scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଆସିଲା ଦାଗି ନେତାଙ୍କ ତାଲିକା, ୪୧୨ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୯୪ଙ୍କ ନାଁରେ ଅପରାଧିକ ମାମଲା, ସବୁଠୁ ଆଗରେ ସିପିଆଇ

11/11/2022 at 10:56 AM

ଧର୍ମଶାଳା: ଶନିବାର ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ । ପହାଡ଼ି ଇଲାକାରେ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ପାଇଁ ନେତା ବାଛିବେ ହିମାଚଳବାସୀ । ଗଣତନ୍ତ୍ରର ଏହି ମହାପର୍ବରେ ନିଜ ସମର୍ଥିତ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ପାଇଁ ଭୋଟ୍ ଦେବେ ଭୋଟର । ହେଲେ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ଦାଗି ନେତାଙ୍କ ତାଲିକା । ମୋଟ୍ ୪୧୨ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୯୪ଜଣଙ୍କ ନାଁରେ ରହିଛି ଅପରାଧିକ ମାମଲା । ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ୫୦ ଜଣଙ୍କ ନାଁରେ ରହିଛି ହତ୍ୟା ଭଳି ମାମଲା ।

ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ବିଭିନ୍ନ ଦଳରୁ ମୋଟ୍ ୪୧୨ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ ନିର୍ବାଚନ ଲଢୁଛନ୍ତି । ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୯୪ରୁ ଅଧିକ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ନାଁରେ ବିଭିନ୍ନ ଅପରାଧିକ ମାମଲା ରହିଛି । ସେହିପରି ୫୦ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ନାଁରେ ହତ୍ୟା, ହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ, ଦଙ୍ଗା ପାଇଁ ଉସକାଇବା ଓ ଶୋଷଣ ଭଳି ଗମ୍ଭୀର ମାମଲା ରହିଛି । ତେବେ ଅପରାଧିକ ମାମଲା ଥିବା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସିପିଆଇ ସବୁଠାରୁ ଆଗରେ ରହିଛି । ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ସିପିଆଇ ମୋଟ୍ ୧୧ଟି ସିଟ୍‌ରେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଦେଇଛି । ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ୭ଜଣଙ୍କ ନାଁରେ ରହିଛି ବିଭିନ୍ନ ମାମଲା । ଯାହା ମୋଟ୍ ପ୍ରାର୍ଥୀ  ସଂଖ୍ୟାର ୬୪ ପ୍ରତିଶତ । ଏହା ପଛକୁ ରହିଛି କଂଗ୍ରେସ । ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସ ୬୮ଟି ଆସନରେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଦେଇଛି । ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ୩୬ଜଣ ଦାଗି ନେତା ରହିଛନ୍ତି । ଯାହା ମୋଟ୍ ପ୍ରାର୍ଥୀର ୫୩ ପ୍ରତିଶତ । ସେହିପରି ୩ନମ୍ବର ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି ବିଜେପି ଓ ଅମ୍ ଆଦମୀ ପାର୍ଟି । ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟିର ୬୮ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧୨ଜଣ ଦାଗି ରହିଥିବାବେଳେ ଓ ଆପ୍‌ର ୬୭ଜଣ ମଧ୍ୟରୁ ୧୨ ଜଣକ ନାଁରେ ରହିଛି ଅପରାଧିକ ମାମଲା ।

୨୦୧୭ରେ ବିଭିନ୍ନ ଦଳରୁ ମୋଟ୍ ୩୩୮ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିଥିଲେ । ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୬୧ଜଣଙ୍କ ନାଁରେ ଅପରାଧିକ ମାମଲା ରହିଥିଲା । ଯାହା ମୋଟ୍ ପ୍ରାର୍ଥୀ ସଂଖ୍ୟାର ୧୮ ପ୍ରତିଶତ । ତେବେ ଚଳିତ ଥର ଦାଗି ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ୨୦୨୨ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ୨୩ ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅପରାଧିକ ତାଲିକାରେ ରହିଛନ୍ତି ।

ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ବିଧାନସଭା ତାରିଖ ନିର୍ବାଚନ ଘୋଷଣା ହେବା ପରେ ବିଜେପି ଓ କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟରେ ଟକ୍କର ହେବା ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଥିଲା । ମାତ୍ର ପ୍ରଚାର ଶେଷ ହେବା ପରେ ଏଠାରେ ବିଜେପି-କଂଗ୍ରେସ-ଆପ୍ ମଧ୍ୟରେ ତ୍ରିକୋଣୀୟ ଲଢେଇ ହେବା ନେଇ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି ।   

   Related Posts