ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର: କୋର୍ଟରେ ଜଜ୍‌ଙ୍କୁ ଛୁରାମାଡ ଉଦ୍ୟମ, କାବୁ କଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ICMRର ପରାମର୍ଶ, ସାମାନ୍ୟ ଜ୍ୱର ହେଲେ ଖାଅନି ଆଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍
  • ||
  • ଶିକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଗୃହରେ ହଙ୍ଗାମା, ଗୃହ ମୁଲତବୀ କଲେ ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ପଦ୍ମପୁରରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଟିମ୍‌ର ରେଡ୍, ୩ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଘରେ ଚଢାଉ
  • ||

ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ଖାଉଛନ୍ତି କି କର୍ଣ୍ଣ ଫ୍ଲେକ୍ସ? ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ ହୋଇଥାଏ କ୍ଷତି

25/06/2021 at 10:41 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୫/୦୬: ସକାଳ ଜଳଖିଆରେ କର୍ଣ୍ଣ ଫ୍ଲେକ୍ସ ଖାଇବାର ଧାରା ବହୁତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ବିଶେଷକରି ସେହି ଲୋକମାନେ ଯେଉଁମାନେ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବା ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେଉଛନ୍ତି ସେମାନେ ପ୍ରତିଦିନ ଜଳଖିଆରେ ଏହାକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । କିଛି ଲୋକ ଏହାର ସ୍ୱାଦ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଖାଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରିଥାନ୍ତି । କର୍ଣ୍ଣ ଫ୍ଲେକ୍ ସହିତ ଜଡିତ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ପ୍ରଲୋଭନକାରୀ ବିଜ୍ଞାପନ ଦେଖି ଲୋକମାନେ ଭାବନ୍ତି ଯେ ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଏବଂ ସୁସ୍ଥ ସ୍ନାକ୍ସ, ଯାହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ କୌଣସି ପ୍ରକାରେ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇ ପାରିବ ନାହିଁ । Mensxp ରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର କ୍ଷତି ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହା ବିଷୟରେ ।

Ugly Side Effects of Eating Cereal Every Day, According to Science | Eat  This Not That

ଦୈନିକ କର୍ଣ୍ଣ ଫ୍ଲେକ୍ସ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ମଧୁମେହ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବଢିଥାଏ କାରଣ ଏଥିରେ ଅଧିକ ଗ୍ଲାଇସେମିକ୍ ଇଣ୍ଡେକ୍ସ ଥାଏ । ପ୍ରକୃତରେ, ଗ୍ଲାଇସେମିକ୍ ଇଣ୍ଡେକ୍ସ ହେଉଛି ଏକ ମାପ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଏହା ଜଣାପଡିଥାଏ, ଯେକୌଣସି ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ କେତେ ପରିମାଣରେ ଏବଂ କେତେ ଶୀଘ୍ର ବ୍ଲଡରେ ସୁଗାର ଲେବଲକୁ ବଢାଇଥାଏ । କର୍ଣ୍ଣ ଫ୍ଲେକ୍ସର ଗ୍ଲାଇସେମିକ୍ ଇଣ୍ଡେକ୍ସ ହେଉଛି ୮୧ + ୬ କିମ୍ବା ୮୧-୬ । ଏହାର ଅର୍ଥ ଏହା ୮୦ ରୁ ୬ ପଏଣ୍ଟ ଅଧିକ ହୋଇପାରେ ଏବଂ ୬ ପଏଣ୍ଟ କମ୍ ହୋଇପାରେ । ବାସ୍ତବରେ, ଗ୍ଲାଇସେମିକ୍ ଇଣ୍ଡେକ୍ସ ୧୦୦ ରୁ ହିସାବ କରାଯାଏ, ଯାହା ଅନୁଯାୟୀ ୫୫ କିମ୍ବା କମ୍ ଭଲ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ଏବଂ ୫୬ ରୁ ୬୯ ଗ୍ଲାଇସେମିକ୍ ଇଣ୍ଡେକ୍ସ ମଧ୍ୟମ ବର୍ଗରେ ରଖାଯାଏ । ଏହା ସହିତ, ୭୦ ରୁ ଅଧିକ ଗ୍ଲାଇସେମିକ୍ ଇଣ୍ଡେକ୍ସ ସହିତ ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ଉଚ୍ଚ ଗ୍ଲାଇସେମିକ୍ ଇଣ୍ଡେକ୍ସ ବର୍ଗରେ ରଖାଯାଏ ।

ଉନ୍ନତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ଓଜନ ହ୍ରାସ ପାଇଁ ଯଦିଓ ଆପଣ ମକା ଫ୍ଲେକ୍ ଖାଉଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ କର୍ଣ୍ଣ ଫ୍ଲେକ୍ସର ନୟୁଟ୍ରେସନ୍ ଭ୍ୟାଲୁ ଜିରୋ ହୋଇଥାଏ । ପ୍ରତିଦିନ ଅଧିକ କର୍ଣ୍ଣ ଫ୍ଲେକ୍ସ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଓଜନ କମିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ବଢିପାରେ । କାରଣ ଏହାର ବ୍ୟବହାର ହେତୁ ଖାଲି କ୍ୟାଲୋରୀ ଶରୀରକୁ ଯାଇଥାଏ । ବାସ୍ତବରେ, ଗୋଟିଏ କପ୍ କର୍ଣ୍ଣ ଫ୍ଲେକ୍ସରେ ପ୍ରାୟ ୧୦୧ କ୍ୟାଲୋରୀ, ୨୪ ଗ୍ରାମ କାର୍ବୋହାଇଡ୍ରେଟ୍ ଏବଂ ୨୬୬ ମିଲିଗ୍ରାମ ସୋଡିୟମ୍ ଥାଏ । ଏହା ସହିତ କର୍ଣ୍ଣ ସିରପ ଏବଂ ବନସ୍ପତି ତେଲ ପରି ଅନେକ ଉପାଦାନ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ମିଶ୍ରିତ ହୋଇଥାଏ, ଯାହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପକାର କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ କ୍ଷତି କରିଥାଏ ।

କର୍ଣ୍ଣ ଫ୍ଲେକ୍ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଉଭୟ ଓଜନ ଏବଂ ରକ୍ତ ଶର୍କରା ବୃଦ୍ଧି ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଥାଏ । ବାସ୍ତବରେ, ମକା ଫ୍ଲେକ୍ ଗୁଡିକ ଯେତିକି ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ ଲାଗିଥାଏ ତାହା ହୋଇନଥାଏ । ଏହାକୁ ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ଅନେକ ପ୍ରୋସେସ୍ ଦେଇ ଗତି କରିଥାଏ । କର୍ଣ୍ଣ ଫ୍ଲେକ୍ସକୁ ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ସୋଡିୟମରେ ଗରମ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଏଥିରେ କର୍ଣ୍ମ ସିରପ୍ ଆଉ ମିଠା ମିଶାଯାଇଥାଏ ।

   Related Posts