Showcase2022
Showcase2022
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଉ କିଛି ଦିନ ପରେ ସାଜିଥାନ୍ତେ ବରଗଡ଼ ଧନୁଯାତ୍ରାର ବଳରାମ, ତା ଆଗରୁ ଦୁନିଆ ଛାଡ଼ି ଚାଲିଗଲେ ଶ୍ରେୟସ
  • ||
  • ଜାଡ଼ରେ ଥରୁଛି କନ୍ଧମାଳ: ଫୁଲବାଣୀରେ ୬.୬ ଡିଗ୍ରୀ, ଦାରିଙ୍ଗବାଡିରେ ୮.୫ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ
  • ||
  • ମହିଳା ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀଙ୍କ ସ୍ତନ ଏବଂ ଗୁପ୍ତାଙ୍ଗକୁ ଗୁଳି କରୁଛନ୍ତି ଇରାନୀ ସେନା, ଖୁଲାସା କଲେ ଡାକ୍ତର
  • ||
  • ସିନ୍ଧେକେଲା ଥାନା ଆଇଆଇସି ଗିରଫ, ୨୫ ହଜାର ଲାଞ୍ଚ ନେଉଥିବା ବେଳେ ଧରିଥିଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ
  • ||
  • ଧର୍ମଗଡ: ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଗଛରେ ପିଟିଲା ମିନିଟ୍ରକ, ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଜଣେ ମୃତ
  • ||
  • ଜାଡ଼ରେ ଥରୁଛି ରାଜ୍ୟ, କୋରାପୁଟରେ ତଳକୁ ଖସିଲା ପାରଦ
  • ||
  • ମୋହନା: ଗୋଷ୍ଠୀ କେନ୍ଦ୍ର ପଛପଟେ ପଡ଼ିଛି କୁଢ଼ କୁଢ଼ ଔଷଧ, ବୈଧତା ଥାଇ ବି ଫୋପାଡିଦେଲେ
  • ||
  • ପାଟଣା ରେଞ୍ଜରେ ଘୁରି ବୁଲୁଛନ୍ତି ହାତୀପଲ, ଧାନ ଫସଲ ନଷ୍ଟ ସହ ଖାଇଗଲେ ଶହ ଶହ ଧାନ ବିଡା
  • ||
  • ନିଶ୍ଚିତକୋଇଲି: ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ମାତିଲେ ଡକାୟତ, ଚୋରି କରିବାକୁ ଆସି ନେଇଗଲେ ଜୀବନ
  • ||

ଭଙ୍ଗା କୁଡିଆରେ ୧୫ବର୍ଷ ହେଲା ବନ୍ଦୀ ଜୀବନ ବିତାଉଛନ୍ତି ଅସହାୟ ଦମ୍ପତ୍ତି, ଚିକିତ୍ସାରେ ଅର୍ଥ ସାଜିଛି ବାଧକ

30/11/2019 at 8:50 AM

ସୁନ୍ଦରଗଡ ୩୦।୧୧: ଆପଣ ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲା ଲେଫ୍ରିପଡ଼ା କୁଲାବିରା ଗାଁରେ ଏକ ମାନସିକ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଦମ୍ପତ୍ତି ଆଜିକୁ ୧୫ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ଏକ ଘରେ ବନ୍ଦୀ ଜୀବନ ବିତାଉଛନ୍ତି । ବାପାଙ୍କୁ ଖଟରେ ବାନ୍ଧି କାମଧନ୍ଧା କରିବାକୁ ବାହାରକୁ ଯାଉଛି ପୁଅ । ଆଉ ବନ୍ଦ କୋଠରୀରେ ପୁଅର ଆସିବା ବାଟକୁ ଅନାଇ ବସୁଛନ୍ତି ନାଚାର ବାପା ମା’ ।

