ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆସୁଛି ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ ! ୮ରୁ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ପଦ୍ମପୁର ଉପନିର୍ବାଚନ : ନେତା ବାଛିବେ ଜନତା, ଭୋଟ ଦେବେ ୨ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଭୋଟର
  • ||

ଗୁଲାବ ପରେ ଚିନ୍ତା ବଢ଼ାଇଛି ‘ଶାହିନ୍’: ଆଜି ମଧ୍ୟ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା

29/09/2021 at 6:21 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୯/୦୯ : ଘୁର୍ଣ୍ଣିଝଡ ‘ଗୁଲାବ’ର ବିପଦ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟଳି ନାହିଁ ପୁଣି ଏକ ନୂଆ ଝଡ ‘ଶାହିନ୍’ର ଭୟ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଏବଂ ଗୁଜୁରାଟର ଲୋକଙ୍କ ଚିନ୍ତା ବଢ଼ାଇଛି। ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଅନୁଯାୟୀ,  ‘ଶାହିନ୍’ ଆରବ ସାଗରରେ ଉଠିବ ଏବଂ ଗୁଜୁରାଟ ଓ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିବ। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଗୁଜୁରାଟର ୨୦ ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ୟେଲୋ ଆଲର୍ଟ ଜାରି କରିଛି।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଏକ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ନିକଟତର ହୋଇଛି। ଏହି କାରଣରୁ, କୋଲକାତା ବ୍ୟତୀତ ଉତ୍ତର ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ୨୪ ପ୍ରଗଣା, ପୂର୍ବ ଏବଂ ପଶ୍ଚିମ ମେଦିନୀପୁର, ଝାଡଗ୍ରାମ, ହାୱଡା, ହୁଗୁଳୀ, ପୂର୍ବ-ପଶ୍ଚିମ ବର୍ଦ୍ଧମାନ ଏବଂ ବୀରଭୂମ ଜିଲ୍ଲାରେ ସକାଳେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେଉଛି। କୋଲକାତାର ଅହିରଟୋଲାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେତୁ ଗୋଟିଏ ଘରର କିଛି ଅଂଶ ଭୁଶୁଡି ପଡିଛି। ଏଥିରେ ତିନି ବର୍ଷର ଏକ ଶିଶୁ ଏବଂ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ମୁମ୍ବାଇ, ଥାନେ ଏବଂ ପୁଣେ ଜିଲ୍ଲାରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେଉଛି। ମୁମ୍ବାଇର ନିମ୍ନମାନର ଅଞ୍ଚଳରେ ପାଣି ଜମା ହୋଇଯାଇଛି। ଚାକିରିଆଙ୍କୁ ନାନା ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡୁଛି। ଏନଡିଆରଏଫର ୭ ଟି ଟିମ୍ ରିଲିଫ୍ ଏବଂ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ ଅଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମରାଠୱାଡାରେ ୫୬୦ ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି। ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେତୁ ୨୦୦ ରୁ ଅଧିକ ପଶୁ ଭାସି ଯାଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଅନେକ ଘର ନଷ୍ଟ ହୋଇଛି।

ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଅନୁଯାୟୀ, ଶାହିନ୍ ଭାରତର ପଶ୍ଚିମ ଉପକୂଳରେ ଲ୍ୟାଣ୍ଡଫଲ କରିବ ନାହିଁ। ଏହା ଅକ୍ଟୋବର ୧ ତାରିଖରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଏବଂ ଗୁଜୁରାଟର ଉପକୂଳରୁ ଓମାନ ଆଡକୁ ଗତି କରିବ। ଏଥିପାଇଁ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଏବଂ ଗୁଜୁରାଟର ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବ।

   Related Posts