scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ପାଞ୍ଚ ହଜାର ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ କିପରି ହେଉଥିଲା ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର, ଗୁଜରାଟର ଏହି କବ୍ରିସ୍ତାନ ଖନନ ପରେ ଉଠିଲା ପରଦା

8/01/2023 at 9:13 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପ୍ରାଚୀନ ସମୟରେ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରର ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାରକୁ ନେଇ ଏପରି ଅନେକ ରହସ୍ୟ ରହିଛି ଯାହା ଉପରୁ ଆଜି ବି ପରଦା ଉଠି ପାରି ନାହିଁ । ତେବେ ଗୁଜରାଟର କଚ୍ଛ ଜିଲ୍ଲାରେ ଚାଲିଥିବା ଖନନରୁ ମିଳିଥିବା କବ୍ରିସ୍ତାନ ସଂସ୍କୃତି ଏବଂ ନୀତି-ନିୟମର ଅନେକ କାହାଣୀ ବର୍ଣ୍ଣନା କରୁଛି । ଏହି କବର ଗୁଡିକରୁ ଜଣାପଡୁଛି ଯେ ମୃତ ଶରୀର ସହ ଲୋକମାନେ କାଳକୃତି, ଖାଇବା-ପିଇବା ପାତ୍ର ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଜରୁରୀ ସାମଗ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ପୋତି ଦେଉଥିଲେ । ସେମାନଙ୍କ ବିଶ୍ୱାସ ଥିଲା ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଜୀବନ ରହିଛି, ସେଠାରେ ଏହି ସାମଗ୍ରୀର ଆବଶ୍ୟକତା ପଡିବ ।

ଗୁଜରାଟର କଚ୍ଛ ଜିଲ୍ଲାର ଲଖପତଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୩୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଜୁନା ଖଟିଆ ନାଁକ ଏକ ଗାଁରେ ୨୦୧୯ ମସିହାରୁ ଖନନ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା । ଏଠାରେ ପତ୍ନତତ୍ତ୍ୱ ବିଭାଗର ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଅନେକ କବର ମିଳିଥିଲା । ଟାଇମ୍ସ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଏହି କବର ଗୁଡିକରୁ ମଣିଷର ଅବଶିଷ୍ଟାଂଶ ମିଳିଥିଲା । ଏହାସହ ପଶୁଙ୍କ ହାଡ, ସେ ସମୟର ଅଳଙ୍କାର, ଚାଇନା ମାଟିର ପାତ୍ର ଆଦି ମିଳିଛି । ହରପ୍ପା ସଭ୍ୟତାର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ କବ୍ରିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟରୁ ଏହା ଗୋଟିଏ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ଦାବି କରାଯାଉଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଏଠାରୁ ୧୨୫ କବର ମିଳିସାରିଛି, ତେବେ ଆହୁରି ୫୦୦ କବର ଥିବା ନେଇ ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି ।

ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଏହି କବର ଗୁଡିକ ଖ୍ରୀଷ୍ଟପୂର୍ବ ୩୨୦୦ରୁ ୨୬୦୦ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥାଇପାରେ । ଏହି ସ୍ଥାନ ଏଥିପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱ କାରଣ ଧୋଲାବୀରା ଏବଂ ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନ କୌଣସି ନା କୌଣସି ଜନବସତି କିମ୍ୱା ସହର ନିକଟରେ ରହିଥିବା ବେଳେ ଖଟିଆର ଏହି ସ୍ଥାନ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଖାଲି ରହିଛି । କେରଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ ପ୍ରଫେସର ଏବଂ ଏଠାର ଖନନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ରାଜେଶ ଏସଭି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗେବଷଣା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଏହି ସ୍ଥାନ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଅଧିକାଂଶ କବରରୁ ୫ରୁ ୬ ମାଟି ପାତ୍ର ମିଳିଛି । କେବଳ ଗୋଟିଏ କବରେ ୬୨ ମାଟି ପାତ୍ର ଥିଲା । ତେବେ କବର ଗୁଡିକ ଭିତରୁ କୌଣସି ଧାତୁ ସାମଗ୍ରୀ  ମିଳି ନାହିଁ । ଅଧିକାଂଶ କବର ଗୁଡିକୁ ପଥରରେ ଢଙ୍କା ଯାଇଥିଲା । ପଥର ଗୁଡିକୁ ଯୋଡିବା ପାଇଁ ଚାଇନା ମାଟିର ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲେ । ତେବେ ଏହି ଖନନରେ କେବଳ ଗୋଟିଏ ହିଁ ପୂର୍ଣ୍ଣ କଙ୍କଳା ମିଳିଥିବା ରାଜେଶ କହିଛନ୍ତି ।

   Related Posts