oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଗର୍ଭବତୀଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ କରୋନା ଟିକା, ଅନୁମତି ଦେଲା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ, ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ ରହିଛି ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍

2/07/2021 at 6:07 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୨।୦୭: ବହୁ ପ୍ରତୀକ୍ଷା ପରେ ଗର୍ଭବତୀଙ୍କ ପାଇଁ କରୋନା ଭ୍ୟାକ୍ସିନ୍‌କୁ ନେଇ ମତ ରଖିଛି କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ । ଆଗକୁ ଗର୍ଭବତୀଙ୍କୁ କରୋନା ଟିକା ଦିଆଯିବା ନେଇ ଅନୁମତି ଦେଲା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣଳୟ ।

କରୋନା ମହାମାରୀର ଦ୍ଵିତୀୟ ଲହର ସରିନଥିବା ବେଳେ ତୃତୀୟ ଲହର ଆହୁରି ଭୟଙ୍କର ହେବ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି  | ଏହି ମାରାତ୍ମକ ଭୁତାଣୁ କାହାକୁ ବି ସଂକ୍ରମିତ କରିପାରେ | ସେଥିପାଇଁ ସରକାର ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଟିକା ନେବା ପାଇଁ କହିଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାମାନେ ମଧ୍ୟ କରୋନା ଟିକା ପାଇପାରିବେ | ଏନେଇ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏକ ନୂତନ ଗାଇଡଲାଇନ ପୂର୍ବରୁ ଜାରି କରିଛନ୍ତି ।

କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ବାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ନୂଆ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀରେ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କ ଟିକା ନେବା ନେଇ ଚିନ୍ତା ଦୂର କରାଯାଇଛି। ଏଥିରେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରାଯାଇଛି ଯେ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ କରୋନା ଟିକା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁରକ୍ଷିତ ଅଟେ। ଏହି ଟିକା ଅନ୍ୟ ଲୋକଙ୍କ ପରି ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣରୁ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଗାଇଥାଏ ବୋଲି ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଥିଲା |

ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଦିଆଯାଇଛି । ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଅଧିକାଂଶ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କର ସଂକ୍ରମଣର ସାମାନ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯିଏ, କିନ୍ତୁ ତାପରେ ସେମାନଙ୍କର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଖରାପ ହୋଇଯାଏ । ଗର୍ଭସ୍ଥ ଶିଶୁଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ କରିପାରେ । ତେବେ କୋଭିଡ-୧୯ ରୁ ନିଜକୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ସେମାନେ ସମସ୍ତ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ । ତେଣୁ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାମାନେ କରୋନା ଟିକା ପାଇବା ଉଚିତ ବୋଲି ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି।

ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାମାନେ କାହିଁକି ଟିକା ପାଇବେ

ନୂଆ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ, ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାମାନଙ୍କଠାରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ଲକ୍ଷଣ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ସାମାନ୍ୟ ହୋଇଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହା ଦେଖାଯାଇଛି ଯେ ଏହି କାରଣରୁ ସେମାନଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ ହଠାତ୍ ଖରାପ ହୋଇଯାଏ । ଏହା ସହ ସେମାନଙ୍କ ଗର୍ଭରେ ଥିବା ଶିଶୁକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ | ସେଥିପାଇଁ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାମାନେ ସେମାନଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ବିଷୟରେ ନିଶ୍ଚିତ ହେବା ଜରୁରୀ ଅଟେ |

ଏହି ଭୁତାଣୁ ଗର୍ଭରେ ଥିବା ଶିଶୁକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ

ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀରେ ଚେତାବନୀ ଦିଆଯାଇଛି ଯେ ୯୫ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ, କୋଭିଡ-ପଜିଟିଭ ମା’ମାନଙ୍କର ଶିଶୁ ଜନ୍ମ ସମୟରେ ଭଲ ଥିଵ , କିନ୍ତୁ କେତେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହା ଦେଖାଯାଇଛି ଯେ କୋଭିଡ ସଂକ୍ରମଣ ହେତୁ ପୂର୍ବ-ପରିପକ୍ୱତାର ଅବସ୍ଥା ଦେଖାଯାଏ । ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ଏହିପରି ପିଲାମାନଙ୍କର ଓଜନ ୨.୫ କିଲୋଗ୍ରାମରୁ କମ୍ ହୋଇପାରେ |

ଏହି ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାମାନେ ସଂକ୍ରମଣର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ ଥାଏ

କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ୩୫ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା, ଯେଉଁମାନେ ଅଧିକ ଓଜନିଆ ଏବଂ ମଧୁମେହ କିମ୍ବା ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପରେ ସମସ୍ୟା ଭୋଗୁଛନ୍ତି, ସେମାନେ କୋଭିଡ -୧୯ ସଂକ୍ରମଣର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ ରହିଥାଏ । ଗାଇଡଲାଇନରେ ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଯଦି ଜଣେ ମହିଳା ଗର୍ଭଧାରଣ ସମୟରେ କୋଭିଡ -୧୯ ର କବଳରୁ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଯାଆନ୍ତି, ତେବେ ସେ ଟିକିଏ ଅପେକ୍ଷା କରିପାରିବେ। କିନ୍ତୁ ପ୍ରସବ ପରେ ସେ ତୁରନ୍ତ ଟିକା ପାଇବା ଉଚିତ୍ |

   Related Posts