ଖରା ଦିନରେ ନିୟମିତ ଖାଆନ୍ତୁ ସାଲାଡ୍‌, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକୁ ମିଳିବ ଅନେକ ଫାଇଦା...

Published By : Prameya-News7 Bureau | March 20, 2022 IST

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୦।୦୩ : ସାଲାଡ ଖାଇବାକୁ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି । ଛୋଟରୁ ବଡ ଯାଏଁ ସମସ୍ତେ ସାଲାଡ୍‌ ଖାଆନ୍ତି । କାରଣ ସାଲାଡରେ ଭିଟାମିନ୍, ମିନେରାଲ୍ସ ଏବଂ ଫାଇବର ପରି ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ଭରପୂର ରହିଥାଏ। ସବୁଜ ତଥା ଗ୍ରୀନ୍‌ ସାଲାଡ ଖାଇବା ଦ୍ବାରା ଶରୀରକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖେ। ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ତଥା ଖରା ଦିନରେ ସାଲାଡ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଖାଇବା ଉଚିତ। ଏହାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପାଇଁ ଆପଣ ସବୁଜ ପନିପରିବା ଭଳି ପନିପରିବା, କୋବି, କାକୁଡି ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ। ଏଥି ସହ କ୍ୟାପସିକମ୍, ଗାଜର, ଟମାଟୋ ଏବଂ ପିଆଜ ମଧ୍ୟ ମିଶାଇ ପାରିବେ। ସାଲାଡ ତିଆରି କରିବା ପରେ, ଆପଣ ଏହାକୁ ଧନିଆ ସହିତ ସଜାଇ ଖାଇପାରିବେ। ସବୁଜ ସାଲାଡ ଖାଇବାର ଲାଭ କ’ଣ ତାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଏଠାରେ ଜଣାଇବୁ ।

ଆଖି ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ - ଆପଣ ଗାଜରକୁ ସାଲାଡର ଏକ ଅଂଶ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ, ଏଥିରେ ବିଟା କାରୋଟିନ୍ ନାମକ ଏକ ଭିଟାମିନ୍ ଥାଏ । ଏହା ଆଖିର ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତିରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିଥାଏ, ଏଥିରେ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଗୁଣ ମଧ୍ୟ ଭରପୂର ରୁହେ। ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ମଧୁମେହ, କର୍କଟ ଭଳି ଗମ୍ଭୀର ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ । ପ୍ରତିଦିନ ଖାଦ୍ୟ ସହିତ ସାଲାଡକୁ ଖାଆନ୍ତୁ ।

ଶରୀରର ଥକ୍କାପଣ ଦୂର କରନ୍ତୁ - କୋବି, ପନିପରିବା ଭଳି ପନିପରିବାରେ ତିଆରି ଏକ ସାଲାଡ୍ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଏହା ଥକାପଣ ଦୂର ହୋଇଥାଏ। ଏଥିରେ ଭିଟାମିନ୍-ବି ର ଗୁଣରେ ଭରପୂର ରହିଛି। ଯାହା ଥକ୍କାପଣକୁ ଦୂର କରିବା ସହିତ ଆପଣଙ୍କ ମନୋବଳକୁ ମଧ୍ୟ ଉନ୍ନତ କରିଥାଏ । ଏହି ପନିପରିବା ଗୁଡ଼ିକୁ କୌଣସି ରୂପରେ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ ଉପାୟରେ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ମିଳିଥାଏ।

ପେଟ ପାଇଁ ଉପକାରୀ - ଖରା ଦିନରେ ଲୋକଙ୍କ ପେଟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟା ହୋଇଥାଏ। ସବୁଜ ସାଲାଡରେ ରଖାଯାଇଥିବା ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ ପେଟକୁ ବହୁତ ଲାଭ ହୋଇଥାଏ। ଭିଟାମିନ୍-ଏ, ବି-୧, ବି-୬, ସି, ଆଇରନ୍ ଗ୍ରୀନ୍‌ ସାଲାଡରେ ରହିଥାଏ ଏବଂ ଏଥିରେ ପୋଟାସିୟମ୍ ମଧ୍ୟ ଭରପୂର ମାତ୍ରାରେ ରହିଥାଏ । ଏହା ସହିତ, ଏଥିରେ ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ଜଳ ମିଳିଥାଏ। କାକୁଡିକୁ ସାଲାଡରେ ନିହାତି ସାମିଲ୍‌ କରିବା ଉଚିତ୍‌ । କାରଣ ଏହା ପେଟ ଜନିତ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି କରିଥାଏ। ଶରୀରରେ ଜଳୀୟ ଅଂଶକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ ।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Rath Yatra

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.