scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଓଡ଼ିଶା ଆନ୍ଧ୍ର ସୀମାନ୍ତ ସୁଙ୍କି ଜଙ୍ଗଲରେ ମାଓବାଦୀ ଓ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗୁଳିବିନିମୟ

8/10/2018 at 10:08 AM

କୋରାପୁଟ ୮|୧୦: ଓଡ଼ିଶା ଆନ୍ଧ୍ର ସୀମାନ୍ତ କୋରାପୁଟର ସୁଙ୍କି ଜଙ୍ଗଲରେ ବୁଲୁଛନ୍ତି ଟପ୍ ମାଓନେତା । ଗତକାଲି ଏଠାରେ ଯବାନ-ମାଓବାଦୀ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଛନ୍ତି । ଦୁଇ ପକ୍ଷ ଭିତରେ ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଗୁଳି ବିନିମୟ ହୋଇଛି । ତେବେ ୧୫ରୁ ଅଧିକ ଦୁର୍ଦ୍ଦାନ୍ତ ମାଓବାଦୀ ଖସି ପଳାଇବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛନ୍ତି । ଆନ୍ଧ୍ର ସୀମାକୁ ଲାଗିଥିବା ଏହି ଇଲାକାରେ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ପିଛା କରୁଛନ୍ତି ଯବାନ । ସେପଟେ ଆନ୍ଧ୍ର ସୀମାରେ ଜଗିଛନ୍ତି ଗ୍ରେ ହାଉଣ୍ଡ ଯବାନ । ପଟାଙ୍ଗି ଥାନା ସୁଙ୍କି ଘାଟିରେ ମାଓନେତା ରାମକ୍ରିଷ୍ଣା, କମାଣ୍ଡର ଅରୁଣା ଏବଂ ଚଳପତି କିଛି ମାଓ କ୍ୟାଡରଙ୍କ ସହ ବୈଠକ କରୁଥିଲେ । ସୂଚନା ପାଇ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେସନ । ଉଭୟ ପକ୍ଷରୁ ୩୦ମିନିଟ୍ ଧରି ଗୁଳିବିନିମୟ ହୋଇଥିଲା । ଯବାନମାନେ ଗ୍ରେନେଡ୍ ମାଡ କରିଥିଲେ । ୨ଶହରୁ ଅଧିକ ଯବାନ ଘେରାବନ୍ଦୀ କରୁଥିବା ଦେଖି ମାଓ କ୍ୟାଡର ପଛଘୁଞ୍ଚା ଦେଇଥିଲେ । ମାଓ କ୍ୟାମ୍ପରୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ବିସ୍ଫୋରକ ଏବଂ ନିତ୍ୟ ବ୍ୟବହାର୍ଯ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ ହୋଇଛି । ଏବେବି ଯବାନମାନେ କମ୍ବିଂ ଅପରେସନ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି । ଗତ ମାସ ୨୨ତାରିଖରେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ଜଣେ ବିଧାୟକ ଓ ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକଙ୍କୁ ନକ୍ସଲମାନେ ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ । ଏହି କାଣ୍ଡ ଘଟାଇବା ପରେ ଏମାନେ ଓଡିଶା ସୀମାରେ ଘୁରି ବୁଲୁଛନ୍ତି । ଏପଟେ ନକ୍ସଲଙ୍କ ମୁକାବିଲା ଲାଗି ଆନ୍ଧ୍ର-ଓଡିଶା ଡିଜିପି ସ୍ତରୀୟ ବୈଠକରେ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ସିପିଆଇ-ମାଓବାଦୀ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କମିଟିରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରେ ଲାଲକ୍ୟାଡର ସକ୍ରିୟ ହୋଇଛନ୍ତି । ନକ୍ସଲମାନେ ଅପରେସନ ଘମାସାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ନକ୍ସଲ ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ପକେଟ୍ ଆଇଇଡି ବିସ୍ଫୋରକ ବ୍ୟବହାର କରିବା ପାଇଁ ତାଲିମ୍ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ରହିଛି ।

   Related Posts