scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

୩୦ ତାରିଖରୁ ରାଜ୍ୟରେ ବଢିବ ବର୍ଷା, ଏବେ ବି ୧୩ ଜିଲ୍ଲାରେ ନିଅଣ୍ଟିଆ ବର୍ଷା

28/07/2023 at 8:26 AM

rain

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୨୮/୦୭: ଆସନ୍ତା ୩୦ ତାରିଖରୁ ରାଜ୍ୟରେ ବର୍ଷା ବଢିବ । ଅଗଷ୍ଟ ୩ ତାରିଖ ଯାଏଁ ରାଜ୍ୟରେ କିଛି କିଛି ବର୍ଷା ରହିବ । ବିସ୍ତୃତ ଅଞ୍ଚଳରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ମାତ୍ର ଅଗଷ୍ଟ ୪ ତାରିଖରୁ ଗାଏବ ହୋଇଯିବ ମୌସୁମୀ । ହଜିଯିବ ବର୍ଷା । ସପ୍ତାହେ କିମ୍ବା ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୌସୁମୀର ଖୋଜ ଖବର ମିଳିନପାରେ ।

ଏମିତି ଆକଳନ କରିଛନ୍ତି ପାଣିପାଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ । ଯଦି ଏଭଳି ସ୍ଥିତି ଉପୁଜେ ତେବେ ସାଂଘାତିକ ପ୍ରଭାବ ପଡିପାରେ କୃଷି ଉପରେ । ଏବେବି ୧୩ ଜିଲ୍ଲାରେ ନିଅଣ୍ଟିଆ ବର୍ଷା ସ୍ଥିତି ରହିଛି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ବର୍ଷା କମିଗଲେ ରାଜ୍ୟରେ ଖରା , ଗୁଳୁଗୁଳି ଏବଂ ଗରମ ପ୍ରକୋପ ବି କମିବା ଆଶଙ୍କା ରହିଛି । ମାତ୍ର ଅଗଷ୍ଟ ୪ ତାରିଖରୁ ଗାଏବ ହୋଇଯିବ ମୌସୁମୀ । ହଜିଯିବ ବର୍ଷା ।

ସପ୍ତାହେ କିମ୍ବା ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୌସୁମୀର ଖୋଜ ଖବର ମିଳିନପାରେ । ଏମିତି ଆକଳନ କରିଛନ୍ତି ପାଣିପାଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ । ଯଦି ଏଭଳି ସ୍ଥିତି ଉପୁଜିବେ, ତେବେ ସାଂଘାତିକ ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିପାରେ କୃଷି ଉପରେ । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ବର୍ଷା କମିଗଲେ ରାଜ୍ୟରେ ଖରା, ଗୁଳୁଗୁଳି ଓ ଗରମ ପ୍ରକୋପ ବି ବଢ଼ିବା ଆଶଙ୍କା ରହିଛି । ଲଘୁଚାପ ପରେ ଲଘୁଚାପ ଆସୁଛି, ତଥାପି ବିସ୍ତୃତ ଞ୍ଚଳରେ ବଡ଼ ବର୍ଷା ନାହିଁ ।

ଏବେ ଯେଉଁ ଲଘୁଚାପ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା, ତାହା ବିଶେଷ ବର୍ଷା ଦେଲାନି । ଏହି ଲଘୁଚାପ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶା ଏବଂ ଉତ୍ତର ଆନ୍ଧ୍ର ଉପରେ ରହିଛି । ଆସନ୍ତା ଦୁଇଦିନ ରାଜ୍ୟରେ ବିଶେଷ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା ନାହିଁ । ବର୍ତ୍ତମାନ ମୌସୁମୀ ଟ୍ରଫ୍‌ ଯେଉଁଠି ରହିବା କଥା, ତା’ଠାରୁ ଯଥେଷ୍ଟ ଦକ୍ଷିଣରେ ରହିଛି ।

you can also read..

   Related Posts