scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ପାକିସ୍ତାନକୁ ଆଇନା ଦେଖାଇଲେ ପୂର୍ବତନ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ହିନା ରବାନୀ ; କହିଲେ ଆମେରିକାକୁ ଭିକ ମାଗିବା ଅପେକ୍ଷା ଭାରତ ସହ ବନ୍ଧୁତା ଭଲ

14/01/2019 at 5:21 PM

ଲାହୋର ୧୪|୧: ପାକିସ୍ତାନର ପୂର୍ବତନ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ହିନା ରବାନୀ ଖାର୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ହାତରେ ଭିକ୍ଷାଥାଳ ଧରି ଆମେରିକାର ଦୟାର ପାତ୍ର ହେବା ଅପେକ୍ଷା ଭାରତ ସହିତବନ୍ଧୁତା ସ୍ଥାପନ କରିବା ।  କୁ ଆର୍ଥିକ, ରାଜନୈତିକ ଅଥବା ସାମରିକ ସହାୟତା ପାଇଁ ଆମେରିକା ଉପରେ ପାକିସ୍ତାନ ନିର୍ଭର କରିବା ବଦଳରେ ଭାରତ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ପଡୋଶୀ ଦେଶ ସହ ସମ୍ପର୍କ ମଜବୁତ କରିବା ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ।

ହିନା ଥିଙ୍କ୍ ଫେଷ୍ଟରେ ଆମେରିକା ସହ ପାକିସ୍ତାନର ସଂପର୍କକୁ ନେଇ କହିଥିଲେ ଯେ, ପାକିସ୍ତାନ ସବୁବେଳେ ନିଜକୁ ଆମେରିକାର ବରାବର ରାଜନୈତିକ ସହଯୋଗୀ ହେବାକୁ କଳ୍ପନା କରିଛି । ଯାହା କେବେ ବି ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ । ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ପୂର୍ବତନ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ପାକିସ୍ତାନ ଦୁଇ ହାତରେ ଭିକ୍ଷା ଥାଳ ରଖି ସାମ୍ମାନ ହାସଲ କରିପାରିବନାହିଁ ।

ପାକିସ୍ତାନର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ (୨୦୧୧-୧୩) ରହିଥିବା ହିନା କହିଛନ୍ତି ପାକିସ୍ତାନକୁ ଆମେରିକା ବ୍ୟତୀତ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ, ଭାରତ, ଇରାନ ଏବଂ ଚୀନ୍ ସହ ହେବା କଥା । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆମେରିକା ସେତିକି ଗୁରୁତ୍ବ ପାଇବା କଥା ନୁହେଁ ଯେତିକି ପାକିସ୍ତାନରେ ଦିଆଯାଉଛି । କାରଣ ପାକିସ୍ତାନର ଆର୍ଥିକ ବ୍ୟବସ୍ତା ଅମେରିକାର ସହାୟତା ଉପରେ ନିର୍ଭର ନୁହେଁ ।

ସେ ବିଦେଶମନ୍ତ୍ରୀ ଥିବା ସମୟରେ ଅଲ କାଏଦା ମୁଖ୍ୟ ଓସମା ବିନ୍ ଲାଡେନ ପାକିସ୍ତାନ ଏବଟାବାଦରେ ମେ ୨୦୧୧ରେ ଆମେରିକାର ଏକ ସାମରିକ ଅଭିଯାନ ବେଳେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିଲେ । ହିନା କହିଛନ୍ତି ପାକିସ୍ତାନକୁ ଆମେରିକାଠାରୁ ଅଧିକ ଆଶା ରଖିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ସେ ଏହା କହିଛନ୍ତି ଯେ ପାକିସ୍ତାକୁ ଆଫଗାନ୍ ଯୁଦ୍ଧରୁ ବାହାରି ଯିବା ଉଚିତ୍ । ୧୭ ବର୍ଷ ଧରି ଚାଲିଆସିଥିବା ଏହି ଯୁଦ୍ଧରେ ପାକ୍ କୁ ସବୁଠୁ ଅଧିକ କ୍ଷତି ସହିବାକୁ ପଡିଛି । ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ସହ ଯୁଦ୍ଧ କରି କାଶ୍ମୀରକୁ ହାସଲ କରିପାରିବନାହିଁ ପାକିସ୍ତାନ । ହିନା ଏଭଳି ବୟାନ ପ୍ରଥମ ଥର ଦେଇନାହାନ୍ତି । ସେ ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ସଂପର୍କ ଉପରେ ବୟାନ ଦେଇଛନ୍ତି । ସେ ଏହା ପୂର୍ବରୁ କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଆଇନା ଦେଖାଇ କହିଥିଲେ ଯେ, ପାକିସ୍ତାନ ଭାରତ ସହ ଲଢି କାଶ୍ମୀରକୁ ହାସଲ କରିପାରିନାହିଁ । ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ଆପୋଷ ବୁଝାମଣାରେ ସମାଧାନ କରାଯାଇପାରିବ ।

   Related Posts