scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

‘ମନ୍ଦିର କି ମସଜିଦ ନୁହେଁ, ଜ୍ଞାନବାପୀ ଥିଲା ବୌଦ୍ଧ ମଠ…’, ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଯାଚିକା ଦାଖଲ କଲେ ବୌଦ୍ଧ ଧର୍ମଗୁରୁ

3/08/2023 at 5:55 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଜ୍ଞାନବାପୀ ମାମଲାରେ ଗୁରୁବାର ଆହ୍ଲାବାଦ ହାଇକୋର୍ଟ ବଡ଼ ରାୟ ଦେଇ ଏଏସଆଇ ସର୍ଭେ ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି । ଜୁଲାଇ ୨୧ରେ ବାରାଣସୀ ଜିଲ୍ଲା ଜଜ୍ ଜ୍ଞାନବାପୀର ଏଏସଆଇ ସର୍ଭେ ପାଇଁ ଆଦେଶ ଦେଇଥିଲେ । ମୁସଲିମ୍ ପକ୍ଷ ପ୍ରଥମେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏବଂ ପରେ ହାଇକୋର୍ଟରେ ଏଏସଆଇ ସର୍ଭେ ଆଦେଶକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିଥିଲେ । ଏବେ ହାଇକୋର୍ଟ ଏହି ଯାଚିକାରୁ ଖାରଜ କରିଦେଇଛନ୍ତି । ଆହ୍ଲାବାଦ ହାଇକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନ୍ୟାୟହିତରେ ଏଏସଆଇ ସର୍ଭେ ଜରୁରୀ ଅଟେ । କିଛି ସର୍ତ୍ତ ସହ ଏହାକୁ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ।

ପଢନ୍ତୁ: ଜାରି ରହିବ ଜ୍ଞାନବାପୀ ମସଜିଦରେ ASI ସର୍ଭେ, ମୁସଲିମ ପକ୍ଷର ଆବେଦନକୁ ଖାରଜ କଲେ HC

କିନ୍ତୁ ଏବେ ଏହି ମାମଲାରେ ଏକ ନୂଆ ମୋଡ ଏବେ ସାମନାକୁ ଆସିଛି । ବୌଦ୍ଧ ଧର୍ମଗୁରୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ତାଙ୍କର ମଠ । ବୌଦ୍ଧ ଧର୍ମଗୁରୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ରିଟ୍ ଦାୟର କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜ୍ଞାନବାପୀ ମନ୍ଦିର କି ମସଜିଦ୍ ନୁହେଁ ବରଂ ବୌଦ୍ଧ ମଠ । ବୌଦ୍ଧ ଧର୍ମ ଗୁରୁ ସୁମିତ ରତନ ଭନ୍ତେଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଦେଶରେ ଅନେକ ଏପରି ମନ୍ଦିର ରହିଛି, ଯାହା ବୌଦ୍ଧ ମଠକୁ ଭାଙ୍ଗି ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି । ଜ୍ଞାନବାପୀରେ ଥିବା ତ୍ରିଶୂଳ ଏବଂ ସ୍ୱସ୍ତିକ ଚିହ୍ନ ବୌଦ୍ଧ ଧର୍ମର । କେଦାରନାଥ ହେଉ ଅବା ଜ୍ଞାନବାପୀ ଯାହାକୁ ଜ୍ୟୋର୍ତିଲଙ୍ଗ କୁହାଯାଉଛି, ତାହା ବୌଦ୍ଧ ଧର୍ମ ସ୍ତୁପ ଅଟେ ।

ସୁମିତ ରତନ ଭନ୍ତେ ଦେଶରେ ବୌଦ୍ଧ ମଠଗୁଡିକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ନୂଆ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରି ଜାଣିଛୁ ଯେ ଜୈନ ଏବଂ ବୌଦ୍ଧ ମଠକୁ ଭାଙ୍ଗି ମନ୍ଦିର କିମ୍ୱା ମସଜିଦ୍ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି । ସବୁ ମନ୍ଦିର ଏବଂ ମସଜିଦ ସେମାନଙ୍କ ମୂଳ ସ୍ୱରୁପକୁ ଆସିବା ଦରକାର । ଯେଉଁଠି –ଯେଉଁଠି ବୌଦ୍ଧ ମଠଗୁଡିକ ସ୍ୱରୁପ ବଦଳାଯାଇଛି ।

ଗୁରୁବାର ଆହ୍ଲାବାଦ ହାଇକୋର୍ଟ ମୁସଲିମ ପକ୍ଷଙ୍କ ଆବେଦନକୁ ଖାରଜ କରି ଏଏସଆଇ ସର୍ଭେ ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି । ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରି ମୁସଲିମ ପକ୍ଷ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି । ମସଜିଦ ସମିତି ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରି ବିଶେଷ ଅନୁମତି ଯାଚିକା ଦାଖଲ କରିଛି ।

Also Read: ଜ୍ଞାନବ୍ୟାପୀ ମସ୍‌ଜିଦ୍ ମାମଲା: ଆହ୍ଲାବାଦ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ସୁପ୍ରିମ କୋର୍ଟରେ ମୁସ୍‌ଲିମ ପକ୍ଷର ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ

   Related Posts