AKK 2023
MONGINIS 728X90
Hari omm 2
AKK2023
hari om films
WEB_F-8
MONGINIS 728X90
Showcase2022
HARI-OMM_728X90_B
WEB_F-9
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଆମେ ପରମାଣୁ ଶକ୍ତି… ଭିକ ମାଗିବାକୁ ଲାଜ ଲାଗୁଛି, ଦେଶରେ ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ଉପରେ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବୟାନ

15/01/2023 at 8:10 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପାକିସ୍ତାନର ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ଦିନକୁ ଦିନ ଦୟନୀୟ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ସ୍ଥିତି ଏପରି ହୋଇଛି ଯେ ଲୋକମାନେ ଅଟା ପାଇଁ ସଂଘର୍ଷ କରୁଛନ୍ତି । ସହାୟତା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ଦେଶକୁ ପାକିସ୍ତାନ ନିବେଦନ କରୁଛି । ଏହାରି ଭିତରେ ପାକିସ୍ତାନର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶହବାଜ ସରିଫଙ୍କ ବୟାନ ଦେଶ କେଉଁ ସ୍ଥିତି ଦେଇ ଗତି କରୁଛି ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି । ଶହବାଦ ସରିଫ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଗୋଟିଏ ପରମାଣୁ ଶକ୍ତି ସମ୍ପନ୍ନ ଦେଶ ନିଜ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଭିକ୍ଷ ମାଗିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲଜ୍ଜାଜନକ ବିଷୟ । ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବାର ପାସିଂ ଆଉଟ୍ ସମାରୋହରେ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏହି କଥା କହିଛନ୍ତି । ବିଦେଶରୁ ଇନ୍ଧନ ମାଗିବା ସମୟରେ ଲଜ୍ଜିତ ହେବାକୁ ପଡୁଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

ଏହି ଅବସରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସରିଫ ନିଜର ୟୁଏଇ ଗସ୍ତ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିଲେ । ଦ ନ୍ୟୁ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ଅନୁସାରେ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନିଜର ଦୁଇ ସହଯୋଗୀ ପଡୋଶୀ ରାଷ୍ଟ୍ର ୟୁଏଇ ଏବଂ ସାଉଦିକୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେବା ସହ ଅତିରିକ୍ତ ସହାୟତା ଚାହୁଁଛି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ଆଇଏମଏଫରୁ ସହାୟତା ନ ମିଳିବା ଯାଏ ଏହି ଦେଶ ଗୁଡିକ ଆର୍ଥିକ ସହଯୋଗ ଜାରି ରଖନ୍ତୁ ବୋଲି ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ।

ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପାକିସ୍ତାନର ଅସ୍ଥିର ରାଜନୈତିକ ସ୍ଥିତି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାର ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି । ଏହି କାରଣରୁ ନୀତି ନିର୍ମାତା ଆଇଏମଏଫକୁ ନେଇ କୌଣସି ବଡ଼ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇପାରୁ ନାହାନ୍ତି । ଜାନୁଆରୀ ୬ ସୁଦ୍ଧା ପାକିସ୍ତାନ ବିଦେଶୀ ମୁଦ୍ରା ଭଣ୍ଡାରରେ ମାତ୍ର ୧୦ ବିଲିୟନ ଡଲାର ଥିବା ଷ୍ଟେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ପାକିସ୍ତାନ କହିଥିଲା ।  

   Related Posts