scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ସୋର ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ହନୁମାନ ପଇସା ରାକେଟ୍ ଠାବ

14/07/2021 at 11:58 AM

ସୋର ୧୪।୭: ବାଲେଶ୍ବର ଜିଲ୍ଲା ସୋର ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ହନୁମାନ ପଇସା ରାକେଟ୍ ଚାଲୁଥିବା ବେଳେ ମୋଟା ଅଙ୍କରେ ଡିଲ ହେଉଛି । ଖୋଳତାଡ ପରେ କ’ଣ ସେ ହନୁମାନ ପଇସା, ସେଥିରେ କ’ଣ ହୁଏ, ଏହା ଅସଲି କି ନକଲି ଜାଣିବା ପାଇଁ ହେଉଛି ବିଶେଷ ପରୀକ୍ଷା । ହନୁମାନ ରାକେଟ୍ ପାଖରେ ୨ ଗୋଟି ହନୁମାନ ପଇସା ରହିଛି ।  ଏହି  ହନୁମାନ ପଇସା ଗୋଟିଏ ୧୮୧୮ ମସିହାରେ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟଟି ୧୮୦୭ ମସିହାର । ଏହି ଟଙ୍କାରେ ଇଷ୍ଟ ଇଣ୍ଡିଆ କମ୍ପାନୀର ଲେଖାଯାଇଛି । 

କେବଳ ହନୁମାନ ପଇସା ନୁହଁ, ବିଭିନ୍ନ ଶତାବ୍ଦୀର ପୁରୁଣା ଟଙ୍କା  ମଧ୍ୟ ଏହି ରାକେଟ ନିକଟରେ ରହିଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ।  ରାକେଟରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଥିବା ସଦସ୍ୟ  ଏକ ସାଧା ଧଳା  କାଗଜ ଉପରେ ତାରିଖ ଲେଖି ଏହି ଟଙ୍କା ଅସଲି କିମ୍ବା ନକଲି ବୋଲି ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ।  ପ୍ରଥମେ ଏହି ଟଙ୍କାକୁ କାଗଜ ଉପରେ ରଖିବା ପରେ ଟଙ୍କା ପାଖାପାଖି ଏକ ବ୍ଲେଡ଼କୁ ରଖାଯାଇ କାଠି ସାହାଯ୍ୟରେ ଟଙ୍କାକୁ ବ୍ଲେଡ଼ ଆଡକୁ ଠେଲିଥିଲେ । ଟଙ୍କାକୁ ଠେଲିଲେ ବ୍ଲେଡ଼ ଦୂରକୁ ଦୂରକୁ ଯାଇଥିଲା । ଏହା ଅସଲି ବୋଲି ରାକେଟ୍ ପ୍ରମାଣିତ କରିଥିଲେ । ପରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଦ୍ବିତୀୟ ପରୀକ୍ଷା । ଟଙ୍କା ଛୁଞ୍ଚିର ପରୀକ୍ଷା । ଟଙ୍କାକୁ ସେମିତି ଛୁଞ୍ଚି ଆଡକୁ ଠେଲିଲେ ଛୁଞ୍ଚି ମଧ୍ୟ ଦୂରକୁ ଦୂରକୁ ଯାଇଥିଲା । ଏଠାରେ ପ୍ରଶ୍ନ ହନୁମାନ ଟଙ୍କା ରାକେଟର ଟେର ପାଉନି ପୋଲିସ ।

   Related Posts