ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଠମଲ୍ଲିକ: ଦନ୍ତା ହାତୀର ମୃତଦେହ ଠାବ, ଶରୀରରେ ରହିଛି ଅନେକ କ୍ଷତଚିହ୍ନ
  • ||
  • ସମ୍ୱଲପୁର: ଜଳିଗଲା ଘରୋଇ ବସ୍ ନାଗରାଜ୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଗଲେ କଣ୍ଡକ୍ଟର
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ: ନାଳରୁ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ପାଖରେ ପଡିଛି ବାଇକ ଓ ମଦବୋତଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ବରିଷ୍ଠ ଅଭିନେତ୍ରୀଙ୍କ ବିୟୋଗରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଶୋକ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ: ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡରେ ଜଳିଗଲା ୧୫ ବଖରା, ୨ ଗୋ-ମାତା ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ
  • ||
  • କଟକ: ବରିଷ୍ଠ ଅଭିନେତ୍ରୀ ଝରଣା ଦାସଙ୍କ ପରଲୋକ, ୮୨ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଦେହାନ୍ତ
  • ||

ହଳଦୀରାମ୍‌ କମ୍ପାନୀର ଡାଟା ହ୍ୟାକ୍ କଲେ ସାଇବର ଅପରାଧୀ, ତଥ୍ୟ ଫେରାଇବା ବଦଳରେ ଏତେ ଟଙ୍କା ଦାବି କରୁଛନ୍ତି ହ୍ୟାକର୍ସ

16/10/2020 at 4:08 PM

ନୋଏଡା ୧୬/୧୦: ଦେଶରେ ସାଇବର ଠକେଇ ମାମଲା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ସାଇବର ଠକମାନେ ବିଭିନ୍ନ ଉପାୟରେ ବହୁ ବଡ଼ବଡ଼ କମ୍ପାନୀର ଡାଟା ହ୍ୟାକ୍‌ କରି ମୋଟାଅଙ୍କର ଟଙ୍କା ଦାବି କରୁଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଦେଶର ନାମୀଦାମୀ ଫୁଡ୍‌ ଓ ପ୍ୟାକେଜିଂ କମ୍ପାନୀ ହଳଦୀରାମ ସାଇବର ଠକେଇର ଶିକାର ହୋଇଛି। ଏନେଇ କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ ସେକ୍ଟର ୫୮ ଥାନରେ ଅଭିଯେଗ ହେବା ପରେ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି।

କମ୍ପାନୀର ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗରୁ ସାଇବର ଅପରାଧୀ ବହୁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଡାଟା ଡିଲିଟ୍‌ କରିଦେଇଛନ୍ତି। ଯେଉଁଥିପାଇଁ କମ୍ପାନୀ ବହୁ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛି। ତେବେ ଏହି ସବୁ ଡାଟା ଫେରିପାଇବାକୁ ହେଲେ ୭ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଅପରାଧୀ। ପୋଲିସ କମିଶନରଙ୍କ ମିଡିଆ ପ୍ରମୁଖ ଅଭିନେନ୍ଦ୍ର ସିଂହଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ ନୋଏଡାର ସେକ୍ଟର ୬୨ ସି ବ୍ଲକ୍‌ରେ ହଳଦୀରାମର କର୍ପୋରେଟ୍‌ ଅଫିସ୍‌ ରହିଛି। ଏହିଠାରୁ କମ୍ପାନୀର ଆଇଟି ବିଭାଗ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି।

୧୨ କିମ୍ବା ୧୩ ଜୁଲାଇରେ କମ୍ପାନୀରେ ସାଇବର ଆଟାକ୍‌ ହୋଇଥିବା କମ୍ପାନୀର ଡିଜିଏସ୍‌ ଆଇଟି ଅଜିଜ୍ ଖାନ ପୋଲିସ୍‌କୁ କହିଥିଲେ। ଏହାଦ୍ବାରା କମ୍ପାନୀର ବ୍ୟବସାୟ ସମ୍ପର୍କିତ ଡାଟା ଗାଏବ ହୋଇଯିବା ସହ ଅନ୍ୟ ବିଭାଗର ଡାଟା ମଧ୍ୟ ଡିଲିଟ୍‌ ହୋଇଥିଲା।

ଅଭିଯୋଗ ଅନୁସାରେ କମ୍ପାନୀର ବହୁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଫାଇଲ୍‌ ମଧ୍ୟ ଗାଏବ ଅଛି। ଏନେଇ ଉଚ୍ଚ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଜଣାପଡ଼ିବା ପରେ ପ୍ରଥମେ କମ୍ପାନୀ ଭିତରେ ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହାପରେ କମ୍ପାନୀର ଅଧିକାରୀ ଓ ସାଇବର ଅପରାଧୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଚାଟିଂ ହୋଇଥିଲା। ତେବେ ଅପରାଧୀମାନେ ୭ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦାବି କରିଥିଲେ। ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଜୁଲାଇ ମାସରେ ବହୁ କମ୍ପାନୀ ସାଇବର ଆଟାକ୍‌ର ସାମ୍ନା କରିଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ ଦେଶର ନାମୀ କମ୍ପାନୀ ହଳଦୀରାମ ବି ଏଥିରୁ ବର୍ତ୍ତିପାରିନାହିଁ।

   Related Posts