AKK 2023
Hari omm 2
AKK2023
hari om films
WEB_F-8
HARI-OMM_728X90_B
WEB_F-9
Showcase2022
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଝାରସୁଗୁଡା:୮ ଦିନ ପରେ ବି ନବ ଦାସଙ୍କ ହତ୍ୟା ଘଟଣାରେ ପୋଲିସର ହାତ ଖାଲି
  • ||
  • ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ତୁର୍କୀ, ରିକ୍ଟର ସ୍କେଲରେ ୭.୮ର ତ୍ରୀବତା ରେକର୍ଡ
  • ||

କଲ୍‌ମାର ସବୁ ଗେଟ୍‌ ବନ୍ଦ ହୋଇଛି, ପୂର୍ବ ତୁଳନାରେ ବହୁତ କମ୍‌ ପାଣି ଆସୁଛି

19/01/2023 at 2:48 PM

ସମ୍ବଲପୁର ୧୯।୦୧ : ଆଜି ହୀରାକୁଦ ଜଳ ଭଣ୍ଡାରକୁ ଜଳପ୍ରବେଶ ବନ୍ଦ ରହିଛି । ଡ୍ୟାମ୍‌ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଦେଇଥିବା ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ, ପ୍ରତି ସେକେଣ୍ଡରେ ଜଳ ଭଣ୍ଡାରକୁ ୬୫ କ୍ୟୁସେକ ଜଳ ପ୍ରବେଶ କରୁଛି । ଯାହା ସଂଖ୍ୟା ଗଣିତ ତୁଳନାରେ ଅତି ନଗଣ୍ୟ ବା ଶୂନ କହିଲେ ଭୁଲ ହେବ ନାହିଁ ।

ତେବେ ପ୍ରତି ସେକେଣ୍ଡରେ ଜଳଭଣ୍ଡାର ୮ହଜାର ୧୮୦ କ୍ୟୁସେକ ଜଳ ଖର୍ଚ୍ଚ କରୁଥବା ବେଳେ ୬୫ କ୍ୟୁସେକ ଜଳ ପ୍ରବେଶ କରିବା ଶୂନ ସହିତ ସମାନ । ଗତ ବର୍ଷ ଆଜିର ଦିନରେ ଜଳଭଣ୍ଡାରକୁ ୯ ହଜାର କ୍ୟୁସେକ ଜଳ ପ୍ରବେଶ କରୁଥିବାବେଳେ ଆଜି ୬୫ କ୍ୟୁସେକ ଜଳ ପ୍ରବେଶ କରୁଛି । କଲମାର ସବୁ ଗେଟ ବନ୍ଦ ହେଲା ପରେ ଏଭଳି ସ୍ଥିତି ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଛି । ଗୁରୁବାର  ଦିନ  ଜଳସ୍ତର  ୬୨୪.୬୭ ଫୁଟ ରହିଥିବାବେଳେ ଏହା କ୍ରମଶଃ ହ୍ରାସ ପାଉଛି ।

newindianexpress

ତେବେ ଏହାର କୌଣସି ପ୍ରଭାବ ପଡିବନି ବୋଲି ଜଳଭଣ୍ଡାର ମୁଖ୍ୟ ଯନ୍ତ୍ରୀ ଆନନ୍ଦ ଚନ୍ଦ୍ର ସାହୁ କହିଛନ୍ତି । ଯେମିତି ଜଳସେଚନ ଓ ବିଦ୍ୟୁତ ଉତ୍ପାଦନ ଆଗକୁ ସୁରୁଖୁରୁରେ ହୋଇପାରିବ ସେନେଇ ପରିଚାଳନା କରାଯାଉଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି । ଅକ୍ଟୋବରୁ କଲମା ବନ୍ଦ ହୋଇଥିବା ମୁଖ୍ୟଯନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ।

   Related Posts