କାନ୍ଥ ଫାଟି ଆଁ କଲାଣି । ପଲିଥିନ ଟଣା ଘରର ଛପର ଆଉ ଭଙ୍ଗା ଦଦରା କବାଟ ହିଁ ବୟାନ କରୁଛି ଏହି ପରିବାରର ଦୁର୍ଦ୍ଦଶାର ଚିତ୍ର । ଏମାନଙ୍କ ଦୁର୍ଦ୍ଦଶା ଏତିକିରେ ସୀମିତ ରହିନି, ଆଜିକୁ ୧୫ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ଏହି ଭଙ୍ଗାଘର ଭିତରେ ବନ୍ଦୀ ଜୀବନ ବିତାଉଛନ୍ତି ଏକ ମାନସିକ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଦମ୍ପତ୍ତି । ଖଟିଆ ଉପରେ ବାପାଙ୍କ ଗୋଡ଼କୁ ବାନ୍ଧି କାମ କରିବାକୁ ଯାଉଛି ପୁଅ । ଆଉ ଏମିତି ଚଟାଣ ଉପରେ ଘୋଡ଼ି ହୋଇ ଶୋଇରୁହନ୍ତି ମା’ । ଉଭୟ ବାପା ମା’ ବନ୍ଦ ଘରେ ପଡ଼ି ପଡ଼ି ପୁଅର ଆସିବା ବାଟକୁ ଅନାଇ ବସିଥାନ୍ତି ।

ଏଭଳି ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲା ଲେଫ୍ରିପଡ଼ା ବ୍ଲକ୍ କୁଲାବିରା ଗାଁର ଖେଲାନନ୍ଦଙ୍କ ପରିବାରରେ । ଖେଲାନନ୍ଦ ଆଉ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଦେବକୀ ଦୁହେଁ ମାନସିକ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ । ଏମାନଙ୍କ ଦୁଇ ପୁଅ ପରମେଶ୍ବର ଓ ରମେଶଙ୍କର ବୁଦ୍ଧି ହେଲା ଦିନଠାରୁ ବାପା ମା’ଙ୍କ ଏଭଳି ଅବସ୍ଥାକୁ ଦେଖି ଆସୁଛନ୍ତି । ବଡ଼ପୁଅ ପରମେଶ୍ବର ମଜୁରୀ ଲାଗି ୪ ପ୍ରାଣୀ କୁଟୁମ୍ବଙ୍କ ପେଟକୁ ଦାନା ଯୋଗାଡ଼ କରୁଛନ୍ତି । ଆଉ ସାନଭାଇ ରମେଶ ଗାଈ ଚରାଉଛି । ବାପା ମା’ଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ତ ଦୂରର କଥା ରହିବାକୁ ଘର ଖଣ୍ଡିଏ ନଥିବାରୁ ପ୍ରଶାସନ ପାଖରେ ଅନେକ ଥର ନେହୁରା ହୋଇଛନ୍ତି । ହେଲେ କେହି କେବେ ତାଙ୍କ ଦୁର୍ଦ୍ଦଶା ପ୍ରତି ଦୃଷ୍ଟି ଦେଇନାହାନ୍ତି ।

କିଏ କହୁଛି ୧୭/୧୮ ବର୍ଷ କିଏ କହୁଛି ୨୦ବର୍ଷ ହେଲା ଏହି ପରିବାର ଏମିତି ବଞ୍ଚିବାକୁ ଅହରହ ସଂଘର୍ଷ କରୁଛନ୍ତି । ହେଲେ ଏମାନଙ୍କ ଦୁର୍ଦ୍ଦଶା ଦୂର କରିବାକୁ କେହି ଆଗେଇ ଆସିନାହାନ୍ତି । ଏଠି ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି କୁଲାବିରା ଗାଁରେ ଏମିତି ଗୋଟେ ପରିବାର ଅଛି ବୋଲି ଜାଣି ମଧ୍ୟ କ’ଣ କରୁଛନ୍ତି ଲେଫ୍ରିପଡ଼ା ବିଡିଓ, କ’ଣ କରୁଛନ୍ତି ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲାପାଳ, କ’ଣ କରୁଛନ୍ତି ସ୍ଥାନୀୟ ଜନ ପ୍ରତିନିଧି । ଏହି ଅସହାୟ ପରିବାର ପାଇଁ ଏମାନଙ୍କର କ’ଣ କିଛି କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ନାହିଁ ?

ଏଠି ଗରିବ ଅସହାୟଙ୍କ ପାଇଁ ସରକାର କେତେ କ’ଣ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି । ହେଲେ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅବହେଳା ଯୋଗୁଁ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଦୁର୍ଦ୍ଦଶା ଭୋଗୁଛନ୍ତି ଏଭଳି କିଛି ଲୋକେ । ତୁରନ୍ତ ଏହି ମାନସିକ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଦମ୍ପତ୍ତିଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ସହ ଏହି ପରିବାରକୁ ଘର ଯୋଗାଇଦେବାକୁ ଦାବି କରୁଛି ନ୍ୟୁଜ୍‌ ସେଭେନ୍‌ ।

   Related Posts