣ?

19/12/2019 at 6:32 PM

ବାଲେଶ୍ବର୧୯/୧୨: ଚାଷ କରିବା ପାଇଁ ନୂତନ କୌଶଳ ଆପଣାଇଛନ୍ତି ସନ୍ତୋଷ ଖଟୁଆ।କୁହାଯାଏ ଘୋଡାର ଛାୟୀ ମାଡ଼େ ନାହିଁ ହାତୀ। ଏହାର କାରଣ ଘୋଡାର ମଳ ମୂତ୍ରକୁ ହାତୀ ଘୃଣା କରେ । ଘୋଡା ରହୁଥିବା ସ୍ଥାନରେ ହାତୀର ପାଦ ପଡେ ନାହିଁ । ବାଲେଶ୍ବର ଜିଲ୍ଲା ନୀଳଗିରିର ସନ୍ତୋଷ ଖଟୁଆ ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଏହି କଥାକୁ ଭଲ ଭାବେ ବୁଝିଛନ୍ତି । ସନ୍ତୋଷଙ୍କ ୮୦  ଏକରର ଫାର୍ମ ହାଉସକୁ ଗୋଟିଏ ଘୋଡା ଜଗି ରହିଛି । ପ୍ରତି ବର୍ଷ ହାତୀ ନୀଳଗିରି ଅଂଚଳକୁ ଆସି ଧନ ଜୀବନ ନଷ୍ଟ କରୁଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଘୋଡ଼ା ରହିବା ଦିନଠାରୁ ହାତୀ ସେହି ଫାର୍ମ ହାଉସର ମାଟି ମାଡି ନାହିଁ । ତବେ ହାତୀ ଘୋଉଡେଇବା ପାଇଁ ଏହି ଉପାୟ ବନ ବିଭାଗ କାହିଁକି ପ୍ରୟୋଗ କରୁ ନାହିଁ? ସନ୍ତୋଷଙ୍କୁ ଦେଖିବା ପରେ ଏଭଳି ପ୍ରଶ୍ନ ମନରେ ଉଙ୍କି ମାରୁଛି।

ନୀଳଗିରୀବାସୀଙ୍କ ଦୁଃଖ ବଣୁଆ ହାତୀ ପାଲଟିଛି । କେତେବେଳେ ଶିମିଳିପାଳର  ହାତୀ ତ ଆଉ କେତେବେଳେ ଝାଡଖଣ୍ଡି ହାତୀ ପଲ ଆସି ବିତ୍ପାତ କରୁଛନ୍ତି । ପାଚିଲା ଧାନ କ୍ଷେତ ଖାଇ ଯିବା ସହ ଘର ଦ୍ବାର ଭାଙ୍ଗିବା ଦିଅନ୍ତି। ଏପରି କି ଗୃହପାଳିତ ପଶୁକୁ ବି ହାତୀ ପାଦରେ ଦଳି ମାରି ଦିଏ। ଏପରି କି ହାତୀର ପାଦ ତଳେ ମଣିଷଙ୍କ ଜୀବନ ଚାଲିଯିବାର ନଜୀର ମଧ୍ୟ ରହିଛି। ଜନବସତି ଅଂଚଳକୁ ହାତୀ କେମିତି ନ ଆସିବ ତାହାର ଚିନ୍ତା ବନ ବିଭାଗ କରେ ନାହିଁ । ଯଦି ଜନବସତି ଅଂଚଳରେ ଗୋଟେ ଦୁଇଟା ଘୋଡା ରଖି ଦିଆଯାଆ। ତେବେ ହାତୀ ସେହି ଅଂଚଳକୁ ଆସିବେ ନାହିଁ  ବୋଲି ସନ୍ତୋଷ ଖଟୁଆଙ୍କୁ ଦେଖିଲେ ଅନୁମାନ କରିପାରିବେ। ଏକଥା ବି ବନ ବିଭାଗର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀମାନେ ଜାଣିଛନ୍ତି। ହେଲେ କାରୁକାର୍ଯ୍ୟ କଲେ ନିଶ୍ଚିତ ସୁଫଳ ମିଳିବ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ଆଶା କରାଯାଉଛି।

ବାଲେଶ୍ବର ଜିଲ୍ଲା ନୀଳଗିରିରେ ହାତୀ ଉପଦ୍ରକ ପ୍ରତିବର୍ଷ ହେଉଛି । ଆଉ ସେହି ନୀଳଗିରିରେ ସଂତୋଷ ଖଟୁଆଙ୍କର ରହିଛି ଅଶୀ ଏକର ଜମିର ଫାର୍ମ ହାଉସ୍ ।କେବେ ବି ସେଠାକୁ ହାତୀ ଯାଆନ୍ତି ନାହିଁ।  କାରଣ ହେଉଛି ସେ ଗୋଟିଏ ଘୋଡ଼ା ରିଖିଛନ୍ତି। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଘୋଡ଼ା ଫାର୍ମ ହାଉସର ମାଟି ମାଡ଼ନ୍ତି ନାହିଁ।

   Related Posts