AKK 2023
MONGINIS 728X90
Hari omm 2
AKK2023
hari om films
WEB_F-8
MONGINIS 728X90
Showcase2022
HARI-OMM_728X90_B
WEB_F-9
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଫୁଲବାଣୀ:୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଦୁଇ ଦୁଇ ଥର ଚଢାଉ, ଦେଢ଼ କ୍ୱିଣ୍ଟାଲରୁ ଅଧିକ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା: ନବଦାସ ହତ୍ୟା ଘଟଣା, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗୋପାଳର ହେବ ନାର୍କୋ ଟେଷ୍ଟ
  • ||
  • ବରମୁଣ୍ଡା ବସ୍‌ଷ୍ଟାଣ୍ଡରେ ବୋମାମାଡ ଘଟଣା, ଦୁଇ ଜଣଙ୍କୁ ବାନ୍ଧିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର: ମହୁମାଛି ଆକ୍ରମଣରେ ୧୫ରୁ ଅଧିକ ଆହତ, ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ଦୌଡିଲେ ଲୋକେ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଓଡ଼ିଶା ଆସିବେ ଅମିତ୍ ଶାହା, ବୁଥ ସ୍ତରୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗଦେବେ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: କମୁଛି ଶୀତ, ବଢୁଛି ତାତି: ଟ୍ୱିନସିଟିରେ ପାରଦ ଉପରମୁହାଁ
  • ||

ହୀରାକୁଦକୁ ବିଦେଶୀ ପକ୍ଷୀଙ୍କ ଆଗମନ, ଜାନୁଆରୀ ୮ରୁ ହେବ ଗଣନା

2/01/2023 at 2:37 PM

ସମ୍ବଲପୁର ୦୨।୦୧ : ହୀରାକୁଦକୁ ବିଦେଶୀ ପକ୍ଷୀଙ୍କ ଆଗମନ । ଏପିରିକି ଜଳଭଣ୍ଡାରକୁ ଲାଗି ରହିଥିବା ଅନେକ ସ୍ଥାନକୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ପକ୍ଷୀମାନେ ଆସୁଥିବାର ଦେଖାଦେଇଛି ।  ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ବେଶ୍‌ ଆକୃଷ୍ଟ କରୁଛି ବିଦେଶୀ ପକ୍ଷୀଙ୍କ ଆଗମନ । ସେପଟେ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା କଡ଼ାକଡି ହେବା ସହ ଆସନ୍ତା ୮ତାରିଖରୁ ପକ୍ଷୀ ଗଣନା କାମ ଆରମ୍ଭ ହେବ ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାରରେ ବିଦେଶୀ ପକ୍ଷୀ ଗୁଡିକ ହଜାର ହଜାର କିଲୋମିଟର ଅତିକ୍ରମ କରି ଜଳଭଣ୍ଡାରକୁ ଆସିଥାନ୍ତି । ପ୍ରାୟତଃ ହ୍ୱୀସ୍‌ଲିଂ ଡ଼କ, ଲେଜର ହ୍ୱୀସ୍‌ଲିଂ ଡ଼କ, ପୋଚାର୍ଡ଼, ସୋଭେଲ, ର୍ଟନ,ଗିବ୍ସ ଏବଂ କୁଟ୍ ପ୍ରଜାତୀର ପକ୍ଷୀମାନେ ପ୍ରାୟତଃ ହୀରାକୁଦ ନଦୀ ବନ୍ଧ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଆସୁଛନ୍ତି । ଏହାସହିତ ଥଣ୍ଡା ରହିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏ ଅଞ୍ଚଳରେ ପକ୍ଷୀ ଗୁଡିକ ରହିଥାନ୍ତି ।  ପକ୍ଷୀ ଗୁଡ଼ିକ ହଜାର ହଜାର ମାଇଲ୍ ଦୁର ଅତିକ୍ରମ କରି ଶୀତ ଦିନେ ଏଠାରେ ରହିବା ସହିତ ଶୀତ ସରିଲା ପରେ ନିଜ ଦେଶକୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିଥାନ୍ତି । ପଶ୍ଚିମ ଏସିଆ, ମାଲଦୀପ , ଇଉରୋପ , ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ଆଫ୍ରିକାରୁ ଏହି ପକ୍ଷୀ ଗୁଡ଼ିକ ଆସିଛନ୍ତି । 

ଗତ ବର୍ଷ ୮୦ରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଜାତିର ପକ୍ଷୀ ଆସିଥିବା ବେଳେ ଏବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ପ୍ରଜାତିର ପକ୍ଷୀ ଆସିବାର ଆଶା କରାଯାଇଛି । ପ୍ରତିବର୍ଷ ଜାନୁଆରୀ ପ୍ରଥମରୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଏମାନଙ୍କ ଗଣନା ମଧ୍ୟ କରାଯିବା ସହ ସୁରକ୍ଷା ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଏ । ଚଳିତ ବର୍ଷର ଜାନୁଆରୀ ୮ ତାରିଖରେ ପକ୍ଷୀ ଗଣନା କରାଯିବ ବୋଲି ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ଡିଭିଜନ ଡିଏଫଓ ଅଂଶୁପ୍ରଜ୍ଞା ଦାଶ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି | ଏଥର ୧୫ଟି ସେକ୍ଟରରେ ୬୦ଜଣ ନିୟୋଜିତ ହେବେ ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି | ୮ ତାରିଖ ଦିନ ଜଳଭଣ୍ଡାରରେ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ବାରଣ କରାଯିବ |

ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଡିସେମ୍ବର ତଥା ପିକନିକ ରୁତୁ ଚାଲିଥିବାରୁ ପକ୍ଷୀଙ୍କ ଆଗମନ ଓ ପଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଆକୃଷ୍ଟତା ପଯ୍ୟଟନ ପାଇଁ ମାଇଲଖୁଣ୍ଟ ସାଜିଛି ।

   Related Posts