scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ବର୍ଷିଲା ୧୦୩.୦୨ମିମି, ଲୋକଙ୍କ ଘରେ ଚାଲିଛି ପାଣିର ସୁଅ

12/10/2018 at 5:08 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୧୨|୧୦: ବାତ୍ୟା ‘ତିତଲି’ ପବନରୁ ସିନା ବର୍ତ୍ତିଗଲା ଭୁବନେଶ୍ବର । କିନ୍ତୁ ଗତକାଲି ରାତିରୁ ଲଗାଣ ବର୍ଷା ରାଜଧାନୀକୁ ବେହାଲ କରିଛି । ତଳିଆ ଅଞ୍ଚଳ ଲୋକଙ୍କ ଘରେ ଘରେ ପାଣି ପଶିଛି । ବର୍ଷା ପାଣିରେ ଭାସୁଛି ଘରର ଆସବାବପତ୍ର । ରାତି ଅନିଦ୍ରା ହୋଇ ଘରୁ ପାଣି କାଢୁଛନ୍ତି ଲୋକେ । ଦେଖିବାକୁ ଗଲେ ଅସ୍ତବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପଡିଛି ସାଧାରଣ ଜନଜୀବନ । ତେବେ ସହରର ଜଳବନ୍ଦୀ ପରିସ୍ଥିତି ପାଇଁ ବିଏମସିକୁ ଦାୟୀ କରିଛନ୍ତି ଲୋକେ ।

ରାସ୍ତାରେ ଚାଲୁଛୁ ପାଣି, ଲୋକଙ୍କ ଘରେ ପସିଛି ପାଣି । ପାଣି ସୁଅରେ ଲୋକଙ୍କୁ ରାସ୍ତା ପାରି ହେବାକୁ ବି ଭୟ ଲାଗୁଛି । ଏଭଳି ଚିତ୍ର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଭୁବନେଶ୍ବରରେ । ଗଲା ରାତିରୁ ଲାଗି ରହିଛି ବର୍ଷା । ଫଳରେ ସହରର ସ୍ଥିତି ବେହାଲ ହୋଇପଡିଛି । ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ବିହାର ପୋଲିସ ବାଟାଲିୟନ ପଛପଟେ ରହୁଥିବା ୫୦ରୁ ଅଧିକ ପରିବାର ପାଣି ଘେରରେ ଅଛନ୍ତି । ରାତି ୩ଟାରୁ ଘରେ ପାଣି ପଶିଛି । ଜିନିଷପତ୍ର ସବୁ ପାଣିରେ ଭାସୁଛି । ଅନିଦ୍ରା ହୋଇ ଯିଏ ଯେମିତି ପାରୁଛି, ଘରୁ ପାଣି ବାହାର କରୁଛି । ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ କଥା ହେଲା ଗତ ବର୍ଷାରେ ବି ଏଠି ଏଭଳି ଅବସ୍ଥା ହୋଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ବିଏମସିର ନିଘା ନ ଦେବାରୁ ତିତଲିର ପ୍ରକୋପରେ ତିନ୍ତିଛନ୍ତି ଏମାନେ । ତେବେ ଖାଲି ଆଚାର୍ଯ୍ୟବିହାର ନୁହେଁ, ନୟାପଲ୍ଲୀ, ଜିଜିପି କଲୋନୀ, ସୌଭାଗ୍ୟନଗର, କଟକରୋଡ, ବରଗଡ, ସାମନ୍ତରାପୁର, ରସୁଲଗଡ, ଜାଗମରା ଆଦି ବିଭିନ୍ନ ଅଂଚଳ ବାସିନ୍ଦା ବି ଜଳବନ୍ଦୀ ସମସ୍ୟା ଭୋଗିଛନ୍ତି ।

ଗତକାଲି ରାତିରୁ ଜାରି ରହିଥିବା ବର୍ଷା ଆଜି ଅପରାହ୍ନ ଯାଏ ମଧ୍ୟ ଜାରି ରହିଥିଲା । ପବନ ନ ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଘଡ଼ଘଡ଼ି ଓ ବିଜୁଳି ରାଜଧାନୀବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ ଭୟଭୀତ କରିଥିଲା । ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ତରବରିଆ ଭାବେ ୱାଟର ପମ୍ପ୍ ଲଗାଇ ପାଣି ନିଷ୍କାସନ କରାଯାଇଥିଲା । ଦିନ ଗୋଟାଏ ସୁଦ୍ଧା ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ୯୭ ମିଲିମିଟର ବର୍ଷା ରେକର୍ଡ ହୋଇଛି । ତେବେ ତିତଲିର ପ୍ରଭାବକୁ ନେଇ ଯଥେଷ୍ଟ ପୂର୍ବରୁ ପୂର୍ବାନୁମାନ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ବିଏମସି ଉଚିତ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରି ନ ଥିବା ଲୋକେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ।

   Related Posts