ଦୁଃଷ୍କର୍ମ ପୀଡ଼ିତାଙ୍କୁ ବାହା ହେବ ଅଭିଯୁକ୍ତ, ବିବାହ ପାଇଁ ୧୬ ଦିନର ଜାମିନ ଦେଲେ ହାଇକୋର୍ଟ

Published By : Prameya-News7 Bureau | June 18, 2024 IST

NT

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ଏକ ମଜାଦାର ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଯୌନ ନିର୍ଯାତନା (POCSO) ଅଧିନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଗିରଫ ହୋଇଥିବା ୨୩ ବର୍ଷ ଯୁବକଙ୍କୁ ଏଠାରେ ହାଇକୋର୍ଟ ଜାମିନ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ବିବାହ ପାଇଁ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଏହି ୧୬ ଦିନର ଜାମିନ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ଆଉ ସବୁଠୁ ବଡ଼ କଥା ହେଲା ଅଭିଯୁକ୍ତ ଜଣକ ସେହି ପୀଡିତାଙ୍କୁ ବିବାହ କରୁଛନ୍ତି। ଦୁଃଷ୍କର୍ମ ସମୟରେ ପୀଡିତା ଜଣକ ନାବାଳିକା ଥିଲେ କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ୧୮ ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିବାରୁ ସେ ବିବାହ କରୁଛନ୍ତି। ଏହାକୁ ଏକ ବିରଳ ମାମଲା ବୋଲି ବିଚାର କରି ଜଷ୍ଟିସ୍ ଏମ୍ ନାଗପ୍ରସାନ୍ନା ଜୁନ୍ ୧୭ରୁ ଜୁଲାଇ ୩ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମହୀଶୂର ନଗର ଜେଲରୁ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ଜାମିନ ଦେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଅଦାଲତ ଏପରି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଏଥିପାଇଁ ନେଇଛନ୍ତି- ଯାହାଦ୍ୱାରା ଉଭୟେ ବିବାହ କରିପାରିବେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଏକ ବର୍ଷର ସନ୍ତାନକୁ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ବଦନାମ ହେବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ।

ବିଚାରପତି କହିଛନ୍ତି, 'ବିବାହର ପ୍ରମାଣପତ୍ର ପରବର୍ତ୍ତୀ ଶୁଣାଣି ତାରିଖ ଜୁଲାଇ ୪ରେ କୋର୍ଟରେ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବେ। ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ସପ୍ତାହରେ ଥରେ ପ୍ରାଧିକରଣ ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନରେ ଉପସ୍ଥିତି ରହିବାକୁ ପଡିବ।

୨୦୨୩ରେ ପୀଡିତାଙ୍କ ମା ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ଦାୟର କରିଥିଲେ। ସେତେବେଳେ ଝିଅକୁ ୧୬ ବର୍ଷ ୯ ମାସ ହୋଇଥିଲା। ଦୁହେଁ ପରସ୍ପରକୁ ଭଲ ପାଉଥିଲେ ଏବଂ ଘରୁ ଦୂରେଇ ଯାଇଥିଲେ। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେମାନେ ମନ୍ଦିରରେ ବିବାହ କରି ଏକାଠି ରହିବାକୁ ଲାଗିଲେ। ଝିଅଟି ଗର୍ଭବତୀ ହୋଇଥିଲା। ପୋଲିସ ତାଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଥିଲା। ନାବାଳିକାକୁ ତାଙ୍କ ଘରକୁ ପଠାଯାଇଥିବା ବେଳେ ପୁଅକୁ ଜେଲକୁ ପଠାଯାଇଥିଲା। କିଛି ଦିନ ପରେ ଝିଅଟି ଏକ ଶିଶୁ କନ୍ୟାକୁ ଜନ୍ମ ଦେଇଥିଲେ।

ମହୀଶୂରର ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କୋର୍ଟରେ ବିଚାରାଧୀନ ଥିବା ପ୍ରକ୍ରିୟା ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିଥିଲା। ରେକର୍ଡକୁ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିବା ପରେ ଜଷ୍ଟିସ ନାଗପ୍ରସାନ୍ନା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆବେଦନକାରୀ ଅଭିଯୋଗ ଦାଖଲ ହେବାର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପରେ ଫେବୃଆରୀ ୧୬, ୨୦୨୩ ଠାରୁ ନ୍ୟାୟିକ ହେପାଜତରେ ଅଛନ୍ତି।

ବିଚାରପତି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆବେଦନକାରୀ ଏବଂ ପ୍ରତିପକ୍ଷଙ୍କ ଓକିଲ କହିଥିଲେ ଯେ- ଆବେଦନକାରୀ ଏବଂ ଝିଅ ପରସ୍ପରକୁ ପ୍ରେମ କରୁଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କ ପିତାମାତା ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ। ଦମ୍ପତିଙ୍କ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ପିଲାକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ବର୍ଷ ହୋଇଛି। ବିଚାରପତି କହିଛନ୍ତି, 'ଆବେଦନକାରୀ ଝିଅକୁ ବିବାହ କରିବାକୁ ଇଚ୍ଛା କରୁଥିବାରୁ ସେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପିଲା ଅସୁବିଧାରେ ନ ପଡ଼ିବା କାରଣରୁ ପକ୍ଷଗୁଡିକ ପ୍ରକ୍ରିୟା ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ପରିବାର ମଧ୍ୟ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଯେ ଉଭୟେ ବିବାହ କରନ୍ତୁ।

ଝିଅଟି ବର୍ତ୍ତମାନ 18 ବର୍ଷ ହୋଇଥିବାବେଳେ ବିଚାରପତି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଡିଏନ୍ଏ ପରୀକ୍ଷା ନିଶ୍ଚିତ କରିଛି ଯେ ଏହି ଦମ୍ପତି ଶିଶୁର ବାଇଲୋଜିକାଲ ପିତାମାତା ଅଟନ୍ତି। CrPC ର ଧାରା 482 ଅଧୀନରେ ଥିବା ଅଦାଲତ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀକାଳୀନ ଜାମିନ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି ଯାହାଦ୍ୱାରା ଆବେଦନକାରୀ ପୀଡିତାଙ୍କୁ ବିବାହ କରିପାରିବେ।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Rath Yatra

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.