scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ସରିଲା ମାସକର ବ୍ରତ, ଏବେ ବାହୁଡିବାର ବେଳ: ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ଛାଡି ଘରକୁ ଫେରିଲେ ହବିଷ୍ୟାଳୀ

28/11/2023 at 4:10 PM

ପୁରୀ ୨୮/୧୧: ଶେଷ ହୋଇଛି ପୁଣ୍ୟର ମାସ କାର୍ତ୍ତିକ । ପ୍ରାୟ ଏକ ମାସ ଧରି ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରର ବିଭିନ୍ନ ମଠ, ଧର୍ମଶାଳା ଓ ସରକାରୀ ଆଶ୍ରୟ ସ୍ଥଳରେ ରହି ହବିଷ୍ୟ ବ୍ରତ ପାଳନ କରୁଥିବା ହବିଷ୍ୟାଳୀ ମାନଙ୍କ ଏବେ ଘର ବାହୁଡ଼ା । ଘର, ସଂସାର, ଲୋଭ, ମୋହ, ମାୟା ଛାଡ଼ି ଏକାଠି ହୋଇ ହବିଷ୍ୟ ବ୍ରତ ପାଳନ କରିବା ସହ ରାଇଦାମୋଦର ପୂଜା କରୁଥିଲେ । ତେବେ କାଳିଆ ଠାକୁର ବଞ୍ଚେଇକି ରଖିଲେ । ଆରବର୍ଷକୁ ପୁଣିଥରେ ପୁରୀ ଆସି ବ୍ରତ ପାଳନ କରିବେ ବୋଲି କୋହଭରା କଣ୍ଠରେ କହିଛନ୍ତି ବ୍ରତଧାରିଣୀ ମାନେ ।

ଚାହୁଁ ଚାହୁଁ ମାସେ ବିତିଗଲା। ଦୀର୍ଘ ଏକ ମାସ ଧରି ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରରେ ହବିଷ୍ୟାଳୀଙ୍କ ଗହଳି ଚହଳି ଲାଗିଥିଲା । ଏବେ କିନ୍ତୁ ଆଉ ଏ ଭିଡ଼ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବନି । କାରଣ ଆଜି ଏହି ବ୍ରତଧାରିଣୀ ମାନେ ନିଜ ନିଜ ଘରକୁ ବାହୁଡ଼ିଛନ୍ତି । ଘର ଦ୍ୱାର ଛାଡ଼ି କାର୍ତ୍ତିକ ବ୍ରତ କରି ପୁଣ୍ୟ ଅର୍ଜନ କରିବା ପାଇଁ ପାଦ ପକାଇଥିଲେ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରରେ । ବିଭିନ୍ନ ମଠ, ଧର୍ମଶାଳା ଓ ସରକାରୀ ଆଶ୍ରୟ ସ୍ଥଳରେ ଗୋଟିଏ ପରିବାରର ସଦସ୍ୟ ଭାବି ଚଳୁଥିଲେ ଏମାନେ ।

ବଡ଼ି ଭୋରରୁ ଉଠି ବିଭିନ୍ନ ପୁଷ୍କରିଣୀ ଓ ମହୋଦଧିରେ ସ୍ନାନ କରି ରାଇଦାମୋଦର ପୂଜା କରୁଥିଲେ । ଏହା ସହିତ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଯାଇ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରିବାର ସୁଯୋଗ ପାଉଥିଲେ । ଆଉ ଏ ସୁଯୋଗ ମିଳିବ କି ନାହିଁ ତାହା ସମୟ କହିବ । ଯଦି ଆରବର୍ଷକୁ ବଞ୍ଚିଥିବୁ ଆଉ କାଳିଆର ଡ଼ୋରି ଲାଗେ ତେବେ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରକୁ ଆସି ପୁଣିଥରେ ଏହି ବ୍ରତ କରିବୁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ହବିଷ୍ୟାଳୀ ।

ସେହିପରି ମାସକ ରହଣୀ ଭିତରେ ଅନେକ ଅଚିହ୍ନା ମୁହଁକୁ ନିଜର କରିନେଇଥିଲେ ଏହି ମାଆ ମାନେ। ସଞ୍ଜ ନଇଁଲେ ସମସ୍ତେ ଏକାଠି ହୋଇ ଚଉରାମୂଳେ ପୂଜା କରୁଥିଲେ । ଏହା ସହ ନିଜ ନିଜ ଭିତରେ ଭାବ ଆଦାନ ପ୍ରଦାନ ମଧ୍ୟ କରୁଥିଲେ । ଆଜି ଜଗା ପାଖରୁ ବିଦାୟ ନେବା ବେଳକୁ ମନକୁ ବହୁତ କଷ୍ଟ ଲାଗୁଛି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ହବିଷ୍ୟାଳୀ । ଘରକୁ ଫେରିବା ବେଳେ ସମସ୍ତଙ୍କ ଆଖି ଛଳ ଛଳ ହୋଇ ପଡ଼ିଥିଲା ।

ଭାବ ବିହ୍ୱଳ ହୋଇ କିଏ କାହାକୁ କୋଳେଇ ନେଉଥିଲେ ତ ଆଉ କିଏ ଗାଲ ଥାପୁଡ଼ାଇ ଦେଉଥିଲେ । ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ ଉଚ୍ଚାରଣ କରିବା ସହ ମହାପ୍ରଭୁ ଚାହିଁଲେ ଆରବରଷକୁ ଦେଖା ହେବ ବୋଲି କହି କାନ୍ଦି ପକାଉଥିଲେ । କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ଦୀର୍ଘ ଏକମାସ କାଳ ହବିଷ୍ୟାଳି ମା ମାନଙ୍କ ସୁବିଧା ଅସୁବିଧା ପଚାରି ବୁଝିଥିବା ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ମଧ୍ୟ ମା ମାନଙ୍କ ଘର ବାହୁଡ଼ା ନେଇ ଭାବ ବିହ୍ୱଳ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି ।

   Related Posts