AKK 2023
Hari omm 2
AKK2023
hari om films
WEB_F-8
HARI-OMM_728X90_B
WEB_F-9
Showcase2022
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମୁମ୍ୱାଇ: ଗୁଲମର୍ଗ ସ୍କିଂ ରିସର୍ଟରେ ହିମସ୍ଖଳନ, ଫସିଲେ ଅନେକ ବିଦେଶୀ ଟୁରିଷ୍ଟ
  • ||
  • ନବ ଦାସ ହତ୍ୟା ମାମଲା, ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ୍‌ ଜେ.ପି ଦାସ କରିବେ ତଦନ୍ତର ତଦାରଖ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଓଡ଼ିଶା ଆସୁଛନ୍ତି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି, ଟ୍ୱିନସିଟିର ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗଦେବେ
  • ||
  • ବଜେଟ୍: ସୁନା-ରୁପା, ସିଗାରେଟ୍ ମହଙ୍ଗା, ଶସ୍ତା ହେଲା ଟିଭି ଉପକରଣ ଓ ସାଇକେଲ୍, ଖେଳନା
  • ||
  • ବଜେଟ୍‌ ଫୋକସ୍; ୨୦୪୭ ସୁଦ୍ଧା ଦୂର ହେବ ଏମିନିଆ, ଗ୍ରୀନ୍ ହାଇଡ୍ରୋଜେନ୍ ମିଶନ ଲକ୍ଷ୍ୟ
  • ||
  • ବଜେଟ୍‌ ଫୋକସ୍; ୨୦୪୭ ସୁଦ୍ଧା ଦୂର ହେବ ଏମିନିଆ, ଗ୍ରୀନ୍ ହାଇଡ୍ରୋଜେନ୍ ମିଶନ ଲକ୍ଷ୍ୟ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ: ରାସ୍ତାରେ ଓଲଟିପଡ଼ିଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଅଟୋ, ୯ ଆହତ
  • ||

ADR ରିପୋର୍ଟ; ଗୁଜରାଟର ୮୩% ବିଧାୟକ କୋଟିପତି, ୪୦ରୁ ଅଧିକଙ୍କ ନାଁରେ ଅପରାଧିକ ମାମଲା

12/12/2022 at 12:10 PM

ଗାନ୍ଧିନଗର: ଗୁଜରାଟରେ ୮୩ ପ୍ରତିଶତ ବିଧାୟକ କୋଟିପତି । ୪୦ରୁ ଅଧିକ ବିଧାୟକଙ୍କ ନାଁରେ ରହିଛି ଅପରାଧିକ ମାମଲା । ୮୬ଜଣ ଏମଏଲଏ ଶିକ୍ଷାଗତ ଯୋଗ୍ୟତା ଯୁକ୍ତ ୨ରୁ କମ୍ । ଏଡିଆର ରିପୋର୍ଟରେ କୋଟି ବିଧାୟକଙ୍କ ତଥ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ସବୁ ଠାରୁ ଆଗରେ ରହିଛନ୍ତି ବିଜେପି ବିଧାୟକ ।

ଗୁଜରାଟ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିବା ବିଧାୟକଙ୍କ ସମ୍ପତି ତାଲିକା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଏସୋସିଏସନ ଫର୍ ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍ ରିଫର୍ମସର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଗୁଜରାଟରେ ୮୩ ପ୍ରତିଶତ ବିଧାୟକ ଧନୀ । ମୋଟ୍ ୧୮୨ ଏମଏଲଏଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧୫୧ଜଣ କୋଟିପତି ବିଧାୟକ ରହିଛନ୍ତି । ୨୦୧୭ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୧୪୧ ଥିଲା । ଡିସେମ୍ବର ୮ତାରିଖରେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନର ରେଜଲ୍ଟ ଆସିଥିଲା । ଏଥିରେ ୧୫୩ଟି ଆସନରେ ଜିତି ରେକର୍ଡ କରିଛି ବିଜେପି । କଂଗ୍ରେସ ୧୭ଟି ସିଟ୍ ଓ ଆପ୍ ୫ଟିରେ ବିଜୟ ଲାଭ କରିଛି ।

ଏଡିଆର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ବିଜେପିର ମୋଟ୍ ୧୫୩ ବିଧାୟକଙ୍କ ମଧ୍ୟ ୧୩୨ଜଣ କୋଟି । ସେହିପରି କଂଗ୍ରେସର ୧୭ ବିଧାୟକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧୪ଜଣ ଧନୀ । ୩ଜଣ ସ୍ବାଧୀନ ବିଧାୟକ ଓ ଜଣେ ଆପ୍ ଏମଏଲଏ କୋଟିପତି ବୋଲି ରିପୋର୍ଟରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି । ୧୫୧ କୋଟିପତି ବିଧାୟକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୭୩ଜଣଙ୍କ ପାଖରେ ୫କୋଟିରୁ ଅଧିକ ସମ୍ପତି ଥିବା ଶପଥପାଠରେ ଜଣାଇଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟ ୭୩ଜଣଙ୍କ ପାଖରେ ୨ରୁ ୫କୋଟି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମ୍ପତି ରହିଛି । ୨୦୧୭ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ତୁଳନାରେ ଚଳିତ ଥର ଦୁଇଗୁଣା ସମ୍ପତି ବଢିଛି ।

ଗୁଜରାଟରେ ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ବିଧାୟକ ହେଲେ ବିଜେପିର ଜେଏସ୍ ପଟେଲ । ତାଙ୍କ ସମ୍ପତିର ମୂଲ୍ୟ ୬୬୧ କୋଟି ଟଙ୍କା । ସେହିପରି ଦ୍ବିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛନ୍ତି ସିଦ୍ଧପୁର ବିଧାୟକ ବଲବନ୍ତ ସିଂ ରାଜପୁତ୍ । ବଲବନ୍ତଙ୍କ ସମ୍ପତିର ମୂଲ୍ୟ ୩୭୨ କୋଟି । ୧୭୫ କୋଟି ସମ୍ପତି ସହିତ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛନ୍ତି ବିଜେପି ବିଧାୟକ ରମେଶ ତିଲାଲ ।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ୪୦ଜଣ ବିଧାୟକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅପରାଧିକ ମାମଲା ରହିଛି । ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୨୯ଜଣଙ୍କ ନାଁରେ ହତ୍ୟା, ଦୁଷ୍କର୍ମ, କୀଡ୍‌ନାପ୍ ଭଳି ଗମ୍ଭୀର ମାମଲା ଚାଲୁଛି । ଏହି ୨୯ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଭିତରେ ୨୦ ବିଜେପି, ୪ କଂଗ୍ରେସ, ୨ ଆପ୍, ୨ ସ୍ବାଧୀନ, ଓ ଜଣେ ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟିର ବିଧାୟକ ରହିଛନ୍ତି । ମୋଟ୍ ୧୮୨ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧୬ ପ୍ରତିଶତ ବିଧାୟକଙ୍କ ନାଁରେ ଥାନାରେ ମାମଲା ରହିଛି ।

   Related Posts